Vědci v Atlantě poprvé podrobili mužské spermie genetickému vyšetření ve vztahu k tělesné hmotnosti a zjistili, že kyselina deoxyribonukleová (DNA), kterou se přenáší genetický kód muže, je "potrhaný" tím více, čím je muž obéznější. Takové "potrhání" (fragmentace) DNA spermii vyřazuje z provozu. Navíc už dříve se ví, že spermie obézních mužů jsou "línější" - pohybují se pomaleji a nestihnou dojít až tam, kam dojít mají.
Tělesná hmotnost se jednoduchým způsobem lze posoudit jako index tělesné hmotnosti ( BMI ). Hmotnost v kilogramech vydělte druhou mocninou výšky v metrech (např. 78 kg / 1,842 m). Pokud je výsledek v rozmezí 20-25, máte normální hmotnost, od 25 do 30 máte nadváhu a od 30 výše jste obézní. Vědci v Atlantě zjistili, že podíl spermií s poškozenou DNA začíná dramaticky stoupat při hodnotě BMI 25 a při hodnotách kolem 30 dosahuje téměř 30%. To je hranice, kdy snížená kvalita spermií může být příčinou neplodnosti nebo potratu.
Problém z dlouhodobého hlediska může způsobit i fakt, že právě ti schopnější muži jsou vystaveni většímu stresu, který často řeší jedením a výsledkem je přibírání. Podívejte se kolem sebe na podnikatele, manažery, politiky ... Muži častěji než ženy nerespektují zákonitosti metabolismu: odcházejí z domu bez snídaně, přes den něco spolknou a "dojedí" se na noc. Špatně! Pánové, pokud jdete tímto směrem, zastavte se a čelem vzad. Je jedno, jak daleko jste v hodnotách BMI zašli, vždy existuje cesta zpět!
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu