Nepromokavé bundy

Určitě se všichni shodneme na tom, že bunda vévodí sportovnímu oblečení. Bez bundy to zkrátka není ono. Ale jaká by vlastně bunda na outdoorové aktivity měla být? Tak rozhodně by měla být nepromokavá, ale zároveň komfortní a prodyšná. Proto je  třeba při výběru bundy na sportovní i další volnočasové aktivity koukat zejména na to, z jakého materiálu je ušitá. Poradíme vám, v jaké bundě nepromoknete a nebudete se ani nepříjemně potit.

Odolnost, prodyšnost a nízká hmotnost

Nepromokavé bundy na outdoorové aktivity by měly být odolné proti mechanickému otěru, nepromokavé, ale zároveň prodyšné a další hodně důležitým kritériem pro výběr je, že by neměly být těžké.

Moderní a vysoce funkční materiály 

Určitě neprohloupíte, když si vyberete nepromokavou bundu z třívrstvého materiálu Gore-Tex Pro s odvětrávacím systémem a voděodolnými zipy s technologií WaterTight™, z dvouvrstvého materiálu Pertex Shield nebo z revolučního 3 vrstvého nebo 2,5 vrstvého laminátu Pertex Shield Air. Výrobci také často používají recyklovaný polyester, který chrání nejen nositele, ale také výrazně přispívá ochraně životního prostředí, zavaleného odpady. Třívrstvý materiál zajistí bundě dlouhou životnost, 2,5 vrstvý snadnou sbalitelnost a nižší hmotnost a 2 vrstvý zajistí nepromokavost za nižší cenu.

Pro muže i pro ženy

Nepromokavé bundy zajímavých střihů a moderních designů najdete v provedení pro muže i ve variantách pro ženy a ve všech konfekčních velikostech (od S až po XXL). Ženy většinou zaujmou výraznější barvy nepromokavých bund a muži preferují barvy tmavé a přírodní, ale nemusí to vždy tak být. I muži občas rádi vyniknou v záživějších barvách a naopak některé ženy rády zvolí tlumené přírodní odstíny.

Značka nepromokavé bundy

Pokud preferujete české oděvní značky, doporučit můžeme světově uznávané značky Tilak nebo High Point, dále světově proslulou britskou značku Mountain Equipment, ověřenou americkou firmu Black Diamond či proslulou německou firmu Ortovox. Ale i další přední výrobci potřeb pro outdoorové aktivity šijí kvalitní bundy s dlouhou životností, které se vám budou komfortně nosit. Vybírat můžete i z dalších ověřených značek (Sir Joseph, Rab, Montura,...).

Co by nemělo chybět na nepromokavé bundě

Nepromokavé bundy se vyrábějí většinou v provedení na všechny roční období - celoroční (čtyřsezónní). Určitě by měly mít praktickou kapucu, větrání podpaží, ale také řady kapes a vnitřních kapsiček. Pro lyžaře je šikovný sněhový pás a praktická možnost napojení na outdoorové kalhoty.

Cena za nepromokavou bundu

Na bundě pro outdoorové aktivity se nevyplatí šetřit. Vždyť ji využijete na VHT, skialpinistické aktivity, lyžování, freeriding, skitouring nebo třeba na cestu do práce. Za kvalitní bundu na čtyři roční období zaplatíte většinou od pěti do deseti tisíc, ale u hodně známých značek to může být i o několik tisíc víc.

Údržba nepromokavé bundy

Ani ta nejdražší bunda z nejpokrokovějšího materiálu vás neochrání před vlhkem a chladem, pokud se o ni nebudete řádně starat. Nevěřte fámám, že špína impregnuje. Ba naopak, špína udělá z prodyšného materiálu neprodyšný a vy se budete koupat ve vlastním potu. Vždy se proto řiďte pokyny výrobce, které najdete našité ve vnitřní části bundy. Některé bundy snesou jen chemické čištění, jiné ruční praní a některé i praní v pračce na 30 stupňů, ale s vypnutým ždímáním. Na praní bund používejte speciální prací prostředky, určené na funkční prádlo, které nenarušují strukturu membrán. A hlavně, nikdy nepoužívejte aviváž!

Kde koupit nepromokavou bundu

Největší výběr nepromokavých bund pro muže i ženy najdete v ověřených internetových obchodech. Výhoda nakupování v klidu domova je nesporná. Snadno vyberete svoji velikost podle příslušné velikostní tabulky, která je u popisu bundy. Pokud netrefíte správnou velikost, můžete bundu bez obav vyměnit. A když se vám nebude v reálné podobě líbit, klidně ji můžete do 14 dnů bez udání důvodu vrátit.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články