V Americe se vědci podíleli na průzkumu, do kterého zapojili 5 220 účastníků. Průměrný věk této skupiny se odhadoval na 56 let. Trval až 6 let, během nichž se všichni účastníci pravidelně podrobovaly EKG (elektrokardiogram)- způsobu měření elektrické aktivity srdc, s cílem zachytit všechny abnormality. Účastníci také vyplnili dotazník, v němž přiznali, kolik alkoholu průměrně konzumují. U těch, kteří pili pravidelně, na denní bázi, i kdyby to byla vždy jen jedna sklenička, se objevilo nejvyšší riziko fibrilace síní. Srdeční vady, způsobující nepravidelný rytmus a neschopnost správně pumpovat krev. Tato studie představuje první důkaz, že dlouhodobá denní konzumace alkoholu u lidí skutečně může vést k poruchám srdečního rytmu. Překvapivé je, že i relativně malé množství pravidelně požívání alkoholu přispělo ke zvětšení levé síně, což následně vedlo k vytváření vláken.
Nejen že se zvyšuje riziko fibrilace síní o 5 procent, ale také je o 75 procent vyšší pravděpodobnost zvětšení levé síně. Tyto symptomy pak vedou k větším nepříjemnostem, jako zvýšený krevní tlak, mrtvice či nepravidelný srdeční rytmus. To v konečném důsledku až dvojnásobně zvyšuje pravděpodobnost smrti, spojené se selháním srdce. I když účinky alkoholu na lidské srdce nejsou ještě zcela jasné, vědci plánují pokračovat ve výzkumu, aby mohli do co největší míry zredukovat rizika vzniku srdečních abnormalit. Účinky alkoholu na srdce se samozřejmě nedají zobecnit na každého. Přesto vědci doufají, že pochopení obecného vztahu mezi alkoholem a fibrilací síní může vést k porozumění tomuto onemocnění a pomoci v jeho léčbě.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu