Postel je náš čtyřnohý přítel - 2.část
Lůžko by mělo být opatřeno přikrývkou odpovídající venkovní teplotě, povlečení v první řadě musí vyhovovat našemu vkusu. Mělo by být příjemné na dotek a ladit s interiérem ložnice. Ložní prádlo by mělo být zhotoveno z takového materiálu, který umožní naší kůži dýchat, protože v noci během spánku můžeme vypotit celý litr tekutin. Při výběru dbejme i na pevnost, trvanlivost a stálobarevnost textilie. Kromě ceny by nás měla zajímat i údržba, protože povlečení se často pere. Materiál by měl být prodyšný, antialergický a umožňovat praní při teplotě nejméně 60 ° C. Nejvhodnější je bavlna, která může mít různé úpravy - např.. saténovou, která má hladký, matně lesklý povrch. Bavlna se vyvářením sterilizuje, proto nehrozí kontaminace textilie choroboplodnými zárodky. Také je jemná, měkká, odolná a málo se mačká.
Obecně platí,
že povlečení z froté a flanelu nejsou vhodné do místností s vysokou teplotou. Satén nás láká chladivým leskem, klasický satén se bohužel mačká a málo dýchá. Povlečení z bavlněného saténu však mohou mít speciální úpravu a označení "easy care" - snadná údržba. Povlečení stačí vyprat a pověsit na šňůru. Koupit můžeme i krepové povlečení. Jde o bavlněný materiál, který dokonale saje pot. Na dotek však není tak příjemný jako satén. Klasickým přírodním materiálům na ložní prádlo je také len. Častým praním se stává měkčím a moderní technologie přispěly i k jeho snadnějšímu žehlení. Luxusní, ale zároveň choulostivé hedvábí nebo damašek potřebují náročnou údržbu a rovněž ohleduplné zacházení. Lůžkoviny z umělých vláken jsou cenově přijatelné a nevyžadují žehlení, ale ve srovnání s přírodními materiály velmi špatně sají pot.
Polštář by měl podpírat krční páteř při ležení na zádech i obou bocích
Špatná poloha hlavy při spánku může vést i k zánětům krčních nervů, které se projevují bolestí, znecitlivěním, bodavým nebo pichlavým pocitem v pažích. Tomu se lze vyhnout správným podepřením krku při spánku. Na trhu jsou ortopedické polštáře, které udržují páteř během spánku ve stabilní poloze, čímž se uvolní krční obratle. Polštáře mohou být naplněny ovčí vlnou, syntetickým vláknem Dutex nebo pohankovými slupkami. Pohankový polštář má i mikromasážní účinky na krční svalstvo. Zároveň ho lze doporučit při opakovaných a chronických bolestech krční páteře.
Kam s peřinami?
Úložné prostory mohou mít v ložnici nejrůznější podobu. V první řadě je třeba vyřešit ukládání lůžkovin - deky, polštáře, případně peřiny. Necháme je volně nastlané, nebo používáme výsuvné či výklopné prostory pod lůžkem. V případě, že pro nás nejsou vhodné úložné prostory pod postelí (například máme zabudované podlahové topení) a nechceme nechávat ložní prádlo ustláno na posteli, lze zvolit dnes trochu zapomínanou klasickou skříňku "peřiňák". Výškový rozměr je dán potřebou jednoduché manipulace a šířka i hloubka jsou odvozeny od objemů ukládaných lůžkovin.
Barva
Výběr barev je srdeční záležitostí. Kouzlo dokonalosti přitom spočívá ani ne tak v jedné barvě, jak v jejich kombinacích. V každém případě barva představuje důležitý prvek interiéru, který dokáže změnit atmosféru celého pokoje. Ložnice představuje místo klidu, kde načerpáme nové síly, uvolníme se a zároveň si odpočineme. Proto nejsou vhodné výrazné barevné experimenty, které by nás mohly rušit. Obecně se doporučují barvy, které vyvolávají pocit klidu, pohody a tepla.Lůžkoviny červené nebo růžové barvy navozují romantickou atmosféru, krémová nebo černá vytváří spíše "erotičtější" náladu. Pokud chceme více uklidňující barvu, zvolme modrou. Také je dobré si uvědomit, že neexistuje jen jedna modrá, ale celá škála jejích odstínů a variant, z nichž si můžeme vybrat.
V případě, že nás trápí malý prostor ložnice
a chtěli bychom ho alespoň opticky zvětšit, je dobré vybírat světlejší odstíny, které můžeme oživit barevnými akcenty. Stěny natřené teplými plnými barvami vypadají blíž a stěny natřené studenými, světlými barvami se zdají být vzdálenější.Pokud uvažujeme o barevné úpravě stropu ložnice, musíme přihlížet na výšku místnosti, ale i ostatní použité barvy. Tmavý strop opticky místnost snižuje, což platí i o tmavých dřevěných trámech stropu. Rozhodně je důležité si uvědomit, co chceme v ložnici potlačit a co naopak vyzvednout a tomu přizpůsobit i výběr barev.
Světlo
Vzhledem k naši zeměpisné poloze trávíme většinu času v ložnici v době, kdy nám ani velkorysá okna nedopřejí přirozené sluneční světlo. Proto je důležité zvolit několik typů umělého osvětlení.V ložnici by neměly chybět světla, které nám umožní vidět vše podstatné, ale i ty, které pouze vytvoří příjemnou intimní atmosféru. Ložnice není pokoj, kde by bylo nutné instalovat silná osvětlovací tělesa. Vhodné jsou takové, které využívají odražené světlo od stropu nebo stěn. Lokálními světly je vhodné vybavit i obě lůžka pro chvíle odpočinku s knihou. Vhodným doplňkem je i malé orientační světlo. Světlo v ložnici by mělo být co nejměkčí, proto je dobré vyhýbat se zářivkám, které vydávají studené modré světlo.
Fyziologické požadavky na postelový nábytek
- správné rozměry plochy na ležení
- správná výška lehací plochy
- možnost vhodně podepřít ležící tělo při zachování přirozeného tvaru páteře
- rozložení bodových tlaků do plochy
- zajištění vhodné termoregulace
- propustnost povrchových vrstev
- podpora svalové funkce
-
zdravotní a hygienická nezávadnost