Péče o chodidla - pedikúra, domácí péče a správná obuv

Starat o chodidla bychom se měli celý rok. Ale jejich stav v zimě není tak hrozivý, protože jednak nosíme boty a ponožky, a také je tolik neukazujeme. Ale přijde léto a s ním sandály, žabky a další variace otevřené obuvi a to již přemýšlíme, jak zamaskovat rozpraskané paty. Správná péče zajistí i to, že se za své nohy nebudete muset stydět.

Dopřejte nohám koupel

Vaše nohy budou jistě jásat štěstím. Do umyvadla nalijte teplou vodu a přidejte například vaši oblíbenou mořskou sůl. Koupel nejenže povzbuzuje cirkulaci krve, jemně čistí pokožku, ale zároveň ošetřuje porušená místa. Výsledkem budou oživené a svěží nohy.  

Zbavte chodidla odumřelé a nevábné kůže

K odstranění ztvrdlé kůže použijte pemzu, která je šetrnější k vašim chodidlům. Zbavování přebytečné nevábné kůže vám půjde snadněji po absolvování koupele. Rohovitá kůže vzniká nejen nevhodnou obuví, ale i genetickými predispozicemi. Silná a tvrdá kůže je živnou půdou pro rozmnožování bakterií a tím i vzniku plísní. Zhrublou kůži si určitě nestříhejte a podle možnosti absolvujte pedikúru u odborníka, abyste si na chodidla nezanesli infekci. 

Hydratace za všech okolností

Po odstranění přebytečné kůže aplikujte na chodidla aspoň dvakrát denně, například krém na popraskanou a zrohovatělou pokožku, který navrací poškozeným chodidlům elasticitu a vlhkost. I pokožka na chodidlech, tak jako ta na těle, snáší teplo a vodu těžce. To se později odráží na jejím nadměrném vysoušení a tvrdnutí. Hydrataci byste jí měli poskytnout po každé koupeli. Postačí i obyčejný hydratační krém.

Ostříhané jsou přitažlivější

Ideálně upravujte délku nehtů pilníkem a při úpravě respektujte tvar lůžka, jinak se může stát, že vám nehet bude zarůstat. Nezapomínejte na zatlačení nehtové kůžičky.

Noste obuv při přesunu na koupalištích

V opojení sluneční euforie vás možná napadne navštívit blízký stánek a neobouvat si boty. Pozor, cestou vás čeká řada nástrah jako střepy, šlápnutí na bosou nohu obutým zákazníkem, špinavé nohy a co je nejhorší, koupaliště jsou živnou půdou pro vznik bakterií a plísní. Plísně není třeba podceňovat a raději podstoupit preventivní opatření omezující růst bakterií a plísní. Pro domácí ošetření existují balzámy a gely, které zamezují vzniku těchto nepříjemností na nohou. Prevence je vždy jednodušší než léčba plísňového onemocnění, která je zdlouhavá.

Nezapomínejte na ochranu chodidel ochranným faktorem

Tak, jako si chráníte v létě před slunečními paprsky tělo a tvář, měli byste věnovat pozornost i chodidlům.

Dopřejte jim masáž

Není nic lepšího než si po dlouhém a náročném dni vyložit nohy a dopřát jim masáž. Povzbudíte tím cirkulaci krve v chodidlech.

Těmto chybám se vyhýbejte

Aby vaše nohy a chodidla zůstaly v bezvadném stavu, dejte si pozor, abyste nepropadli těmto zlozvykům, na které upozorňuje odbornice a lektorka v oboru pedikúry.

Bota není jen o kráse

Chodidlo se skládá z 21 kostí a množství drobných kloubů, svalů a vazů. Z hlediska zdravotního je pro lidský aparát ideální bota s podpatkem cca 3-4 cm vysokým. Každý centimetr navíc zatěžuje příčnou klenbu o 10% a stejně nevhodnou obuví je i nyní tak oblíbená balerína. Nesprávná obuv může způsobit různé deformity chodidla a má vliv i na ostatní klouby (kotníkové, kolenní, kyčelní) či páteř.

Myslete i na zdravé "přezimování" vašich nohou

Péči o nohy nejvíce zanedbávají ženy v zimním období. Trpí zejména plosky chodidel - pokožka na patách či v oblasti příčné klenby, nebo pod malíčkem, kde je na chodidlo vyvíjen největší tlak. Sledujte tyto oblasti i v zimě a dopřejte jim hydrataci i  peeling v teple domova.

Pantofle, ručník a zubní kartáček by měly být jen vaše

Mykotické onemocnění se často rozmnožují v společných prostorech, jako jsou sprchy, sauny, bazény. Stejně může mykotické onemocnění přenést i jeden z rodinných příslušníků na druhého při použití například stejného ručníku, podložky před sprchovým koutem či vanou. Jednodušší kvasinkové onemocnění dokážeme zničit i volně prodejnými antimykotickými preparáty. Mykotické onemocnění nehtů nohou jsou složitějším procesem a tady se už do léčby zapojuje i řádná diagnóza na základě mikrobiologického vyšetření ze stěrů.

Pokud na to nejdete správně nebo vůbec

Možná se o chodidla staráte, ale neděláte to správně. Nebo si říkáte, že to zatím není nutné. Může to však přinést problémy. Žiletkou, břitvou či hrubou pemzou si lidé často odstraní velké množství kůže. V domnění, jak dobře si chodidla ošetřili, si neuvědomují, že si spíše uškodili a sami si způsobili rýhy, které mohou vést až k prasklinám. Také opakovaným nadměrným odstraněním kůže je možné si způsobit právě její rychlejší tvorbu.

Nejčastější onemocnění na nohou

  • Kuří oka dokážou člověka dost potrápit hlavně, když se nacházejí mezi prsty. Většinou vznikají z abnormálního tlaku na jednom místě, čímž je vyvolávána zvýšená tvorba kožních buněk. Kuří oko je ve tvaru nálevky, přičemž samotné oko je zatlačováno do hlubší vrstvy kůže. K nepříjemným bolestem dochází při u přerostlých kuřích ok až k nervovým zakončením. Ty se však dají odstranit správnou pedikúrou, případně volně prodejnými preparáty a správným použitím individuálních korektorů, kdy zatížená místa odlehčujeme a přenášíme zátěž na okolní partie.
  • Bradavice je již onemocnění virového charakteru. Často se stává, že si člověk zamění kuří oko s bradavicí a opačně a ve snaze pomoci si samoléčbou si aplikuje nesprávný preparát. Navštivte raději pedikérku, která to dokáže rozlišit a umí vám poskytnout dostatečný informační servis.
Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články