Nebojte se drobných zákroků. Elektrokautery zajistí řez bez bolesti a krve.

Díky velkému teplu, které elektrokautery vyprodukují, jsou schopné rozrušit lidskou tkáň. Používají se tak v nejrůznějších lékařských odvětvích.

Zdroj: Bigstockphoto.com

 

Pokud máte na kůži potenciálně nebezpečná znaménka nebo jiné výrůstky, neměli byste váhat s návštěvou dermatologa. Ten může některá znaménka dlouhodobě sledovat, jiná doporučí odstranit. Řada lidí se tohoto zákroku obává, ale menší znaménka a jiné drobné patologické kožní výrůstky se většinou neodstraňují skalpelem, ale pomocí elektrokauterů – přístrojů, na jejichž konci je elektroda v podobě skalpelu či jiného operačního nástroje.

 

Zákrok bez krve

Elektrokautery pracují s vysokofrekvenčním elektrickým proudem. Zní to složitě, ale v podstatě přístroj vytvoří na elektrodě tak velké teplo, že se po kontaktu s pokožkou z buněk vypaří všechna vodu. Tkáň se vysušením rozruší a je tak možné pomocí elektrokauteru jednoduše odstranit i ono znaménko. Výhodou těchto přístrojů je i to, že rána nekrvácí. Přístroj může porušenou tkáň rovnou i koagulovat – tedy v podstatě svařit.

 

Na konci elektrokauteru se mohou měnit různě tvarované elektrody. Zdroj: Medihum.cz

 

Samotný zákrok téměř nebolí a přilehlá tkáň se tak ani neumrtvuje. Ze zákroku si pak domů odnášíme jen malou, téměř bezbolestnou ranku, na které se posléze vytvoří nepatrný stroupek. Není divu, že se tyto přístroje nepoužívají jenom v dermatologii. Setkáváme se s nimi i u zubaře, očního chirurga, ženy u gynekologa. Elektokautery s vyšším výkonem se používají i v břišní chirurgii či na traumatologii.

Existují i sterilní elektrokautery na jedno použití. Zdroj: Medihum.cz

 

V dnešní době už elektrokautery nejsou jenom velké přístroje, na které se napojují nejrůznější elektrody. Jsou to i malé tužkové elektrokautery, v kterých se dá vyměnit baterka. Jiné jsou zas na jedno použití – jejich výhodou je, že jsou stoprocentně sterilní.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články