Lidský pot je složen hlavně z vody, minerálů a stopových prvků, laktátu a močoviny. Při pocení dochází tedy i ke ztrátě důležitých minerálů a stopových prvků, bez kterých organismus nedokáže spolehlivě fungovat.
S litrem potu ztrácíme přibližně 0,9 g sodíku a 0,2 g draslíku. Oba mají v těle řadu důležitých funkcí. Co se týče sodíku, je klíčovým prvkem při hospodaření organismu s vodou. V potravinách je bohatě zastoupen, ale přesto může dojít k jeho deficitu při dehydrataci a přehřátí organismu, při dlouhodobém zvracení nebo průjmu. Draslík je důležitý pro udržování tekutin v buňkách, pro fungování svalů a nervů, látkovou výměnu, stabilní krevní tlak atd. Jeho deficit vede ke únavě, svalové slabosti či poruchám metabolismu. Co se týče zastoupení těchto látek v lidském těle, měl by být dodržen poměr 2: 1 ve prospěch draslíku.
Draslík je obsažen například ve vnitřnostech, mase, ořechách, špenátu, červené řepě, fazolích, hrozně, houbách, ovesných vločkách. Co se týče sodíku, aktuálně je hlavním problémem jeho nadměrný příjem, protože se nachází ve většině průmyslově zpracovaných potravin. V případě deficitu jej snadno doplníme do organismu v podobě soli (preferujte himalájskou).
Po sodíku a draslíku jsou z těla vyplavovány pak i další minerály, jako vápník (0,015 g / l) a hořčík (0,0013 g / l). Deficit kalcia je spojen s nervovými, svalovými i srdečními potížemi, osteoporózou či vznikem zubního kazu. Vápník se nachází v mléce a mléčných výrobcích, ale i máku, semínkách, sardinkách nebo sušeném ovoci. Nízká úroveň hořčíku vyvolává svalové křeče, vyčerpanost, podrážděnost a únavu. Do těla ho doplníme konzumací ořechů, semen, luštěnin či tmavé listové zeleniny. Pro úplnost doplňujeme i ztráty stopových prvků formou potu, přičemž v jednom litru potu odchází cca 0,4 mg zinku, 0,3-0,8 mg mědi, 1 mg železa, 0,1 mg chrómu, 0,05 mg niklu a 0, 05 mg olova.
Nejlepší formou je vyvážená strava a vhodné kombinace potravin, které zajistí dostatečný přísun a vstřebání těchto důležitých látek. V horkých letních dnech je můžeme doplnit i pitím minerálních vod, které by však neměly tvořit více než třetinu pitného režimu. Sportovci a těžce pracující lidé mohou sáhnout po speciálních minerálních nebo sportovních nápojích.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu