a z materiálů, které dnes již neodpovídají současným požadavkům otopných spotřebičů. Abyste se vyhnuli nákladným opravám, třeba údržbě komína věnovat dostatečnou pozornost. Cílem stavby či rekonstrukce by měl být komín, který odolá statickým i dynamickým účinkům.
K nejčastějším poruchám komínů dochází vlivem povětrnostních podmínek, spalin či pohybem budovy. Působením deště, sněhu a jiných vnějších vlivů se rozpadá konstrukce nadstřešního komínového tělesa pro korozi materiálu. Snižuje se bezpečnost střechy a vzniká nebezpečí požáru. V letních měsících se komíny prakticky využívají zřídka. Na chalupách je vhodné přikrývat jej krytem proti zatečení vodou, který zabrání vzniku možných škod. Při celoročně využívaných chatách kryty nemají velký význam, neboť spaliny zabrání vtékání dešťové vody. Naopak v zimě jsou komíny maximálně zatížené, proto je třeba před topnou sezónou řádně zkontrolovat a vyčistit - z důvodu vlastní bezpečnosti, ale také dodržování platných předpisů. Podle vyhlášky se musí komíny připojené na spotřebiče na tuhá či kapalná paliva s tepelným výkonem do 50 kW kontrolovat každé čtyři měsíce, komíny na plynná paliva, a pokud jde o komín s vložkou, jednou ročně.
Funkční komín na chalupě je nenahraditelný. Musí odolávat vodní páře, kyselinám či dehtovým sloučeninám, které vznikají při spalování paliva. Navíc, při změně paliva se často poškodí i omítka a naruší se malta ve zdivu, jejíž rozpad způsobuje poškození méně vypálených cihel. Tyto faktory nepříznivě ovlivňují konstrukci zděného komína, přičemž se postupně snižuje jeho funkčnost a účinnost. Působením koroze na starých komínech může do chalupy proniknout oxid uhelnatý, který na sebe váže kyslík nejen z ovzduší, ale i z krevního oběhu lidí. Únik oxidu uhelnatého za běžných podmínek nerozeznáme, a tak při neodborné obnově funkcí komína může nastat až smrtelné ohrožení.
Když komín vypoví poslušnost a jeho účinnost klesá, je třeba přistoupit k jeho rekonstrukci nebo výměně. Při jeho obnově nezapomínejte také na opravu komínových hlav. Poškozené zdivo pod komínovou hlavou je nutné odstranit až po neporušené zdivo, chybějící část komína se znovu vyzdí. Po vyzdění třeba na komín osadit nebo vybetonovat komínovou hlavu. Praskání lze zamezit jejímu vyztužením třmínky z oceli o průměru 5 až 6 mm. Komínovou hlavu je vhodné na závěr zalícovat se zdivem. Díky němu se nesnižuje tah komína. Mezi obtížně odstranitelné poruchy komínů patří i nedostatečné těsnění a promočení komínového pláště dehtem. V případě utěsnění komínu třeba nejdříve odstranit poškozenou omítku, vyškrábat spáry ve zdivu a následně omítnout komín vhodnou maltou. Při rekonstrukci komína poškozeného dehtem je třeba především odstranit špatný způsob vytápění: lze oddělit omítku od zdiva vrstvou laku, obložit komín nehořlavým obkladem či použít dvouvrstvou sanační omítku.
Jednou z metod sanace komínů je jeho vložkování. Podmínkou aplikace tohoto způsobu renovace je dostatečný rozměr průduchu. Měl by být rovný a kolmý. V minulosti se na vyvložkování komínů používaly zejména hliníkové vložky, které však nejsou dostatečně odolné proti korozi. Zejména při dnešních moderních topných spotřebičů, u kterých je teplota spalin vyšší než 70 ° C, se vložka z hliníku rychle poškodí. Účinnější jsou pevné nerezové nebo šamotové trubky, které lze použít pro odvod spalin ze spotřebičů na tuhá paliva. Vyznačují se delší životností, vyšší mírou odolnosti a lze je využívat při topení plynnými, kapalnými, ale i tuhými palivy.
V mnoha případech však rekonstrukce komína nepomůže. Buď jsou komíny zastaralé a nevyhovují nynějším technologiím v oblasti vytápění, nebo jsou poruchy tak rozsáhlé, že oprava komína se nevyplatí. Ani nefunkční komíny však v současnosti není třeba odstraňovat. Právě naopak. Lze je využít k upevnění antény, dají se použít na odvětrání prostor nebo zvlhlých konstrukcí. V letních měsících je zase lze využít na ochlazení chalupy. Pokud však komín chcete i nadále na chalupě využívat, je třeba jej vyměnit. Méně pracné, jednodušší a levnější je proto postavit nový komínový systém. Komínový systém je třeba vybírat na základě těchto údajů: druh připojeného spotřebiče, výška komínového tělesa, účinná výška komínového tělesa a výška komínového tělesa v nadstřešní části. Komínové systémy jsou univerzální a nabízejí uživateli možnost rozhodnout se, jakým typem paliva bude topit.
Moderní vytápěcí technika si žádá kvalitní komíny. U běžného komína není přechod na jiné palivo či spotřebič jednoduchý. Jedinou možností je zásadní přestavba a vložkování komína, což je finančně náročné. U komínových systémů je změna kotle či paliva jednoduchá a vy máte vždy na výběr z množství účinných a zároveň energeticky úsporných spotřebičů a fosilních i obnovitelných druhů paliv. Kvalitní keramická vložka univerzálních komínů navíc odolá tepelné zátěži, která může vzniknout při vyhoření sazí. Díky spolehlivé konstrukci, dobrému tahu a vysoce odolné tepelné izolaci pomáhá systémový komín dosáhnout úspory energie, a tím šetřit i váš rozpočet.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu