Nízký krevní tlak upraví rozmarýnové víno a bylinky

Za nízký krevní tlak se označuje tlak krve pod 110/70 torr. Tehdy mluvíme o hypotenzi. Tento stav sice není tak nebezpečný jako jeho opak, hypertenze, ale žít s ním také není nijak příjemné. Co je ale dobrá zpráva, na nízký krevní tlak zabírají některé bylinky a bylinková vína.

nízký krevní tlak, mdloby, Schizandra čínská, rozmarýn, víno

Příčiny nízkého krevního tlaku

Patří mezi ně dědičnost, špatným životní styl, nízká glykemická křivka apod. Při sníženém krevním tlaku jde o snížení rychlosti tlaku krve v cévách, což má za následek špatné prokrvení končetin a mozku a v důsledku toho dochází ke snížení i přísunu potřebného kyslíku. To ovšem neznamená to, že by se krev a kyslík do mozku apod. nedostal, jen se zpomaluje jejich transport do cílových orgánů. Obecně vzato, je nízký tlak méně ohrožující, než tlak vysoký, většinou se sám o sobě postupem věku vyrovnává. 

Jídlo optimalizuje krevní tlak

Po jídle se více energie soustřeďuje tam, kde je to potřeba, tedy v žaludečním traktu je více krve, neboli je lépe prokrven. Proto bezprostředně po jídle většina lidí pociťuje únavu a chce se jim spát. Tento stav se však po nějaké chvíli vyrovná. Lidé trpící nízkým tlakem to mohou prožívat výrazněji, protože jejich organismus se nedokáže dostatečně pružně vyrovnávat se změnami. Hypotonici trpí často závratěmi, zejména při rychlém vstávání.

Bylinka na nízký krevní tlak

Zatímco na snižování tlaku vám pomůže leccos, zvýšit ho je obtížnější. Jedinou naší bylinkou, která tlak zvyšuje je Kručinka barvířská (Genista tinctoria). Pokud jste si ji nestihli nasbírat, v lékárně ji budete hledat marně. Hledejte ji v bio obchodech nebo prodejnách s bylinkami. Prodává se samostatně nebo jako součást bylinných směsí na cévy. Kručinka posiluje činnost srdečního svalu a povzbuzuje slabý krevní oběh. Díky tomu se zlepšuje zásobení organismu kyslíkem. Hlavně mozku. V důsledku sníženého krevního tlaku je totiž mozek málo prokrven. To se projeví nejdříve únavou, později závratí a na závěr ztrátou vědomí.

Kručinka se míchá s květem jírovce

Kručinka barvířská má také močopudný účinek. Můžete ji smíchat s květem jírovce, který příznivě ovlivňuje krevní oběh a cévní systém. Směs si připravíte z jedné čajové lžičky natě kručinky a lžičky květu kaštanu. Stačí ji zalít čtvrtlitrem vroucí vody a nechtat dvacet až třicet minut louhovat. Sceďte a čaj pijte dvakrát denně neslazený.

Rozmarýnové víno

Zvýšit tlak, podpořit srdeční činnost můžete i rozmarýnovým vínem. To navíc vzpruží a posílí nervový systém. Na jeho přípravu budete potřebovat přibližně třicet gramů rozmarýnových lístků, které rozdrobíme a zalijete litrem bílého vína, například ryzlinku. Osm dní ho nechte odstát, ale každý den můžete zatřást lahví, aby se promíchalo. Víno přeceďte a užívejte po polévkové lžíci ráno a večer. Nejvíce tři týdny, pak si dejte dva týdny pauzu.

Schizandra čínská

Výborným bojovníkem proti nízkému tlaku je i Schizandra čínská (Klanopraška čínská). Tato cizokrajná léčivka zvyšuje krevní tlak okamžitě. Koupíte ji ve formě bylinných kapek. Ale tuto cizokrajnou rostlinu si můžete snadno vypěstovat i doma na zahrádce. Povzbudí srdečně-cévní i nervový systém a odstraní únavu, malátnost, ale i psychickou vyčerpanost. Nízký tlak se často projevuje i tím, že se vám snadno udělají modřiny, protože máte oslabené cévy. Posílit je můžete právě schizandra nebo rutin v tabletách. Pokud se rozhodnete obohatit o rutin běžnou stravu, vyberte si pohanku.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Sedmikráska posiluje imunitu, tiší kašel a funguje jako přírodní sladidlo

Sedmikráska je označení pro několik druhů rostlinek. V Čechách volně roste jediný druh, sedmikráska chudobka. Tato...
více…

Domácí bylinkové máslo výborně chutná a zbaví vás i některých zdravotních problémů

Přemýšlíte, co si natřít na chléb? Paštiky a sýry jsou často nevalné kvality, navíc obsah dózy často nestačí...
více…

Darovat krev znamená zlepšit svůj život a zachránit druhé

Darování krve je ušlechtilé a velice humánní gesto. V životě jsou situace, kdy můžeme být konfrontováni s potřebou...
více…

Detoxikace není pro všechny a může také ublížit

Detoxikace organismu je postup, kterým zbavujeme naše tělo toxinů usazených uvnitř organismu. Jednoduššeji řečeno, je...
více…

Máslo s medvědím česnekem - skvělá součást jarního jídelníčku

Velmi brzy na jaře, jako jedna z prvních bylinek se v hlubokých lesích, v blízkosti potůčků a pod stromy, objeví a...
více…

Co vše pomáhá ženám v přechodu?

Co vše pomáhá ženám v menopauze? Každá žena je individuální, proto je třeba vyzkoušet více praktik. Pokud má...
více…

Větší prsa pitím bylinkových čajů?

Co je nejlepší na růst prsou? Kromě různých kosmetických přípravků a doplňků stravy, to mohou být i bylinky....
více…

Bolest ledvin - prevence, příčiny a léčba

Funkcí ledvin je odstraňovat z těla odpadní látky a přebytečnou tekutinu, slouží tedy jako filtr krve. Škodliviny z...
více…

Brutnák lékařský do salátů a přírodní medicíny

Patří mezi jednoleté byliny, má rozvětvený stonek, na kterém střídavě vyrůstají listy vejčitého tvaru. Stonek je...
více…

Řebříček obecný - bylinka do každé přírodní lékárničky

Řebříček obecný (Achillea millefolium L.) je znám i pod lidovými názvy řebříček, Achillova bylina, myší ocásek...
více…