Podle pověsti se zde těžilo stříbro už v roce 799 n.l., ale oficiálně bylo město založeno kolem roku 1240 coby nejstarší hornické sídlo v ČR - asi 50 let před mnohem známější Kutnou Horou. Na začátku 14. století, když Jihlavu získal otec krále Karla IV. , město také nabylo řadu privilegií, které později rozšířil sám Karel IV.. V té době byla Jihlava podporována císařem jako sídlo nejvyššího soudu pro všechna hornická města v Čechách. Město se v průběhu staletí rozvíjelo, nejen v oblasti hornictví, ale také v textilním průmyslu, a vždy představovalo významné centrum pro každého, kdo vládl. V současnosti je Jihlava metropolí kraje Vysočina a jednou z turisticky nedoceněných atrakcí ČR s více jak 200 zachovalými historickými budovami.
S prohlídkou jsem začala na hlavním Masarykově náměstí. Je velké, překotný a krásné. Jediné, co zde kazilo dojem, byla velká moderní budova s obchody a s restaurací McDonald přímo uprostřed. V jiném prostředí by taková architektura dobře zapadla, ale ne zde, v samém srdci krásného starého města. V každém případě domy na Masarykově náměstí jsou nejen velmi pěkné, ale také mají velkou historickou hodnotu, mnohé se základy z doby středověku. Ale nejvýznamnější je radnice, a to nejen kvůli své funkci. Budova umístěná v rohu vedle kostela sv. Ignáce z Loyoly vypadá zvenčí působivě, ale uvnitř čekají skutečné divy, jako je velký gotický sál s historickými freskami. Nejlepší, co při návštěvě Jihlavy můžete dělat, je bezcílně se procházet po staré městě. Jeho kamenné ulice jsou velmi pěkné a s každým krokem to oceníte více a více. Těžko říct, která ulice se mi líbila nejvíc, ale podle množství fotek, které jsem zde udělala, to bude Komenského, Matky Boží, Benešova a Palackého.
Řady barevných domů a architektura typická pro střední Evropa činí z města velmi příjemné místo k návštěvě. Jeden z domů na ul. Znojemská patřil rodině Gustava Mahlera, známého rakouského skladatele. Co mě na městě překvapilo a zapůsobilo na mě nejvíce, bylo velmi dobře zachovalý původní plán města: středověké staré město s trhem uprostřed a s ulicemi vedoucí kolmo k městským hradbám a paralelně s nimi. Jihlavské hradby jsou skutečně působivé, kdy obklopují celé centrum města. Nedaleké hradeb na Jakubském náměstí uvidíte impozantní gotický kostel sv. Jakuba Většího s věží vysokou 63 m. Na opačné straně centra najdete Bránu Matky Boží (úvodní foto), symbol Jihlavy a součást středověkého systému opevnění pocházející z 13. století. Tyto dvě památky sloužily jako strážní věže, které jsou přístupné veřejnosti, takže byste si neměli nechat ujít výstup nahoru. A když budete u Brány Matky Boží, zastavte se v Cukrárně u Brány, možná nejlepší v Jihlavě, soudě podle nekonečné fronty před ní.
Cestování mimo hlavní turistickou sezonu nemusí být vždy dobrý nápad: v takovém případě si můžete prohlédnout pamětihodnosti pouze zvenku, protože mají přes zimu zavřeno. Mrzí mě, že jsem nemohla vystoupit na strážní věže a obdivovat Jihlavu z výšky, ale především že jsem se nemohla podívat do městských katakomb, proslulého Jihlavské podzemí. Jihlava má druhý největší systém podzemních chodeb v ČR (po Znojmě) s celkovou délkou 25 km. Stříbrné doly jsou už dávno minulostí a katakomby představují jediný pozůstatek hornické minulosti Jihlavy. Podzemí je přístupné veřejnosti po celý rok kromě ledna, v ostatních zimních měsících (listopad-březen) ho můžete navštívit se skupinou min. 10 osob a po předchozí domluvě.
Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte zde nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com, kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu