Navštivte Třebíč a její památky
K zajímavým, méně turisticky vyhledávaným menším městům patří Třebíč, která se nachází v kraji Vysočina a nabízí hned dvě lakality na seznamu UNESCO.
Něco z historie Třebíče
Třebíč byla založena v roce 1101, kdy zde vznikl benediktinský klášter. Město se rozvíjelo, byla vybudována pozoruhodná bazilika sv. Prokopa, a v roce mu 1335 Karel IV., tehdy moravský markrabě, udělil městská práva. Je to také doba, kdy město začala obývat židovská komunita. Vrchol prosperity Třebíče přišel v 16. a 17. století, kdy byla jedním z nejvýznamnějších měst na Moravě, spolu s Brnem a Olomoucí. Dnes Třebíč patří k nejkrásnějším a nejzajímavějším destinacím v ČR, přesto je turisty často přehlížena.
I když dnešní Třebíč působí poklidně, pro židovské obyvatele hned od začátku platilo, že nesměli žít vedle křesťanů. Proto vybudovali vlastní okrsek za řekou. Kdysi rušné místo dnes představuje nejlépe zachovalý židovský okrsek v Evropě, skvělý příklad toho, jak vypadal život v řadě středoevropských měst. Díky tomu je židovská čtvrť na seznamu UNESCO, a to jako jediné místo spojené Židy ležící mimo Izrael.
Synagoga v Třebíči
Na prvním místě je Zadní (Nová) synagoga z roku 1669. Když vstoupíte dovnitř, čeká na Vás prostorný světlý interiér s nápisy na stěnách. V ženské galerii nahoře najdete malou výstavu věnovanou židovské kultuře, a také model židovské čtvrti, jak kdysi vypadala. Za pozornost však stojí především synagoga samotná. Poslední bohoslužby se zde konaly v roce 1926 a od té doby byla budova zavřená a určená k demolici; zrenovována a zpřístupněna veřejnosti až na konci 20. století.
Třebíčská židovská čtvrť
Byla neděle ráno, počasí mělo do pěkného daleko a židovská čtvrť v Třebíči působila opuštěným dojem. Lidi bylo možné spočítat na prstech ruky jedné lidi. Zároveň jsem však mohla pomalu procházet a důkladně si prohlížet všechny domy, rohy a detaily. V třebíčské židovské čtvrti se dochovala více jak stovka budov včetně 2 synagog, židovské radnice, domu rabína, školy a nemocnice. Celý prostor je velmi dobře značený, takže jsem se bez problémů dostala na kopec, kde leží židovský hřbitov. Ještě předtím jsem však mohla obdivovat krásný výhled na židovskou čtvrť, baziliku sv. Prokopa a zbytek Třebíče.
Třebíčský židovský hřbitov
Židovský hřbitov v Třebíči patří k nejpůsobivějším v ČR i ve střední Evropě. Nachází se na kopci a najdete zde více jak 2000 hrobů v renesančním, barokním a klasicistickém stylu. Pohřebeno je zde asi 11 000 osob. Z jakéhosi důvodu židovské hřbitovy vždy působí tajuplně až strašidelně Zdejší je však obzvlášť působivý, s prastarými náhrobky pokrytými mechem a břečťanem, na nichž lze sotva přečít nápisy. Skutečně přitom působí na představivost, zvlášť pokud jste zde sami… I když cesta sem vede do kopce, určitě stojí za to ji podniknout a hřbitov navštívit.
Bazilika sv. Prokopa
Město s pouze asi 30 000 obyvateli má hned 2 památky na seznamu UNESCO a tou druhou je bazilika sv. Prokopa. Nachází se na kopci hned za židovským okrskem a jedná se o skutečné mistrovské dílo středověké architektury. Vybudováno bylo ve 13. století na místě, kde stával benediktinský klášter, a představuje směs románského a gotického stylu. Už její exteriér působí impozantně, především tzv. Rajská brána s románským portálem. Uvnitř se však ukrývá skutečný gotický klenot s původními malbami z tohoto období.
Kde se ubytovat:
Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte zde nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com, kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.