Poruchy chování u dětí mohou být způsobeny jejich obtížným porodem
Agresivita dospělých lidí je často plně vysvětlitelná. Ale proč jsou agresivní děti? Děti, které jsou vychovávány v láskyplném prostředí? Odpověď se snažili najít i čínští vědci, kteří přišli s teorií, že za agresivitu dětí může náročný porod. Jedná se hlavně o porod s použitím kleští či vakumextraktoru.
U miminek, jejichž příchod na svět byl doprovázen náročným porodem
s pomocí kleští existuje ve srovnání s dětmi narozenými císařským řezem vyšší riziko, že se u nich během dětství rozvinou problémy jako je agresivita. Výsledky vyplynuly ze studie čínských vědců. Vědci se domnívají, že poruchy chování mohou souviset s vyšší hladinou kortizolu - hormonu, který tělo produkuje během stresujícího a náročného porodu. Spojitost mezi způsobem porodu a následnou dětskou psychopatologií má pravděpodobně souvislost s účinky kortizolu. Předchozí studie zjistily, že hladina kortizolu v pupečníkové krvi je nejnižší u dětí narozených plánovaným císařským řezem, za nímž následuje spontánní vaginální porod. Nejvyšší hladina kortizolu se zjistila u dětí, které se narodily prostřednictvím asistovaného vaginálního porodu s pomocí kleští nebo vakuumextraktorem.
Úroveň kortizolu souvisí s dětskou psychopatologií,
jsou však zapotřebí další studie, abychom se na tuto problematiku dokázali podívat detailněji, uvedli vědci. Vědci do studie zapojili 4 190 dětí narozených v jihovýchodních provinciích Číny Če-ťiang a Ťiang-su, ve věku od čtyř do šesti let, které trpěly úzkostí, depresí, poruchami pozornosti či vykazovaly agresivní chování. Zmíněné problémy se nejméně vyskytovaly u dětí, které se narodily císařským řezem a nejčastěji u dětí narozených pomocí kleští a vakuumextraktorem.