proto by měla být situována v nejklidnější části příbytku a co nejdál od rušného vchodu nebo kuchyně. Ložnici je vhodné orientovat na východ, kde nás ráno probouzejí sluneční paprsky. Tato orientace je příjemná pro většinu lidí, ale pokud máme jiný denní rytmus, není problém dohodnout se s architektem na jiném umístění. Standardem v nově budovaných rodinných domů bývá koupelna v jejím sousedství a také samostatný šatník, protože místu na spaní by totiž nikdy neměli dominovat skříně. Stísňující poličky na knihy nebo skříňky nad hlavou postele, dokonce i mohutný lustr nad postelí, to vše může vyvolávat noční můry, ba i nespavost.
Ideální je umístění postele před stěnou a dostatek prostoru po jejích obou stranách na malý stolek nebo skříňku, čímž je zároveň přístupná z obou stran. Hlava by měla být u zdi bez dveří a oken. Také vše, co symbolizuje duševní aktivitu, jako televizor, počítač nebo knihovnu, je lepší soustředit do jiných místností.Trochu odlišná situace je v garsoniéře, kde byste jen těžko hledali jinou možnost. Ale i tam bychom se měli snažit o rozvržení pokoje na zóny.
Teplota, vlhkost, proudění vzduchu a také rozměr ložné plochy, rošt, matrace a použité materiály. Ložnice je místem odpočinku, proto by měla mít plné dveře a okna vybavena závěsy nebo roletami. Takto můžeme docílit úplnou tmu, která je potřebná na důkladné odpočinutí po vyčerpávající práci nebo sportu, kdy potřebujeme na regeneraci spát i 12 hodin.
a proto při výběru podlahové krytiny nejsme téměř ničím omezováni. Doporučit lze podlahovou krytinu s hladkým, snadno udržovatelným povrchem. V úvahu přicházejí všechny dřevěné krytiny s kvalitními nezávadnými laky, dřevěné vlisy, plovoucí podlahy, moderní přírodní linolea nebo marmolea. V ložnici můžeme použít i celoplošný koberec s kratším nebo středně dlouhým vlasem.Koberce s dlouhým vlasem jsou pro bosou nohu velmi příjemné, ale bohužel se v nich usazuje velké množství prachu.
Cítíte se v ní dobře? Máte dostatek místa? Je příliš měkká nebo příliš tvrdá? Vrže? Prvním krokem k výběru správné postele je její délka a šířka. Při koupi je třeba především zohlednit výšku člověka, pro kterého je určena. Spáč se rozhodně nesmí cítit stísněně. Postel by měla být asi o 20 - 25 cm delší, než je jeho výška. Nutná šířka lůžka je odvozena od šířky hrudníku a dvou délek nadloktí. Pro většinu dospělých postačí 90 cm. Běžná výška postelí se pohybuje od 45 do 60 cm. Pro seniory se doporučuje zvolit zvýšenou lůžkovou plochu, z níž se lépe vstává a zároveň se lépe udržuje.
Důležitou podmínkou správného ležení je poloha páteře. Během spánku by si měl člověk odpočinout natolik, aby nabral síly do dalšího dne. Kvalitu odpočinku mimo jiné ovlivňuje lůžková plocha, kterou vytvářejí matrace s nosným podkladem v různých podobách. Podklad z desek nebo rám s pružným drátěným výpletem dnes většinou nahrazují různé druhy lamelových roštů, přičemž jeho vhodnost závisí na typu a výšky zvolené matrace a konstrukce lůžka. Jako vhodná plocha na ležení se osvědčil pružný lamelový rošt s možností polohování se speciálními jednodílnými několikavrstvými matracemi. Přitom vždy platí zásada: jeden rošt je určen pro jednu osobu. Lamelové rošty se vyrábějí v různých konstrukčních a kvalitativních provedeních. Počet a šířka použitých lamel a způsob jejich uchycení určuje kvalitu i použití typu matrace. Podle zatížení lamelových roštů, se lamely v kloubech natáčejí a tím se ideálně přizpůsobují tvaru těla. Některé bývají v oblasti ramen změkčené. Lamelové rošty mohou být buď pevné nebo polohovací. Polohovatelnost oceníme tehdy, když si budeme chtít podepřít záda nebo ulevit unaveným nohám zvednutím do výšky.
Jednoduchý deskový rošt
Pevný rošt v rámu
Polohovací laťkový rošt
Lamelové rošty z předem ohnutých lamel
Neměly by být ani tvrdé, ani měkké, prostě akorát. Příliš měkká lůžkový plocha neposkytuje páteři oporu a naopak tvrdé lůžko může kromě nepohodlí, způsobit bolest kloubů. Dobrá matrace se při bodovém zatížení prohne v místě tlaku, ale v nejbližším okolí zachovává původní výšku. Zároveň musí dobře sát, být vzdušná a snadno udržovatelná, takže použité materiály a konstrukce matrace musí zajistit dostatečné provzdušnění a hygienu celého lůžka. V dnešní době si můžeme vybrat z matrací kaučukových, molitanových nebo pružinových. Mnohé z nich mají letní a zimní stranu.
vyrobené z přírodního a syntetického kaučuku. Mají děrované jádro, přičemž na počtu a velikosti otvorů závisí jejich tvrdost. Musí být položeny na lamelový rošt s minimálně 24 lamelami. Jsou ideální na polohovatelné rošty, protože se ohnou až do úhlu 90 stupňů. Tyto matrace přispívají k dokonale rovnoměrnému rozložení lokálního tlaku.
mají podobné vlastnosti jako matrace s latexovým jádrem, ale jsou tvrdší. Ohnou se pouze do úhlu 45 o, a proto jsou nevhodné pro elektrické polohovatelné rošty. Z několika dílů polyuretanových desek nebo v kombinaci s dalšími materiály, jako je latex, kokos, duté vlákno, jsou vyrobeny matrace s polyuretanovým jádrem.
obsahují 100 až 150 samostatných pružin na m 2. Čím mají více pružin, tím se lépe přizpůsobí lidskému tělu. Pružiny jsou spojeny buď ocelovou spirálou, nebo každá pružina může být v samostatném obalu a tak vytvářet tzv.. kapsičkové nebo taštičkové jádro.
který umožňuje výběr nejvhodnější matrace pro každého jednotlivce. Zákazník si lehne na velmi tenkou a elastickou podložku a zařízení sejme tlak mezi tělem a matrací. Celé měření pak vyhodnocuje počítač.Praktické jsou matrace s odnímatelnými potahy, které lze prát nebo chemicky čistit. Některé firmy nabízejí potahy prošité antialergickou vrstvou z dutého vlákna.
Důležitý je rozměr lůžka. Matrace by měla být o 20 - 25 cm větší, než je výška postavy budoucího spáče. Také je dobré myslet na to, že šířka matrace pro jednu osobu by měla být minimálně 90 cm, při dvoulůžku se počítá na jednu osobu minimálně 80 cm. Volba tvrdosti matrace je individuální záležitostí. Pro nižší váhové kategorie se doporučuje spíše měkčí, pro vyšší váhovou kategorii spíše tvrdší typ. Při koupi matrace je nejlepší vyzkoušet si ho v prodejně. Člověk si tak snadněji vybere vhodný typ i tvrdost. Nesmíme samozřejmě zapomenout na vhodný podklad pro matraci - pro většinu je vhodný lamelový rošt, některé typy lze položit i na pevný rošt, případně pevnou desku (například pružinové matrace se kombinují výhradně s pevným podkladem).
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu