Polévky pro chladné zimní počasí - polévky posilující imunitu
Chladné roční období, to čas pro zvýšenou konzumaci teplých nápojů, ale také teplých jídel. A součástí menu by měla vždy být horká polévka. Někdy dokonce dokáže polévka tak zasytit, že si nedáme ani hlavní jídlo. Jak říkali naši předkové "polévka je grunt", tak to platí i dnes. Navíc polévka nejen zahřeje a zasytí, ale je také účinnou prevencí před nemocemi z nachlazení.
Polévka výborně zasytí
Výhodou polévek je, že vás výborně zasytí a zároveň nemají mnoho kalorií. Navíc podzim nabízí množství zeleninových pochoutek, které zároveň posílí imunitu. Při větších teplotních rozdílech mezi nocí a dnem, to není na škodu. Polévku si můžete naservírovat kdykoliv během dne, bez problémů i k večeři.
V polévce je mouka přebytečná
Ideální jsou zeleninové polévky, které nezahušťují moukou. Obecně mají lehké zeleninové polévky v průměru 350 kJ. A kterou zeleninu se vyplatí vybrat? Výborné je například zelí, které obsahuje zejména vitaminy A, C, B6, z minerálů zejména hořčík a vápník. Organismus potěší také vysoký obsah vlákniny.
Příklady zeleninových polévek
-
Zelná: Na šest porcí potřebujete 500 g zelí, 170 g mrkve, jeden stonek řapíkatého celeru, 150 g česneku, 150 g cibule, 2 lžíce olivového oleje, červenou papriku, 1 l zeleninového vývaru, 200 ml rajského protlaku. Zeleninu nakrájejte na malé kousky. V hrnci na oleji opražte cibulku, potom přidejte zbylou zeleninu. Trochu opečte a přimíchejte rajčatový protlak a po chvíli zalijte zeleninovým vývarem. Vařte asi 25 minut. Polévku můžete dochutit bylinkami, zázvorem nebo chilli.
- Řepová: Mnozí ji považují za vitamínovou bombu. Vitamín C, vitamíny skupiny B, rostlinná barviva, kyselina listová, sodík, draslík, železo, vápník, hořčík, to vše obsahuje chutná červená řepa. Polévka z ní je vždy dobrou volbou. Na čtyři porce potřebujete 400 g červené řepy, 150 g brambor, 1 l zeleninového vývaru, stroužek česneku, cibuli, 4 lžíce podmáslí, 2 lžíce oleje, kopr, sůl, pepř. Na oleji osmahněte nakrájenou cibulku. Přidejte nakrájenou červenou řepu a brambory, poduste. Potom přidejte zeleninový vývar. Vařte 15 minut, poté rozmixujte. Přidejte sůl, pepř, kopr a podmáslí a krátce povařte. Recepty na řepnou polévku jsou opravdu pestré, připravit si ji můžete také se zázvorem.
- Dýňová: Téměř 90 procent této chutné podzimní zeleniny tvoří voda, i proto je její kalorická hodnota nízká. Zdraví prospěje nejen betakaroten, ale i vitamín C, ale i draslík, hořčík, železo. Potřebujete 1 kg dýně hokaido, cibulku, stroužek česneku, 1 lžíci oleje, 500 ml zeleninového vývaru, mléko, pepř, muškátový oříšek. Nakrájejte asi kilovou dýni hokaido na kostky (i se slupkou) a poduste ji na zpěněné cibuli. Přidejte prolisovaný stroužek česneku. Potom přidejte zeleninový vývar a pomixujte. Přilijte mléko a dochuťte pepřem a muškátovým oříškem.