"Mikrovlnka" je skvělým pomocníkem při zahřívání jídla. Díky mikrovlnám je tento proces mnohem rychlejší, než v případě ohřívání v troubě či na sporáku. Na druhé straně však není až tak trvanlivý a důkladný. Jídlo zahřáté v mikrovlnce totiž vychladne stejně rychle, jako se zahřeje. Některé potraviny mohou být v případě nedostatečného zahřátí dokonce nebezpečné, protože se v nich nacházejí různé bakterie, které zabije pouze vysoká teplota.
Vaření rýže nemusí vždy zabít všechny patogeny žijící v ní. Riziko otravy se zvyšuje, pokud ji ponecháme při pokojové teplotě a dostatečně ji neohřejeme.
Ohřev této zeleniny se nedoporučuje kvůli dusičnanům, které se mohou uvolnit a jsou karcinogenní.
Proteiny v houbách se mohou okamžitě rozložit po jejich rozkrájení. Pokud jsou připravené houby uloženy v chladničce po dobu delší než 24 hodin, je bezpečné je jíst jen po ohřevu na vysokou teplotu.
Protein v kuřecím mase se mění, když je studené, což může vést k zažívacím potížím. Důležité je proto ohřát jej na velmi vysokou teplotu v troubě.
Brambory mohou hostit bakterie zvané Clostridium botulinum, což může způsobit botulismus. Riziko se zvyšuje, pokud nejsou zmrazeny brzy poté, co jsou uvařené. Botulismus je sice vzácné onemocnění, ale může vést až k paralýze.
Pokud vejce neohříváme dostatečně dlouhou dobu, mohou způsobit otravu jídlem. Vařená vejce by nikdy neměla být ponechána mimo chladničku déle než dvě hodiny, protože bakterie se v nich množí opravdu velmi rychle.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu