Nevyhazujte použité čajové sáčky! Poslouží nejen jako hnojivo a odpuzovač škůdců !

Na zahrádku se použít leccos. Obvykle s úspěchem kompostujeme většinu biologického odpadu z kuchyně, popel z krbových kamen, ale co takhle použité čajové sáčky? Možná si je v lednici chladíte na oteklé oči, ale ony mají mnohem větší využití. Dají se zapracovat do kompostu, proti škůdců a dokonce i použít jako vynikající hnojivo.

Do kompostu na urychlení rozpadu

Čaj pomáhá urychlit proces rozkladu organických látek. Pokud ho přidáte do kompostu ve vlhkém stavu kompostování prospějete. Použité papírové sáčky můžete přidat celé, jen z nich odstraňte kovové sponky, pokud se tam nacházejí. Sáčky také můžete rozstřihnout a vlhké čajové listy vysypat do kompostu.

Umělé hnojivo i k pokojovým rostlinám

Čaj se dá využít díky množství živin, tříslovin a dusíku i jako umělé hnojivo. Velmi "chutná" růžím, kapradinám, ale i pokojovým rostlinám. Rostlinku můžeme buď přímo polít vychladlým čajem nebo rozložit okolo kořene vlhké čajové lístečky. Nedávejte je k rostlinám, které potřebují neutrální a zásaditou půdu.

Přirozená ochrana před zahradními škůdci

Vůně čaje se nelíbí hlodavcům ani kočkám. Pokud přidáte do půdy několik čajových lístků nebo otevřený pytlík s vlhkým čajem, odeženete i brouky, slimáky i šneky.

Proti plísním nejlépe heřmánkový čaj

Víte o tom, že čaj má silné protiplísňové vlastnosti? Dokáže rostliny ochránit před touto ranou. Stačí, když je jemně postříkáte zředěným vývarem čaje. Speciální účinek má heřmánkový čaj. Zalijte několik sáčků tohoto čaje a po 16 až 24 hodinách vývar použijte jako sprej nebo do zavlažování.

Prázdná místa v trávníku

Pokud se vám navzdory rovnoměrnému setí osiva vyskytla prázdná místa, opět může pomoci čaj. Někteří pěstitelé semena před vysazením namočí do vychladlého čaje, aby je posílily a zbaviliynečistot. Takto tráva rychleji vyroste a bude krásnější.

Na klíčení semínek

Použité sáčky čaje jsou také skvělou pomůckou na předklíčení rostlin. Otevřete navlhčené kapsy a do každého vložte semínko. Uložte je na slunné místo a udržujte vlhké, dokud semínka nevyklíčí.

Jako prevence a hydratace do květináčů

Na spodek květináče umístěte čajové pytlík. Pomůže zadržovat vodu u kořenů a zabraňovat tvorbě plísní a houbových chorob v půdě.

Proti růstu plevelu

Použité sáčky čaje zakopány do půdy nebo čajové lístky v půdě mohou zabránit růstu plevele. Na plevel můžete aplikovat i uvařený černý čaj nebo citrusový čaj. Jak sprej proti plevelům použijte černý čaj ponořený do sklenice octa, do kterého přidáte pomerančovou kůru.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články