a zvýšit akustickou pohodu v uzavřeném prostoru. Vhodným výběrem barvy, struktury a členění obkladu můžeme ovlivnit optický vjem z prostoru. Místnost se opticky prodlouží, pokud se obklad stěny člení horizontálně, příp. pokud se boční stěny obloží maximálně do výšky očí. Snížení prostoru dosáhneme obkladem, který ukončíme ve výši 2 650 mm (běžná světlá výška) nebo pomocí podhledu tmavé barvy.
zajišťují samostatné úchytky, závěsy nebo rošty, případné nerovnosti stěny se upravují pomocí podložek nebo rektifikačních nastavitelných šroubů. Pokud se dřevěný obklad používá na vnitřní straně obvodové stěny nebo překrývá dodatečné zateplení z vnitřní strany, je třeba mezi stěnou a obkladem dodržet min. 15 mm vzduchovou mezeru nebo použít parozábranu. Různé druhy povrchové úpravy se propojují plasticky profilovanými dokončovacími a přechodovými lištami, které zvýrazní i plasticitu prostoru.
A na závěr jedna zajímavost: Japonští vědci, kteří pracují na návrhu obkladu stínícího signál pro mobilní telefony, si ze všech možných obkladových materiálů vybrali právě dřevo. Součástí obkladu je vrstvička niklzinkového feritu, který absorbuje většinu elektromagnetických vln. V budoucnu by se tedy nemělo stát, že kulturní zážitek z divadelního dramatu přeruší náhle vyzvánění mobilního telefonu.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu