Mrtvice postihuje stále mladší lidi, hlídejte si varovné signály!
Když je člověk mladý a v relativně dobré fyzické i zdravotní kondici, riziko mrtvice se může zdá nepravděpodobné. Pravdou však je, že ji může dostat kdokoli, bez ohledu na věk.
Počet mladých pacientů roste
Výskyt různých druhů mrtvice u mladých lidí je na vzestupu. A co je ještě znepokojivější, nový průzkum odhalil, že až 73 procent lidí pod 45 let by v případě zaznamenání příznaků mrtvice raději přečkalo situaci doma než svěřilo svůj zdravotní stav do rukou lékařů. Toto rozhodnutí však pro některé může mít katastrofální následky, protože právě první tři hodiny jsou pro úspěšnou záchranu pacienta s mrtvicí klíčové.
Příznaky, které netřeba ignorovat
Prvními klíčovými známkami, že něco není v pořádku, je zmatenost a silná bolest hlavy. Toto jsou nejčastější příznaky zejména u žen pod 45 let, doprovázené nevolností a nezastavitelnou škytavkou. Dalšími možnými symptomy jsou ztráta schopnosti tvořit smysluplné slova, změny ve vidění či vnímání reality a slabost. Pokud na sobě zaznamenáte kombinaci některých z těchto příznaků, je možné, že se jedná o předzvěst mrtvice. Zejména, pokud jsou pro vás symptomy zcela netypické - tedy pokud máte migrény pravidelně, pak bolest hlavy pravděpodobně mrtvici neindikuje. Ale pokud se objeví z ničeho nic, může to mít vážnější příčinu! Pokud se navíc s příznaky objeví i bolest v oblasti krku nebo jí předcházel nedávný pád či jiné zranění, určitě je neberte na lehkou váhu.
Návštěva lékaře nutností
V případě jakéhokoliv podezření, navštivte lékaře. Ten vaše problémy může odborně posoudit a stanovit i jiné diagnózy, jako například infekci vnitřního ucha či migrénu. Pokud jste se ale stále nezbavili podezření, nevzdávejte se. Migréna vás nezabije. Mrtvice může! Klidně od odborníka požadujte vysvětlení. Pokud nerozumíte, ptejte se. Ujistěte se například otázkou, proč si myslí, že to nemůže být mrtvice. Jeho odpověď vás neuspokojila? Navštivte jiného lékaře. Nemáte co ztratit a získat můžete hodně - svůj život!