Potíže spojené s menopauzou lze řešit hormonální, ale i přírodní cestou

Menopauza není nemoc. Je přirozeným dějem v organismu ženy a charakterizuje konec menstruace. Příčinou je snížená funkce vaječníků v důsledku stárnutí a tedy nedostatek hormonů jimi produkovaných, zejména estrogenu. Průměrný věk výskytu menopauzy je kolem 51 let, ale nejčastěji je to okolo 45. - 55. roku života.

Obtíže, spojené s menopauzou

Období menopauzy a po menopauze je doprovázeno velkým množstvím příznaků:

  • Nepříjemné návaly horka a únava,
  • problémy s pokožkou, zejména s její hydratací,
  • porucha minerálního hospodářství (mineralizace kostí - osteoporóza),
  • suchost sliznic,
  • vypadávání vlasů,
  • poruchy nálad, depresivní poruchy a poruchy spánku.

Reproduční věk ženy

V reprodukčním věku je organismus ženy chráněn hormonální aktivitou před rizikem kardiovaskulárního onemocnění, ischemické choroby srdeční nebo dolních končetin, osteoporózy, hypertenze či cévní mozkové příhody. Riziko vzniku proliferativních změn (patologické tvorby tkáně - karcinomu) dělohy je po menopauze rovněž vyšší. Může se zvýšit i koncentrace LDL - cholesterolu, triglyceridů, čímž narůstá riziko výskytu aterosklerózy.

Léčba estrogenem jako prevence

Tato rizika se dají snížit hormonální substituční terapií (HRT - hormon replacement therapy). Je to léčba přirozenými a polosyntetické estrogeny, které se aplikují perorálně, vaginálně, vdechováním, injekčně nebo implantaci. Studie prokázaly pozitivní účinek na zpomalení vývoje osteoporózy (nižšího výskytu zlomenin), Alzheimerovy choroby a karcinomu dělohy. Snížený výskyt srdečního infarktu vlivem hormonální substituční terapie nebyl prokázán. Počet žen léčených HRT je stále nízký. Dlouhodobá léčba HRT totiž zvyšuje riziko vzniku nádorů (karcinomu prsu), trombóz a žlučníkových kamenů.

Alternativa - fytoestrogeny

Pro ženy, které odmítají HRT nebo je u nich kontraindikována, je alternativní léčbou přírodní zdroj fytoestrogenů. Fytoestrogeny mají slabý účinek ve srovnání s HRT. Některé studie se přiklánějí k určitému příznivému účinku, jiné ho popírají. Mezi zdroje přírodních fytoestrogenů patří: Ploštičník hroznatý (Cimicifuga racemosa, Ranunculaceae), který zmírňuje nepříjemné příznaky menopauzy - návaly horka, únava, pocení. Vhodná je i konzumace sóji luštinaté (Glycine max) a lněného oleje.

Extrakty a čajové směsi na eliminování problémů, způsobených menopauzou.

Sedativní a antidepresivní účinek má například kombinace: meduňka (Mellissa officinalis, Lamiaceae), chmel (Humulus lupulus, Canabaceae), třezalka (Hypericum perforatum, Hypericaceae), kontryhel (Alcehmilla xantochlora, Rosaceae), kardiotonické a antihypertenzivní účinky má hloh (Crateagus monogyna, Rosaceae), zvýšené vylučování moči zajistí bříza (Betula pendula, Betulaceae). Směs je vhodná i při problémech s usínáním, podrážděnosti, nervozitě a depresivní náladě.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články