Kdy? To je sporné. Navzdory tvrzením zastánců pozitivního myšlení je lepší myslet na ošetření různých rizikových situací, které mohou poškodit váš nebo cizí majetek, dopředu. Co tedy znamená pojištění domácnosti? Toto pojištění se vztahuje na zařízení domácnosti, tedy na movité věci, které se nacházejí uvnitř rodinného domu nebo bytu: elektrospotřebiče, nábytek a jiné zařízení jednotlivých místností, oblečení, sportovní potřeby, šperky a cennosti, umělecká díla a podobně. Pojistit si můžete například i sklepní nebo půdní prostory. Pojišťovny většinou nabízejí několik modulů krytí, které obsahují pojištění proti různým rizikům.
Možná si řeknete: Vždyť já už pojistku mám. Kdy jste ji však uzavírali? Před deseti či patnácti lety? V takovém případě vám doporučujeme jít do pojišťovny a upravit výši pojistné částky ve vaší smlouvě, protože s největší pravděpodobností by vám stará pojistka byla nanic - pojišťovna by vám vyplatila malou částku, která by ani zdaleka nepokryla vaše skutečné škody (příčinou je malá, nedostatečná pojistná částka, která neodpovídá hodnotě movitých věcí ve vaší domácnosti, a také míra inflace).
V případě pojistné události - krádeže vloupáním nebo loupežným přepadením - pojišťovna posuzuje i míru zabezpečení domácnosti (například třídu bezpečnosti vchodových dveří). Určité výši pojistné částky odpovídá i míra zabezpečení domácnosti, jinými slovy, pojišťovna vyžaduje, abyste při takové a takové pojistné částce měly dostatečně zabezpečené vchodové dveře a okna. V zásadě platí: Čím lepší zabezpečení, tím má klient nárok na vyšší pojistné plnění. Například pokud má klient na dveřích jen obyčejný zámek, nemůže očekávat maximální plnění.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu