Pět největších ostrovů na světě

Když se řekne ostrov, před očima máme často z příběhů zelenou plochu s palmami a naprostou izolací. Snad nejčastěji je to právě někde v tropech. Mnoho ostrovů jsou však malé, kamenné výčnělky, nehostinné a bez jediné rostliny, případně s nějakou palmou, které sama vyrostla z naplaveného semínka. Ostrovy jsou ale i tak veliké, že se k nim defenice ostrova ani nehodí. Obrovské plochy země pak mají velká množství letišť, úrodné půdy a obývá je třeba i několik států. Víte, které ostrovy jsou na světě největší?

Grónsko, ostrovy, cestování

1. Grónsko

Grónsko je největší ostrov na světě. Historicky je spjat s Evropou, přestože patří k Americe. Dnes patří Dánsku, přestože celá staletí byl dříve kolonií. Přestože jeho rozloha je 2 175 600 km2, má pouze přes 57 000 obyvatel. Nachází se v něm významné přístavní a zároveň hlavní město Nuuk. Většina obyvatel jsou Inuité, který sem přišli až z Aljašky. Celkově však historii ostrova formovali Vikingové a později dánští, němečtí a norští obchodníci, či velrybáři. Grónsko má ve svém čele monarchy a vlastní parlament, který rozhoduje v některých otázkách zejména teritoriálních a kulturních, zbytek podléhá pod Dánsko.

2. Nová Guinea

Ostrov Nová Guinea se v historii často nazýval čistě jen Papua. Tvoří součást Melanésie a také vzhledem k podobnosti místních kultur při dělení světa ostrov rozdělili mezi Indonésii a stát Papua-Nová Guinea. Papuánci jsou kulturně zajímavějším národem, složeným z několika kmenů. Ostrov tvoří tropické lesy a nesmírně přírodní bohatství v podobě rostlin a zvířat. Celý ostrov má něco přes 7 500 000 obyvatel a rozlohu 786 000 km2.

3. Borneo

Ostrov Borneo je také známý jako Kalimantan. Třetí největší ostrov světa se nachází v malajském souostroví a rozděluje se mezi tři země. Sever ostrova patří Malajsii, východ, jih, centrální část a západ patří Indonésii. Na severu se nachází samostatný stát s politickým zřízením sultanát Brunej. Obývá ho více než 16 milionů obyvatel žijících na rozloze 743 330 km2. Celý ostrov je jednou velkou zelenou plochou, kterou lze nazvat i pokladnicí živočišných druhů, tropických lesů, ale najdete zde i různé geologické zvláštnosti.

4. Madagaskar

Čtvrtý největší ostrov světa je Madagaskar. Ostrov ležící jižně od Zanzibaru na jihovýchodě Afriky, oplývá zelení, vzácnými druhy i jinými zajímavostmi. Rozloha ostrova je 587 041 km2 a žije na něm 20 700 000 obyvatel. Slováky spojuje s Madagaskarem osobnost slovenského cestovatele Mořice Beňovského, kterého v Maďarsku považují za Maďara

5. Baffinův ostrov

Baffinův ostrov je pátým největším ostrovem světa, přestože na některých mapách se vůbec na ostrovu nepodobá. Jiné, které ho zachycují zcela zaledněný, vytvářejí dojem poloostrova, či pevniny. Ve skutečnosti je to arktický ostrov oddělený vodou, rozlehlý 507 451 km2 s trvalou populací 11 000 obyvatel. Ostrov patří Kanadě a svůj název získal podle objevitele Williama Baffina.

Další velké ostrovy 

Jen pro zajímavost, dalšími velkými ostrovy jsou v pořadí ostrovy Sumatra (Indonésie), Honšú (Japonsko), Velká Británie, Viktoriin ostrov (Kanada), Ellesmerův ostrov (Kanada), Sulawesi (Indonésie), Jižní ostrov (Nový Zéland) a Jáva (Indonésie)

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Nepromokavé kalhoty

Nepromokavá bunda a nepromokavé kalhoty, to je základ outdoorového vybavení, které využijete nejen na horách....
více…

Mikiny a svetry na outdoorové aktivity

Mikiny a svetry patří v zimním a chladnějším období mezi oblíbené části oblečení. Na to, aby nám při venkovních...
více…

Vesty - péřové, proti větru a zateplené

Vrstvení oblečení je vynikající předpoklad k tomu, aby nám v chladu, vlhku a větru nebyla zima. Pokud si vyberete jako...
více…

Zimní a zateplené bundy

Alespoň jednu zateplenou bundu máme ve svém šatníku všichni. Ale pozor! Vybrali jste si tu správnou a dokonale...
více…

Bundy proti větru

Bundy proti větru neboli “větrovky” jsou populární mezi sportovci a lidmi, kteří milují aktivní pohyb velkou řadu...
více…

Posilování

Můžete mít kvalitní lezečky, dostatek magnézia a ty nejspolehlivější vychytávky pro horolezce, ale stejně nikam...
více…

Bouldermatky

Dříve, než se společně podíváme na výběr těch nejlepších bouldermatek, vysvětlíme si, co to vlastně ten, tolik...
více…

Brzdy, blokanty a kladky

Brzdy, blokanty a nejrůznější kladky hojně využívají nejen horolezci, ale také speleologové, arboristé (stromolezci)...
více…

Cepíny

Cepín, tak jak ho vídáme u dnešních horolezců nemá zase tak dlouhou historii. Ještě při zdolávání Mont Blancu v...
více…

Mačky - zimní výbava nejen pro horolezce

Mačky patří k základní zimní výbavě do hor a mezi skialpinisty a horolezci se těší velké oblibě. Tato “stoupací...
více…