Práce rodičů může být zajímavá i pro dítě

Nemáte hlídání a potřebujete se postarat o dítě? Nebo mu jen chcete zpestřit den, ukázat mu něco pro něj nového a tak trochu se i pochlubit? Pokud to provozní řád pracoviště dovolí, vezměte dítě s sebou do práce.

Jasné, že ne v den dokončování důležitého projektu,

měsíční uzávěrky nebo když právě pracujete za kolegyně na dovolené. Vystihněte takový klidnější den a zabijete dvě mouchy jednou ranou. O dítě bude nejen postaráno, ale lépe pochopí, co to v "té práci" vlastně děláte. 

Dospělí, které rodiče v dětství brali s sebou do zaměstnání,

na to zpravidla velmi rádi vzpomínají. Mohli si v té době sednout k psacímu stolu, zaťukat na psacím stroji, něco nakreslit, dostali "dospěláckou" svačinu ... a připadali si nesmírně důležití. Může to i pozitivně ovlivnit jejich volbu střední školy a následně zaměstnání.

Jééé - to je koho dítě?

Kolegové se většinou na malého návštěvníka dívají přívětivě, vyptávají se na školku, školu, kamarády a dohadují se, komu je dítě podobné. Naštěstí ještě je pár takových podniků nebo institucí, kde je přátelská atmosféra a trošku "mírnější" pracovní tempo. Hlavně v zařízeních, kde se pracuje s dětmi nebo je v něm dost žen-matek, jsou dětské návštěvy příjemným zpestřením pracovního dne.

Tatínkova "pracovní sobota"

Existují samozřejmě pracoviště, kde jsou soukromé návštěvy zcela zakázány nebo pracovní nasazení zaměstnanců je takové, že se v pracovní době nenajde čas na chvilku "odreagování" a už vůbec ne na zábavu. I v takovém případě je možné řešení. Může jím být návštěva pracoviště ve volných dnech. Rodiče - ruku na srdce, někteří tímto způsobem řešíte hned několik problémů. Potřebujete něco dokončit, na co nezůstal čas přes týden? A zároveň má táta "pracovní sobotu", aby máma mohla v klidu uklidit, nebo dokonce si odpočinout?

Usilovné včelky

Když vezmete svého potomka s sebou do zaměstnání, po obhlídce kanceláří, psacího stolu a dalších nezbytností si dítě může kreslit, hrát se na počítači, strouhat tužky vám a kolegům nebo zalít kytky. Větší děti se potěší obsluhováním "kopírky". Drobné úkoly, odpovídající věku se dají vždy najít. Zatím tatínek nebo maminka mohou dokončit svou práci. Dítě má pocit odpovědnosti a důležitosti - vždyť přece rodičům pomáhá přímo v práci. No a čím se bude více snažit, o to dříve půjdou domů a na slíbenou zmrzlinu.

Rodiče nemusí mít výčitky svědomí,

že dítě vzali s sebou do práce. Je správné, když potomci poznají prostředí, v němž jejich rodiče tráví značnou část svého života. Děti to obvykle zajímá, leccos nového se dozvědí a je to navíc i báječné dobrodružství ve světě dospělých.

Shodují se představy se skutečností?

První společnou návštěvu svého pracoviště byste si měli předem promyslet a připravit se na ni. Máme několik tipů, aby byli všichni spokojeni

  • Vhodná denní doba Každé pracoviště má svůj pevně daný režim, s tím musíte počítat. Někde je nejvhodnější, pokud babička přivede dítě za vámi do zaměstnání poslední 2-3 hodinky před koncem pracovní doby, jinde se může návštěva odehrát během poslední pauzy. Ve školách jsou přestávky, učitelé mají volná "okénka" v rozvrhu, lékaři a sestry mají zas úplně jiný časový plán.
  • Odkud začít? Nejlepší je dítě ještě před samotnou prohlídkou seznámit s náplní vaší práce. Dokáže si pak v hlavičce lépe utřídit své představy a porovnat je se skutečnou podobou pracoviště. Na planetě "dospěláků" aneb trpělivě ukazujte a vysvětlujte. Od sklepa až po půdu - proveďte dítě od vrátnice až do své kanceláře (ambulance, třídy, výrobní haly, dílny ...) a ukazujte, vysvětlujte. "Tady čekají nemocní na odběry krve, ty se pak zpracovávají vedle v laboratoři, aby lékaři zjistili, co je trápí." Seznamujte dítě i s jednotlivými profesemi. "Toto je Josef. Léčí pejsky (řídí to velké auto, přijímá návštěvy, opravuje počítače). Podobně byste měli postupovat při ukázce vybavení a přístrojů. Výklad musí odpovídat věku, schopnostem dosavadním znalostem a zkušenostem dítěte.
  • Vymýšlejte činnosti. Snažte se najít něco, co by malého návštěvníka zajímalo a zabavilo. V kanceláři dejte dítěti papír, kancelářské sponky, tužky. V zdravotnickém zařízení si může pohrát s bezpečnými zdravotnickými pomůckami, zvážit se na osobní váze a ovázat si ruku obvazem. V obchodě se může polepit barevnými samolepkami a nahlédnout i do skladu. Na veterinární klinice může z bezpečné vzdálenosti pozorovat jak se ošetřují zvířátka.
  • Pozor! Kolegové v zaměstnání se od vašich dětí často dozvědí zajímavosti, o kterých ani sami nemáte ponětí..

I žena v domácnosti pracuje

Návštěva v zaměstnání může být i vhodným startem na rozhovory o práci vůbec - o různých povoláních. Zkuste potomkovi zjednodušeně vysvětlit, v čem spočívá vaše práce. U některých profesí je to poměrně jednoduché, protože jsou spojeny s každodenní zkušeností dítěte. Sem patří například povolání lékaře, učitele, prodavačky či kadeřníka. Ale co burzovní makléř nebo korektorka? Pokud jste na mateřské dovolené nebo žena v domácnosti, neříkejte dítěti, že nepracujete. Není to přece pravda, naopak. Staráte se o chod domácnosti, což je životně důležitá činnost. Vysvětlete dítěti, jak máte s tatínkem rozděleny role, jak rodina funguje. I to je pro něj dobrá zkušenost. Navíc maminku pracující doma může dítě při práci sledovat každý den. Vysvětlete mu, v čem vaše zaměstnání spočívá, a můžete vám i trošku pomoci. Uvidíte, že se dítě rádo zapojí. A navíc má skvělý příklad své pracující mámy rovnou před očima.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články