Pohodlí si zajistíme vhodným výběrem, promyšlenou kombinací a optimálním umístěním sanitární keramiky, která se běžně vyrábí v tvarově sladěných sériích a standardních barevných odstínech. Sortiment je skutečně bohatý. Rozmanitý design a odstupňované cenové relace nabízejí individuální řešení podle osobního vkusu a peněženky. Dokud se definitivně rozhodneme pro jedno řešení, měli bychom umět odpovědět na otázku: Bez čeho se v koupelně neobejdu a čeho se mohu vzhledem k její velikosti a funkčnost vzdát? V koupelně rozhodně nesmí chybět nejpoužívanější zařízení - umyvadlo. Trh nabízí velké množství těchto neocenitelných společníků běžné hygieny, a to v různých velikostech, klasických i neobvyklých liniích, v závěsném i stacionárním provedení. Pokud chceme vytvořit z koupelny celistvý harmonický celek, tvar umyvadla by měl udávat základní tón doplňkům a ostatním zařizovacím předmětům - vaně, sprchovému koutu, vodovodním bateriím, nábytku atd..
zdá se, že je jako stvořené do naší budoucí koupelny, ale po chvíli zapochybujeme. Koupit ho nebo nekoupit? Když už máme přesně rozvržen koupelnový interiér a víme, kde ho nainstalujeme, řídíme se jedním z obecných pravidel: pokud zajistíme k umyvadlu pohodlný přístup a kolem něj dostatek prostoru, nemáme proč dále váhat. Do rozměrově skromnějších koupelen se hodí menší zaoblené typy umyvadel nebo širší, ale mělčí typy. Vhodné jsou také různé rohové varianty dodávané i na míru, a to i v jiném než jen pravém úhlu. Umyvadlo na ozdobném sloupu nebo s jemným krytem působí elegantně, ale pro úsporu místa je výhodnější zamaskovat sifon a přívod vody skříňkou. Toto řešení nabízí nábytkové umyvadlo, které je součástí koupelnové sestavy. Naopak hluboké umyvadla kruhového tvaru se vyjímají pouze ve velkých koupelnách. V početnější rodině je vhodné mít v koupelně dvě umyvadla - buď samostatně stojící vedle sebe nebo v podobě dvojumyvadla.
Tento model, tzv. dvojče, má výhody i nevýhody. Jednoznačná odpověď na to, co je lepší, neexistuje.Například v domácnosti, kde žijí maximálně dvě osoby, by nemělo být dvojče problémem. Ani tam, kde je k dispozici ještě jedno samostatné WC. Stále větší oblibě se těší závěsné záchodové mísy vybaveny splachovací nádržkou zabudovanou ve zdi. Při jejím úplném zapuštění se ušetří asi 15 cm hloubky místnosti. Mísa visící ze stěny působí odlehčeně a koupelně dodá vzdušnost. Tam, kde to prostor co jen trošku dovolí, patří bidet. Praktické zařízení, pocházející z 18. století, je spolehlivou pomůckou při intimní hygieně. Již neplatí názor, že je zbytečným luxusem. Stal se přirozenou součástí hygienické výbavy nejedné domácnosti. S pisoárem lze počítat ve velkých koupelnách, ačkoli komfort, který poskytují, by doma uvítal nejeden muž.
Poležet si ve vaně a hodit všechny starosti za hlavu je požitek, jehož se mnozí z nás nevzdají.Stále představuje nejmasovější způsob relaxu, dostupný v běžné koupelně. Argumentuje se sice tím, že provoz vany je oproti sprchovým koutem náročnější na spotřebu vody, energii, údržbu a čištění, ale proč by si člověk měl odepřít pohodlný způsob koupání, který mu poskytuje odpočinek? Rafinované masážní vany s pneumatickým či digitálním ovládáním, ale i masážní boxy a panely s kombinovatelnými programy (od kaskády přes střiky, perličková lázeň až po parní lázeň) je možné vídat v luxusních koupelnách. Při výstavbě standardní koupelny se spíše zvažuje, zda ji vybavit vanou nebo stačí sprchový kout, případně obojí, což je ideální. Velmi populární jsou akrylátové vany. Jelikož jde o výlisek, mají nejrůznější tvary a velikosti, jsou dokonale ergonomicky promyšlené, hýří barevnými odstíny. Akrylátu jako materiálu se připisuje několik výhod - snadno se udržuje v původním vysokém lesku či matu, je lehký, barevně stálý, odolný proti poškození, tlumí zvuk a minimalizuje tepelné ztráty. Podle mnoha odborníků přibližně totéž lze tvrdit o emailových ocelových vanách, ledaže jejich tvary jsou omezené. Kdo vyznává klasiku, rozhodne se pro ně. Mimořádně působivé jsou repliky jednoduchých starých van či kádí a zdobených van z období secese, když se k nim přistupovalo jako k uměleckým objektům. Bývají skutečnou chloubou těch nejluxusnějších koupelen.
Výrazně vylepšit vzhled koupelen umožnily speciální nábytkové sestavy. Díky tomu, že poskytují úložný a odkládací prostor, množství drobností chaoticky roztroušených po koutcích se ztratilo z očí. Nábytkové sestavy se postarali i o "zamaskování" nevzhledné vodovodní instalace. Moderní a funkční nábytkové komplety se ve velké míře podílejí na estetickém efektu, komfortu a intimitě uzavřeného koupelnového prostoru. Bohatý sortiment kompletních skládatelných systémů v různých variantách uspokojí individuální požadavky snad každého zájemce.
zvolit si kombinaci jednotlivých závěsných, smontovatelných skříněk, polic, regálů a tak optimálně vyplnit konkrétní koupelnový prostor. Problémy s nedostatkem místa pro odkládání předmětů se navždy vyřeší pomocí skříněk pod umyvadlem a vedle něj, stolku s policemi, jehož rozměry jsou přizpůsobeny velikosti umyvadla, pomocí malé zásuvkové sestavy umístěné pod zrcadlem, nastavitelných polic atd.. Vybavení koupelny vestavěným nábytkem je velmi praktické a finančně dostupné, ale některým lidem sériově vyráběné nábytkové sestavy nevyhovují. Rádi tvořivě experimentují a koupelnu si chtějí zařídit podle vlastní představy. V takovém případě lze využít například typizované kuchyňské skříňky, "vypůjčit" si z kuchyně prostorově úsporné věšákové a závěsné doplňky či drátěné koše na drobnosti uloženy ve skříňce s výsuvným systémem.
Pokud se nám původně líbily vysoce lakovaná dvířka s ozdobnými drážkami a chromovanými úchytkami, ale po letech se nám zprotivily, není to problém: jednoduše si vybereme dvířka ze stříbrné břízy či světlé hrušky. Koupelnový nábytek vyrobený z jakéhokoliv materiálu - ze speciální dřevotřísky odolné proti vodě a vlhkosti, z plastu, důkladně impregnovaného masivního dřeva, imitace dřeva nebo povrchově upravené ušlechtilé oceli - je neocenitelným pomocníkem při udržování pořádku v koupelně. Každému rodinnému příslušníkovi poskytuje místečko na jeho hygienické a kosmetické potřeby. V malé koupelně se osvědčí nábytek s roletovými dvířky. Působí nejen zajímavě, ale navíc nepřekážejí při manipulaci. Strach nemusíme mít ani z koupelnového nábytku a doplňků z masivu. Dřevo proteplí a zútulní prostor. Odborně ošetřený materiál odolá vodě i vlhkosti, v dostatečně větrané a v sezóně vytápěné koupelně se mu nic nestane.
I tehdy, když máme dostatek prostoru, musíme pečlivě zvážit, kolik je dost a kolik málo, abychom později své rozhodnutí nelitovali. Počet koupelen v konkrétní rodině je skutečně velmi individuální záležitostí. V prostorném rodinném sídle, kde bydlí manželé s dospělou dcerou a synem, je možno zařídit pět koupelen. V rodičovském apartmánu dvě samostatné - jednu pro domácí paní, druhou pro domácího pána. Každé z dětí může mít k dispozici vlastní koupelnu. Pátá bude sousedit s pokojem pro hosty. V rodinném domě střední velikosti se najde místo na tři koupelny. Dvě na patře, přičemž největší, s výhledem do zahrady, patří rodičům, a dospívající dcery, mezi nimiž není velký věkový rozdíl, se dělí o jednu. Třetí koupelna je umístěna v přízemí při pokoji pro hosty. V mezonetovém bytě lze na patře zřídit prostornou koupelnu pro rodiče, pod ní mají společnou koupelnu ve zmenšené velikosti dva malí synové. Je vybavena tak, že i když vyrostou, bude pro ně vyhovující. Koupelnu pro děti je dobře plánovat spolu s nimi. Ony samy by měly například rozhodnout, v jakém barevném tónu by měla být.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu