Nejlepší léčba pro děti? Upravte jim jídelníček!

Na zdravotní problémy si často zaděláváme sami nezdravou stravou. Ale funguje to i opačně. Zdravou stravou můžeme některé zdravotní problémy odstranit. A je tomu tak i u dětí. Sice to není žádná rychloléčba, jak by si mnoho rodičů přálo, ale i děti se dají léčit jídlem. A dokonce i sladkým!

děti, léčba, zdraví dětí, zdravá výživa pro děti

Zdravý trávicí trakt je základ

Zdraví prochází žaludkem. Trávicí trakt je velmi důležitý a v dnešní době nejvíce oslabený. S nedostatečným trávením souvisí alergie, intolerance, problémy s klouby, oslabená imunita či dokonce onemocnění autistického spektra.

Věk vhodný pro změnu stravy

V každém věku, kdy se začnou projevovat zdravotní problémy je vhodné dítěti změnit stravu.

Které choroby lze léčit stravou

Změna jídelníčku by měla být základem při jakémkoliv zdravotním problému. Ať už je to posílení imunity pro časté nachlazení, ekzémy, alergie, pomočování nebo poruchy pozornosti jako ADHD.

Je třeba znát příčinu onemocnění

Základní principy jsou víceméně stejné při každé diagnóze, ale každá z nich má přece svá specifika. V první řadě je třeba najít příčinu onemocnění. Stravovací doporučení se mění v závislosti na tom, jaké živiny podpoří nápravu organismu. Zda dítě potřebuje více vápníku, kolagenu, vitamínu C, nebo jiných živin.

Nežádoucí účinky

Všechno má své nežádoucí účinky. I voda dokáže zabít, pokud jí vypijete příliš. Proto je důležité vědět, jak funguje lidské tělo a jak působí jednotlivé živiny. Při neodborné a drastické změně stravy může vzniknout nutriční podvýživa a to může mít právě v období vývoje dítěte velmi špatné následky!

Při léčbě jídlem nejde o omezení stravy

Jde o zařazování nových potravin. Představte si před sebou plný stůl potravin, které běžně konzumujete. Pokud k nim začnete přidávat nové, ty staré musíte odsouvat, abyste uvolnily místo. Když místo rýže začnete používat jáhly, pohanku nebo jiné druhy rýže nebo občas vyměníte klasické brambory za batáty nebo jinou zeleninu, hned máte pestřejší a nutričně bohatší jídelníček.

Co naše děti nejedí 

Pokud bychom měli vybrat jednu skupinu, tak jednoznačně zeleninu. Je opravdu málo dětí, které mají rády brokolici nebo červenou řepu. Zato přijímají hodně cukru, hydrogenovaných tuků, barviv, konzervačních látek a bílé pšeničné mouky. Častá a zvýšená konzumace cukru vede nejdříve k inzulínové rezistenci a později k obezitě a cukrovce. Pšeničnou mouku, hlavně lepek, zase při onemocněních autistického spektra nedokáže tělo řádně rozložit, a tak má opioidní efekt na nervový systém.

Měly by děti jíst to, co jim chutná?

Je vědecky dokázáno, že cukr způsobuje stejnou závislost jako kokain. Pokud má dítě velký příjem cukru, a bylo by to jen na něm, samozřejmě si bude vybírat potraviny, kde ho nejsnáze získá. I zde má velký vliv rodina a výchova. Je mnoho dětí, které jsou zábavnou formou vedeny ke zdravé stravě a kde je to pro celou rodinu samozřejmost. Takové dítě si pak lehce vybere dýňová semínka či řasy jako oblíbenou pochoutku. Tehdy můžeme mluvit o tom, že dítě poslouchá své tělo. Ne však tehdy, když se dožaduje slazených džusů, čokolády, sušenek, koláčů a bonbonů.

Jak se zjistí, co dítěti opravdu chybí

Na prvním místě je důkladný rozhovor s rodičem o tom, jak se dítě chová, co jí nebo nejí, jakou má stolici, zdravotní problémy, příznaky a celkový chorobopis. Když je třeba, doplní se testy stolice nebo krve. Ne vždy se zjistí, zda dítěti chybí například vápník nebo jiný minerál, ale podstatnější pro léčbu je to, proč mu ten minerál chybí. Zda ho přijímá málo, nebo je chyba ve vstřebávání.

Jaké nemoci strava nevyléčí?

Pokud je problém vážnějšího charakteru, strava slouží jako podpůrná léčba. Při léčbě pouze stravou to může trvat mnohem déle, než když se použijí i jiné metody. Strava by však měla být základ, neboť z ní se získávají všechny potřebné živiny pro regeneraci a fungování organismu. Drastické omezení ve stravě, pochybné techniky a neověřené postupy z internetu bez odborného dohledu jsou životu nebezpečné.

Výsledky správné léčby

Stravou se dá hodně napravit, ale i hodně pokazit. Všechny následky, pozitivní i negativní, se neprojeví ze dne na den. Někdy je třeba kromě stravy zařadit i bylinné čaje, tinktury nebo vhodné doplňky. Čas zlepšení závisí na diagnóze a délce onemocnění. Pokud dítě trpí ekzémem několik let a má postiženou velkou část těla, nezmizí to za dva dny. Trávicí potíže se mohou zlepšit během pár dní, ale například problémy s klouby či poruchy pozornosti se mohou zlepšit až za pár týdnů či měsíců.

Co kromě stravy je nutné dodržet

Pohyb a pitný režim. Rovněž jepo třeba podívat na emocionální svět dítěte. Děti někdy neumí přesně pochopit a zpracovat, co se kolem nich děje, a vytvářejí si vlastní teorie, které se později mohou projevit jako fyzické problémy.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


O čem a čím se baví dnešní děti?

Asi by nebylo těžké uhádnout nejoblíbenější hračku malých i velkých dětí. Ale o tom, že si děti hrají s mobily,...
více…

Přírodní kosmetika pro děti i dospělé

Zelená je barva přírody a také většinou jsou i zelenou barvou označovány výrobky, šetrné k přírodě a lidem....
více…

Televize malé děti rozvíjí, ale může jim i škodit!

Televizní programy vychovávají naše děti za nás. Ale jak? Je to ta správná výchova? A je v pořádku, že často i...
více…

Jak ochránit děti před kyberšikanou a závislostí na internetu?

Většina dětí je denně na internetu. A přestože se zde mohou hodně dozvědět a naučit, je zde i méně pozitivní...
více…

Chráníte své děti úzkostlivě před špínou a bakteriemi? Zadržte!

Chráníte své děti dostečně proti všude číhajícím bakteriím? Čistíte jim doma vzduch? Dezinfikujete inkriminované...
více…

Jak se starat o čistotu hraček pro nejmenší děti?

Špinavé hračky nejsou pro děti to pravé "ořechové", ale na druhou stranu omývat hračky agresivní chemií také není...
více…

Jak a kdy začít krmit dítě tuhou stravou?

Krmení dětí v některých rodinách probíhá jako krmení dravé zvěře. Dítě mele hlavičkou, tvrdošíjně odmítá...
více…

Sluneční brýle nejsou pro děti zbytečné, chrání zdraví jejich očí

Také patříte k těm rodičům, co si myslí, že děti si na sluníčko zvyknou a nepotřebují sluneční brýle? Ale děti...
více…

Okusování nehtů u dětí je nebezpečné a je třeba mu věnovat pozornost

Okusování nehtů, označované také jako onychofagie, je nebezpečný zlozvyk. Za okusováním nehtů se může skrývat...
více…

Lesní mateřská škola vychovává děti k samostatnosti a má vliv i na zlepšení jejich imunity

Malé děti jsou zvídavé a překvapivě samostatné. Mají rády pobyt venku za každého počasí a jsou k tomu i vrozeně...
více…