Nápoje pro sportovce
Dodržovat pitný režim je důležité pro naše zdraví, ať už sportujeme či nesportujeme. Ale u sportovců má svá pravidla, která je nutné dodržovat v zájmu bezpečného sportování. A čím tedy doplňovat tekutiny během cvičení?
Doplňování tekutin během pohybové aktivity zvyšuje komfort a bezpečnost při cvičení
a také zlepšuje podaný výkon. Pokud má člověk nedostatek tekutin, projevuje se to například bušením srdce, svalovými křečemi, celkovou slabostí, únavou apod. Chcete-li tedy podat opravdu kvalitní výkon, je nezbytné doplňovat tekutiny průběžně a ve vhodném množství.
Když chybí v organismu voda
Pít během sportovní aktivity vhodné tekutiny ve správném množství je velmi důležité, protože jinak hrozí dehydratace s nepříjemnými příznaky (malátnost, křeče, vysoká tělesná teplota). Zabránit jí můžeme dostatečným příjmem vody či sportovních nápojů během cvičení. Existují však i jakési "zkoušky správnosti" dostatečnosti pitného režimu. Pokud si nejste jisti, zda jste pili dost vody, važte se před a po cvičení. Pokud hmotnost po tréninku klesla, tělo ztratilo příliš mnoho tekutin a je nutné je doplnit. Další metodou je sledování barvu moči: tmavá a koncentrovaná moč je příznakem dehydratace.
Jak nejlépe doplnit tekutiny?
Určit obecný vzorec pro doplňování tekutin do organismu je nemožné. Platí však, že tekutiny je třeba doplňovat průběžně během celého dne. Samozřejmě, i před tréninkem, během něj i po něm. V rámci jednoho tréninku je vhodné vypít alespoň půl litru tekutin. Může jít o čistou vodu nebo sportovní nápoje obohacené o karnitin nebo aminokyseliny BCAA. Výběr vhodného nápoje závisí na typu tréninku, jeho intenzitě a také na vašich cílech (pokud hubnete, je nevhodné pít nápoje s vysokým obsahem sacharidů, lepší je například čistá voda). Pokud si nevíte s volbou vhodného nápoje poradit, obraťte se zkušeného fitness trenéra.
3 druhy iontových nápojů
Iontové nápoje doplňují do organismu chybějící tekutiny, energii a "vypocené" minerální látky. Mohou se v nich také nacházet sacharidy a také některé vitaminy. Na základě kombinace a množství těchto látek rozlišujeme tři druhy iontových nápojů. Při běhu nebo cyklistice můžete využít hypotonické iontové nápoje (doplňují hlavně minerály a obsahují minimum sacharidů). Větším obsahem sacharidů a elektrolytů disponují izotonické nápoje. Ocení je například atleti. Po opravdu těžkém fyzickém výkonu se vyplatí sáhnout po hypertonických nápojích, které urychlují regeneraci.