V dnešní době není nic výjimečného, pokud si pejska mladý pár opatří ještě dříve než dítě. Při jeho koupi by však měli myslet hlavně na budoucnost s dítětem. Vždyť pejsek se často dožívá věku i nad 10 let a je vůči němu nefér, pokud se s ním nepočítá v jedné domácnosti na celý život. I na takovou situaci se dá pejsek připravit. Proto využijte každou možnost setkání psa s dětmi, a to již od "štěňátkovského" věku. Samozřejmě jen se souhlasem a v přítomnosti jejich rodičů. Pejsek by měl mít možnost pochopit typické dětské projevy, protože dítě se chová jinak než dospělý.
už z porodnice pošlete pejskovi první pachový pozdrav, např..košilku, nebo bavlněnou plenku, se kterou jste miminko otřeli. Když bude pejsek věcičku očichávat zdůrazňujete jméno děťátka. Po příchodu z porodnice dovolte pejskovi, aby očichat například chodidla miminka.
Nesmíme však zapomínat na fakt, že dosud se této pozornosti těšil jen pes. Proto by se na ně nemělo zapomínat a věnovat dostatek času i na aktivity podporující zdravý stav psa, nejlépe v souvislosti s novým členem. Využijte procházky s kočárkem a vždy, když se to dá, berte s sebou i pejska. Přibližně do 3-4 měsíců dítěte se pes o nového tvora zajímá pouze v případě, že venku hlídá kočárek, nebo reaguje na dětský pláč. Vnímá ho jako mládě a tak se k němu většinou i chová - chrání ho.
a začne se aktivně pohybovat, nastává pro psa změna.Proto mu pomozte vybudovat si k němu co nejlepší vztah a určitě pravidla. Nejlépe i psovi, i dítěti, i sobě a dbejte na to, aby byly dodržovány. V první řadě, nikdy nenechávejte malé dítě s pejskem bez dohledu dospělého. Protože dítě je jím, jako živým tvorem fascinováno a bude jej bez předsudků zkoumat. Může se stát, že ho chytí za slabinu a pejsek se v sebeobraně, nebo v záchvatu bolesti zachová nepředvídatelně. Právě takovým "chvatům" musí rodič, v zájmu dítěte i psa, zabránit. V každém případě nemějte strach, že by si pejsek na dítě nezvykl. Drtivá většina je dostatečně chápavá a nového člena rodiny klidně přijme.
Pokud jste se rozhodli koupit si pejska a děti již máte, musíte je naučit, jak se mají k němu chovat. V první řadě je třeba jim vysvětlit, že pes není hračka a bolest cítí stejně jako ony. To znamená, že jej sice mohou objímat, musí si však dávat pozor, aby to nebylo pro psa bolestivé. Dále se musí naučit respektu k němu a vštípit mu, aby ho zbytečně nedráždily. Dávejte pozor, aby dítě nesahalo na psí "majetek", jako jsou například jeho hračky, jídlo či misku s vodou. Buďte opatrní zejména při krmení, nebo pokud je pejsek na svém místě a spí. Třeba dítěti vysvětlit, že toto není doba na hraní a pes chce mít soukromí.
Problémy mezi dítětem a psem třeba brát velmi vážně a je nutné je okamžitě preventivně řešit. Když je dítě pokousané psem, je to vždy vina dospělého! Pokud si dítě a pes očividně nerozumí, důvodem je naše selhání. Nebyli jsme schopni dítěti vysvětlit, jak psi chápou naše chování a rozhodně jsme nebyli odpovědní majitelé, kteří nedokázali psa naučit, že musí vždy a bezpodmínečně dítě respektovat a nikdy mu nesmí ublížit. Omlouvání a vysvětlování jsou po takové události zcela zbytečné. Vždy je to chyba majitele a jeho výchovy.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu