Pokoj pro staršího školáka - zdraví, funkčnost a estetika

Při zařizování pokoje pro starší školáky je třeba mít na zřeteli jejich zdraví, ale i jejich požadavky. Nábytek byste měli vybrat společně a dbát především na jeho ergonomii, ale i materiál, ze kterého je vyroben. Nebojte se požádat prodejce, zda si dítě může vše na vlastní “kůži” vyzkoušet, popřípadě dohodnout lhůtu eventuálního možného vrácení v případě, že dítěti nebude vyhovovat. Nabízí to jen některé obchody, tak se nebojte informovat. K tomu, aby se dítě v pokoji příjemně cítilo je třeba mu dát možnost, aby si samo provedlo výzdobu a sladilo jednotlivé detaily.

Počítačový stolek

Starší školáci pracují často s klasickým počítačem nebo notebookem, pro který je vhodné vyhradit stálé místo. Ideální je sestava stolů umístěných do písmene L, z něhož jeden slouží jako normální pracovní stůl a druhý je pak koncipován jako počítačový. Má vyvýšené místo na postavení monitoru a úložný box na tělo počítače. Školák nebo student pak na kolečkové židli přechází pohodlně mezi oběma pracovišti. Stoly mohou stát i v jedné rovině vedle sebe. Kdo má nedostatek místa, může zvolit pouze jeden větší pracovní stůl, kde se na vyvýšenou vmontovanou "poličku" umístí nejlépe plochý monitor a klávesnice leží na výsuvné desce pod plochou stolu. Pak je na stole dost místa i na potřebné pomůcky či knihy. Prostorově skromné ​​jsou také rohové počítačové stolky nebo klasické, ale úzké - například 60 cm.

Sedět a kde

Počítačové stoly, navržené tak, aby se na ně dala uložit celá počítačová sestava včetně tiskárny, ale také jednoduché stolky na PC často mívají kolečka na snadný přesun nebo drobné posunutí. Stůl se doporučuje umístit nejlépe kolmo k oknu a určitě ne obrazovkou monitoru proti němu. Když už není jiná možnost, musíte usměrňovat intenzitu světla pomocí žaluzií, rolet nebo závěsů, a to mnohdy není jednoduché. Jinak dochází k odrazům skleněných ploch na obrazovku. Ze stejného důvodu si hlídejte, aby se na ploše obrazovky neodrážely tabule proskleného nábytku nebo svítící dekorativní osvětlení. Jinak nejvhodněji umístěný monitor leží 50 až 60 cm od očí (dítě se dívá zpříma, ne ze strany) a zároveň má být horní okraj obrazovky ve výši jeho očí. Školák by měl sedět správně tak, že je vzpřímený (především v bederní oblasti), sedí na celé sedací ploše židle, nohy má ohnuté v kolenou do pravého úhlu a chodidla celou plochou položené na podlaze. A jak se chovají ruce? Ty by měly být ohnuté do pravého úhlu tak, aby předloktí, zápěstí a ruka byly v jedné rovině a prsty se dotýkaly kláves.

Pohodlné matrace

Pozornost věnujte i výběru matrace postele. Na levném pružinovém za tisícovku ušetříte jen zdánlivě. Po roce bude váš rychle rostoucí teenager cítit i přes kvalitní chránič každou pružinku. Matrace by měla zajistit kvalitní odpočinek tím, že je maximálně prodyšná, protože v noci odvádí pot. Pro děti, které již téměř dosáhly své konečné výšky, jsou výborné matrace zónované, které rovnoměrně rozkládají zátěž těla. Měkčí jsou v oblasti ramen, pánve a zápatí a tužší pod bederní páteří.

  • Pěna nebo latex?

Když se budete rozhodovat, jaký materiál matrace zvolit, smiřte se především s tím, že každý má své výhody a nevýhody. Oblíbené jsou matrace ze studených polyuretanových pěn. Většinou jsou vyrobeny jako sendvičové, což znamená, že matrace je poskládána z různobarevných pěn odlišné tuhosti a hustoty. Způsobem poskládání i tvarovým řezáním pak vzniká zónování matrace. Další možnost představují částečně přírodní latexové matrace z pěnové gumy. Latexová matrace je děrovaná a podle velikosti a počtu otvorů vytváří také různé tuhé zóny. Pro někoho je nevhodná, ale protože více váží, hůře se s ním manipuluje a zpočátku může být cítit gumou.

  • Klasické pružiny

Pružinové matrace, které jsou třetí možností, mají různou kvalitu i množství pružin a některé také obsahují další tvarovací a tužící desky. Existují i ​​luxusní taštičkové pružinové matrace, kde je každá pružina o jednu třetinu stlačená v textilním obalu. Především k pružinovou matrací se prodávají vrchní krycí podložky, které zajišťují vzduchový polštář mezi jádrem matrace a tělem. Možné je koupit i potah matrace s úpravou proti plísním a bakteriím, případně proti množení roztočů.

  • Kvalitní rošt

Matrace pro velké dítě nedávejte na pevnou desku, ale na kvalitní rošt - buď pevný dřevěný nebo lamelový. Tělu se lépe dýchá a zároveň matrace vydrží déle. Lamely mohou být uchyceny pevně nebo pohyblivě. Pevné uchycení se hodí pro pružinové nebo pevné polyuretanové matrace, pohyblivé pak pro kvalitnější polyuretanové a dále pro latexové matrace.

  • Kostra postele

Postel vybírejte rozměrově určenou pro dospělého jedince. Odrůstající děti milují cokoliv extravagantního - prostornou "zámeckou" postel s vysokými kovovými čely, matrace, která sama o sobě tvoří vlastní kostru postele, nebo třeba spaní na spacím patře, pod kterým je umístěn pracovní nebo oddechový kout. Postele se vyrábějí různě dlouhé. Při výběru se řiďte pravidlem, že samotná matrace by měla být o 20 až 25 cm delší, než je výška postavy. Široká by měla být alespoň 90 cm. Pokud samozřejmě není zrovna módního kulatého tvaru.

Výzdoba pokoje

Starším školákům a teenagerům doporučují psychologové nechat při výzdobě stěn pokoje volnou ruku. Ať už jde o nejrůznější obrazové tapety, plakáty, koláže z výstřižků nebo fotky, buďte velkorysí. Některé dospívající děti si dokonce ve svém pokoji stříkají stěny sprejem a vytvářejí si tak své soukromé graffiti. I tak daleko je možné zajít. Jako doplňky uvítají vaše děti jistě zásobníky na cédéčka, stojany na hudební nástroje, němé sluhy na oblečení nebo třeba závěsný boxovací pytel na vybití přebytečné energie.

V kostce

  • Ideální studentský stůl by měl mít rozměry 150 x 85 cm.
  • Dobrou volbou je i kombinace dostatečně velké desky a dvou "koz" (výškově nastavitelné nohy).
  • Židli vybírejte ergonomickou pracovní, na pětiramenný kříž s kolečky, která má nastavitelnou opěrku zad a výšku i hloubku sedáku. Osvědčené, ale dražší jsou tzv.. synchronní mechanismy (židle se nastavuje podle školákova pohybu sama).
  • Kvalitní matrace včetně roštu udržuje páteř v přirozeném tvaru, při ležení na boku ve tvaru přímky.
  • Specialitou jsou matrace z tzv.. líné pěny, která působí na dotek jakoby "napitá" vodou. Tato pěna v kontaktu s tělesným teplem měkne a velmi pomalu se vrací do původní polohy. Výborně se tak přizpůsobuje pozicím dětského těla.
  • Tvrdší matrace se doporučují pro těžké váhy, měkčí pro muší váhy.
Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články