Obaly s obsahem bisfenolu brání dokonce i umělému oplodnění!
Dříve si ženy s otěhotněním nedělaly starosti. Tedy spíše dělaly, ale více s nechtěným otěhotněním, než s tím, že by otěhotnět nemohly. Určitě, také byly ženy, které nemohly mít děti, ale bezdětné páry byly spíše výjimkou. Dnes párů, bezúspěšně usilujících mnoho let o početí miminka, přibývá. Lékaři radí upravit životosprávu, ale nově také to, aby si potencionální rodiče dávali pozor na škodliviny v plastových obalech, se kterými se denně setkáváme.
Problematické obaly
Ani si neuvědomujeme, s jakým množstvím pro náš organismus škodlivých látek se denně setkáváme, a to při zcela běžných činnostech. Některé z těchto látek však mohou negativně ovlivnit i plodnost. Pro mnohé překvapivé zprávy přinesl americký výzkum, který ukázal, že látky, které se nacházejí v některých plastových obalech potravin a nápojů mohou mít negativní vliv na reprodukci. Problematickou v této oblasti se zdá látka nazvaná Bisfenol A (BPA), která, pokud se předběžné výzkumy potvrdí, snižuje šanci na úspěch umělého oplodnění, ale také může negativně ovlivnit schopnost embryí, uchytit se v děloze. Mimořádně důležitým faktorem, ovlivňujícím lidskou reprodukci je životní prostředí, proto je nutná jeho ochrana, zejména pokud jde o toxické látky.
Nepříznivé výsledky
Tým z Uiversity of California se zabýval měřením BPA u lidí, kteří se pokoušeli o umělé oplodnění. V případě 93 procent žen a 81 procent mužů byla tato chemická látka zjištěna. Vědci také zjistili, že ženám s měřitelným BPA se nedaří otěhotnět. Vědci se domnívají, že tento nález je důkazem toho, že BPA může ovlivnit šance na úspěšné, i umělé oplodnění. Vědci z Harvardské školy veřejného zdraví zkoumali, zda má přítomnost BPA u mužů vliv na kvalitu spermií. Zde se však žádný negativní vliv nenašel. Nicméně, tato studie byla relativně malá a bude mít ještě pokračování. Další studie objevila, že BPA má pravděpodobně vliv i na schopnost buněk zárodku dělit se a uchytit se na stěně dělohy. Předchozí pokusy na zvířatech ukázaly, že tato chemická látka může způsobit vrozené vady a vývojové problémy u dětí, podobně jako jiné nebezpečné chemikálie. Potvrdí nebo vyvrátí tento fakt ještě další testy.
Nejen neplodnost?
Kromě reprodukčních problémů, je podezření, že BPA způsobuje nebo zhoršuje několik zdravotní problémy - rakovina, cukrovka, obezita a podobně. Snad nejzávažnější je to, pokud se prokáže škodlivost BPA, že ho můžeme "získat" přímým kontaktem nejen se samotnou chemikálií jako takovou, ale i konzumací jídla nebo nápojů, které byly v přímém styku s materiálem obsahujícím BPA. Jde zejména o zmíněné obaly potravin. I když vliv bisfenolu na lidské zdraví a plodnost ještě není stoprocentně potvrzen, ukážou ho až další výzkumy, je jisté, že čím méně chemikálií do sebe dáváme, tím lépe pro nás i naše děti. A to je jedno zda formou potravin, nápojů nebo jednoduše z prostředí, ve kterém žijeme. Vždyť se v něm dnes nachází už i tak velké množství škodlivin, jejichž přítomnost ovlivnit sami nemůžeme.