Omlazení plechové a eternitové střechy

Kvalitní a pěkná střecha je chloubou domu a je vidět ji široko daleko. Pokud již náhodou začíná blednout a její krása upadá, natřete ji. Starý povrch ožije a střecha vám vydrží déle.)

O jaké střechy jde?

Nejčastěji s krytinou z pozinkovaného plechu, asfaltových pásů a cementovláknitých desek. Každý z těchto materiálů je specifický a vyžaduje výběr vhodné nátěrové látky a příslušný způsob úpravy povrchu před nátěrem.

Podklad

Základem kvalitně natřené střechy je důkladná příprava podkladu. Při nátěrech nových střech nebývají s přípravou povrchu potíže, ale pokud se chystáte vylepšit starší střešní krytinu, je třeba zde počítat s jemným mechovým porostem, lišejníky, a korozí, které zabraňují dobrému přilnutí základního nátěru. Nejúčinnější se neudržovaný podklad odstraní tlakovou vodou s přidáním saponátu, který zároveň zaručí, že podklad bude odmaštěný.Pouze tak nátěr spolehlivě přilne. Saponát je nezbytné následně smýt čistou vodou. Pokud nemáte vysokotlaký čistič, odstraňte nečistoty ručně, ocelovou stěrkou nebo kartáčem s tvrdými štětinami. Na pozinkovaný plech použijte drátěný kartáč. Pokud narazíte na pevnou rez, použijte brusku nebo elektrickou vrtačku s drátěným kotoučem.

Důležité je vybrat barvu, která je vhodná na čerstvý i zoxidovaný plech

a neobsahuje toxické sloučeniny těžkých kovů. Samozřejmostí by měla být dostatečná přilnavost a dlouhá životnost. Při výběru vrchního nátěru je důležitá jeho barevná stálost, rozhodující vlastností by však měla být schopnost odpuzovat vodu a zabraňovat jejímu pronikání k podkladu. Ruční broušení uchycené rzi bývá náročné a důkladnější odstranění je možné pouze na menších plochách. Z hlediska koroze jsou rizikové zejména místa svárů a různých spojů, proto se jim musí věnovat zvýšená pozornost. Po očištění povrchu od rzi třeba střechu přetřít vodou s přídavkem saponátu a opláchnout čistou vodou. Pokud se starý nátěr neodlupuje, může se při obnově ponechat. Tehdy stačí povrch pouze odmastit, případně zdrsnit a natřít vrchní barvou. Pokud se starý nátěr odlupuje, odstraňte jej

Rez musí jít z podkladu pryč

Jak na to? Pokud stojíte před úkolem odstranit rez ze střechy s větší rozlohou, ale nevlastníte vysokotlaký čistič, vyzkoušejte:
• Odstranění pomocí oplachového nebo bezoplachového odrezovače - přípravek se nanáší na suchý povrch plechu. Po nanesení je třeba ho opláchnout čistou vodou (vhodné i při použití bezoplachového odrezovače). Pokud ho nelze smýt vodou, je třeba jej alespoň přetřít vlhkým hadrem, čímž se odstraní volné reakční produkty a nečistoty. Pokud se rez neodstraní nebo odstraní jen částečně, snižuje se životnost nátěru. To platí více nebo méně i pro antikorozní barvy, které se prezentují jako barvy na zrezivělé povrchy.
• Opálení - tento způsob se aplikuje i v případě dřeva. U tenkých plechů třeba dávat pozor, aby se silným teplem nezačaly prohýbat.
• opískování - mimořádně účinný způsob odstranění rzi z povrchu. Používá se nejčastěji na větších konstrukcích, ale opískovací pistole lze využít i při menších plochách.

Pozinkovaný plech

Materiál, ze kterého se zhotovují střechy, ale i okapové žlaby a trouby či parapety, patří v praxi mezi problematičtější podkladové materiály. Důvodem je špatná přilnavost většiny barev k čerstvému ​​nezoxidovanému zinku. Obtíže však způsobuje i zoxidovaný zinek. Příčinou je rozdílné složení zinkového povlaku a obsah chromu v plechu. Čerstvý nezoxidovaný pozinkovaný plech se často upravuje reaktivní barvou, na kterou se nanáší základní barva a vrchní emailový nátěr. Pokud se jako první použije základní nátěr bez reaktivní barvy, třeba vybírat nátěr s dostatečnou pružností, protože vlivem tepla se v létě horký plech roztahuje, v zimě naopak stahuje. Rovněž je důležité vybrat barvu, která je vhodná na čerstvý i zoxidovaný plech a neobsahuje toxické sloučeniny těžkých kovů. Samozřejmostí je dostatečná přilnavost a dlouhodobá životnost. Při výběru vrchního nátěru je důležitá jeho barevná stálost, ale rozhodující vlastností by měla být schopnost odpuzovat vodu a zabraňovat jejímu pronikání k podkladu. Vrchní nátěr se aplikuje v jedné nebo i ve dvou vrstvách. Při natírání střechy je třeba počítat s dobou schnutí jednotlivých vrstev - při základním nátěru je doba schnutí 4 až 6 hodin a dalších 4 až 6 hodin při každé vrstvě vrchního nátěru.

Střecha z eternitu

V ostatních letech se na opravy starších střešních krytin z asfaltových pásů nebo eternitu (někdy i pozinkovaného plechu) začaly používat i hydroizolační nátěry. Stejně jako u pozinkovaném plechu se musí povrch před natíráním důkladně očistit a následně penetrovat. Jednotlivé nátěry se nanášejí ve vrstvě o tloušťce 0,5 až 1 mm v intervalu přibližně 24 hodin. První základní nátěr se nanáší kartáčem nebo štětcem a na druhý, případně třetí se může použít váleček nebo vysokotlaké stříkání. Hlavní výhodou hydro izolačního nátěru je to, že zakryje i jemné trhlinky a drobné netěsnosti v místech spojů, případně i v místech navazování různých typů krytin. Uplatní se i v případech, kdy střecha prosakuje a je obtížné najít poškozená místa. Hydro izolační nátěr však nelze použít jako náhradu tmelů. Další výhodou tohoto materiálu je to, že jej lze použít na různé podklady. 

Na natírání střech se používají speciální barvy,

proto je nezbytné při jejich výběru a aplikaci vycházet z konkrétních údajů na etiketě a dalších dostupných informačních materiálů. Čerstvé lesklé nezoxidované pozinkované plechy (okapy, okapové roury atd..) Třeba ponechat určitý čas bez nátěru, aby se zaručila přilnavost základní barvy k plechu. Jinak se doporučuje použít speciální základní barvu, kterou výrobce deklaruje jako barvu určenou na čerstvý pozinkovaný plech. Odolnost oceli a zinku proti korozi lze zvýšit i fosfátováním povrchu před samotným nátěrem. Používají se k tomu přípravky na bázi fosforečnanů. Povrch oceli je nezbytné před fosfátováním zbavit rzi a odmastit.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články