Slunce střídá déšť a vítr, po pár teplejších dnech se opět ochladí. Proměnlivé počasí dá organismu skutečně zabrat. Ani se nenadějete a ohlásí se rýma. Nejdříve nenápadně občasným kýchnutím, postupně naléhavě kašlem či zimnicí. Při prvních projevech nachlazení vás může před nemocí zachránit koupel nohou.
Zimní nachlazení často začíná studenými nohama. Po dlouhém čekání na autobus nebo procházce v obuvi s tenčí podrážkou vám od nohou začne být pořádná zima. Stačí si zahřát chodidla a celé tělo opět zaplaví teplo. Rozproudí se krev a prokrvené sliznice nosu či krku lépe odolají virům. Pokud se vám zdá, že něco na vás leze, připravte svým nohám účinnou koupel.
Do vany nebo hlubší vaničky či lavoru nalijte vodu, která má 35 stupňů Celsia. Její hladina by měla sahat do poloviny lýtek. Během deseti minut dolévejte do koupele teplou vodu, tak aby měla postupně 41 stupňů Celsia. Při této teplotě nechte nohy ve vodě ještě pět minut. Pak je dobře vysušte a udržujte v teple. Oblečte si tlusté ponožky nebo nohy jednoduše zachumlejte do deky.
Do koupele můžete přidat pár kapek smrkového nebo eukalyptového oleje. Dobrou službu udělá i prášek či olej z hořčičných semínek. Na sliznice působí dezinfekčně. Ve formě koupele vás zachrání i v případě bolesti hlavy. Do vodní lázně, který bude sahat do poloviny lýtek a má teplotu 38 stupňů Celsia, přimíchejte dvě polévkové lžíce hořčičného prášku. Přidat můžete i levandulový nebo rozmarýnový olej. Nohy nechte ponořené ve vodě asi deset minut. Pokud však začne kůže červenat a pálit, proceduru ihned ukončete. Nohy vysušte a opět si dejte teplé ponožky.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu