Nošení chráničů sluchu oceníte i v domácnosti

Nemusíte mít nutně citlivý sluch, abyste si museli pořídit chrániče sluchu. Někdy postačí i migréna, špatná nálada a nadměrný stres v práci, aby vás bolela hlava jako střep, a vy měli touhu tuto bolest zastavit. A právě s tím vám mohou pomoci kvalitní ochranné prostředky sluchu.

špunty do uší, ochrana sluchu, hluk, prevence poškození sluchu
Zdroj obrázku: Thermchai / Shutterstock.com

Špunty do uší potlačí vysavač i hlučného souseda

Jak se říká, člověk si své sousedy nevybírá. Pokud i vy patříte k těm nešťastným lidem, kteří mají za souseda hlučného jedince, který buď rád kutí nebo neustále poslouchá vaši nejméně oblíbenou hudbu na maximální hlasitost, zátkové chrániče sluchu ochrání váš zdravý rozum a také vaše nervy. A oceníte je i v případě, že milujete vysávání, ale nesnášíte zvuk, který vysavač vydává.

Výhody nošení špuntů do uší

Špunty do uší a další ochranné ucpávky uší ochrání váš sluch bez toho, aniž by vás tlačily v uších. Vyrábí se totiž z polyuretanové pěny, a navíc jsou také hypoalergenní. Kromě komfortního nošení jsou také odolné vůči špíně a jinému znečištění, za což vděčí své speciální povrchové úpravě.

Mějte ochranné špunty do uší vždy po ruce

Kromě páru špuntů do uší, který můžete mít neustále u sebe, a nosit jej v praktické krabičce, rozhodně není od věci, vytvořit náhradním párům místo v dílenské skříni. V té jim totiž můžete vyhradit speciální zásuvku. A díky zásobě náhradních špuntů můžete zásobit i další členy domácnosti v případě, že si váš soused během klidně nedělní siesty opět začne pouštět své oblíbené nahrávky, ze kterých vám vstávají chlupy hrůzou. Se špunty v uších se dál můžete nerušeně oddávat odpočinku a užívat si kýženého ticha.

Nebojte se být inovativní a pořídit si do svého domova balení špuntů do uší. Zaručujeme vám totiž, že určitě nastane taková situace, ve které je využijete, a budete vděční za to, že jste si je pořídili.

Vysávání prachu dokáže účinně zamezit i velmi nebezpečným chorobám

Přestože úzkostná hygiena někdy není vůbec na místě, uklízet se musí. A nejen proto, aby vám nepořádek nepřerostl přes hlavu, ale stíráním a vysáváním zbavujete byt prachu, ve kterém je velké množství nebezpečných škodlivin!

vysávání, vysavač, zdraví, prach, chemikálie

Vysavač - neřítel prachu

Díváte se o víkendu s nechutí na vysavač? Láká vás spíše procházka na čerstvém vzduchu než velký úklid? Najděte si alespoň chvilku a pořádně vysajte všechny kouty. V prachu, který máte v domácnosti, se totiž nachází množství chemikálií.

Nádorové bujení i cukrovka

Američtí vědci odhalili v "domácím" prachu až pětačtyřicet druhů škodlivých chemikálií. Mnoho z odhalených látek podezírají z toho, že se podílejí na vzniku onkologických onemocnění, stojí za neplodností či za poruchami metabolismu. Vědci z univerzity George Washingtona výsledky získali z sedmadvaceti různých studií. Většina chemikálií, které se v prachu vyskytly, pocházela z klasických produktů, které tvoří zařízení bytu nebo je využíváte při běžném životě.

Neplodnost a potraty

Nejčastěji se v prachu vyskytovaly ftaláty. Ty jsou součástí nejen mnoha plastových, ale i kosmetických přípravků. Američtí odborníci varují, že působí zejména na hormonální systém. Skrývat se mohou nejen za neplodností, ale i nadváhou či cukrovkou. Platí to zejména pro muže. Zvyšují i ​​riziko předčasného porodu. Varovný prst zvedají i proto, že chlapci, kteří vyrůstají v obklopení ftalátů jsou ženštilejší. Postupně postrádají mužnost.

Mohou být také v nábytku

Druhou nejpočetnější skupinou chemických látek, které američtí vědci objevili v prachu, byly fenoly. Ty jsou součástí zejména barviv a umělých látek. Často se nacházejí v čisticích prostředcích. Na třetím místě jsou takzvané zpomalovače hoření, polybromované difenylethery, které se využívají nejen v nábytkářství, ale i při výrobě elektroniky. Protože zde byl několikrát potvrzen vliv této látky na hormonální systém, zejména na štítnou žlázu, od jejich používání se upouští.

Zbavte se chomáčů

Čtvrtou nejčastější chemikálií, kterou odborníci objevili v prachu domácnosti jsou takzvané perfluorokarbony. Používají se například při výrobě koberců či textilii, které odpuzují vodu. Právě ty mohou snižovat plodnost či mít podíl na vzniku onkologických onemocnění. Od mnohých obtíží vás může zachránit pravidelné vysávání. Tak nebudete dýchat chemikálie z chomáčů prachu. Pomoci může i zařízení bytu, při kterém vsadíte na ekologické výrobky. I na mytí můžete namísto chemikálií, využít například ocet. Alespoň těmito kroky můžete snížit podíl chemikálií ve své domácnosti. Pravidelně také vlhkým haříkem stírejte prach z povrchů nábytku, doplňků a květin.

Péče o klouby nezačíná, až když vás začnou bolet

Bolesti kloubů bere většina mladých lidí jako přechodný problém, ale nevědí, že tento problém se jim může léty vymstít. Pokud trpíte déletrvajícími bolestmi, určitě by vás měl vyšetřit ortoped. Nebojte se, nenavrhne vám hned razantní léčbu, stačí když vám doporučí účinná cvičení, rehabilitace a další formy fyzioterapie.

péče o klouby, zdraví, artritida, bolest

Bolest kloubů

Pohybem a fyzickou zátěží se opotřebovávají naše klouby a mnoha z nás začne skličuje nepříjemná bolest. Téměř polovina lidí nad 45 let, která má problémy s klouby, pociťuje bolest každý den a skoro čtvrtina se kvůli nim musela zcela vzdát svých zálib. A nejde jen o profesionálních sportovce a seniory. Bolavé klouby ztrpčují život i mladým lidem a lidem ve středním věku. Odkládané problémy s klouby ve středním věku mohou vést k pozdějším komplikacím hlavně u seniorů. Pokud nebudete problém řešit nebudete hned, čekejte, že za nějaký čas nebudete moci provádět určitý pohyb, pro bolest ztratíte práci a můžete přijít i o oblíbenou činnost na zahrádce.

Co kloubům nejvíce škodí?

Při fyzické aktivitě namáháme především kolenní, kyčelní a ramenní klouby. Hlavní příčinou bolesti  je nadměrná fyzická zátěž a velký podíl na opotřebování kloubů má i genetika. Rizikové faktory poškození kloubů jsou také nadváha, nošení těžkých břemen, práce ve stoje a v neposlední řadě i neúměrné zatěžování kloubů intenzivním sportem.

Běžné činnosti

Nemusíte ani sportovat, a přece by i vaše klouby potřebovaly odbornou péči. Asi málokdo z nás si uvědomuje, kolik kloubů musí organismus zapojit do navenek jednoduchých aktivit, jakými jsou například zvednutí talíře nebo spadlé rukavice. Pokud je máte přetížené, i malý pohyb je může vyčerpávat.

Kloubům škodí

  • Cvičení přes bolest - bolest je signál, že tlak na kloub nebo okolní oblast je příliš silný, pokud si chcete klouby zachovat, vytrvalost nepřináší vždy ovoce,
  • opakování - i ty nejpohodovější aktivity jako cyklistika či plavání vám uškodí, pokud jej budete opakovat stále dokola,
  • práce s myší - více než notebookáři jsou nadměrným zatěžováním zápěstí ohroženi ti, co používají k počítači myš, zkuste ruce občas střídat
  • když se nedíváte se, kam kráčíte - divili byste se, kolik lidí se nedívá na chodník před sebou, ale ťuká do telefonu nebo si povídá, riskují tak pád a poškození kloubu
  • když žvýkáte - pokud máte v ústech žvýkačku více než pár hodin denně, je to zvýšená a nepřiměřená námaha pro vaši čelist
  • nošení špatných bot - na vašich botách nezávisí jen kolena, ale držení celého těla, což zas zpětně ovlivňuje zatížení kloubů
  • zdvíhání těžkých břemen - včetně vašich dětí, i když jsou to poklady k nezaplacení, vždy je zvedejte s rovnými zády a váhu přeneste na kolena.

Léčba je na vás

K ortopedovi rozhodně patříte, pokud vás klouby pobolívají, ráno jsou ztuhlé či mírně nateklé. A tím víc,  pokud již cítíte celkové příznaky kloubního onemocnění jako je slabost, únava, nechutenství, malátnost, ztráta na váze či zvýšená teplota. Takto se však může projevit zánět kloubu i náhle. Neztrácejte proto čas a vyhledejte lékaře hned. Předepíše vám vhodnou léčbu, poradí jak doplňovat stravu bohatou na vitamíny E a B, nenáročným ale pravidelným pohybem, masážemi či lázeňskou léčbou. Klouby vám budou sloužit tak, jak se o ně budete starat. Ale až budou úplně ztuhlé! Mnohem, mnohem dříve!

Vysoké podpatky, boty bez podpatků, žabky a balerínky ničí nejen nohy, ale i páteř

Žena v botách s vysokými podpatky vypadá štíhlejší a krásnější. Ale za tuto krásu se platí. Vysoké podpatky ničí nejen nohy, ale i páteř. Pokud však boty nemají podpatky vůbec, tak to také není dobrá volba. I takové boty přinášejí řadu zdravotních komlikací. Rozhoduje vzdálenost i povrch, kterým budete procházet.

páteř, nohy, chůze, boty, podpatky

Podpatky deformují nejen chodidla

Vysoké "jehly" opravdu opticky zeštíhlí nohy, ale i pořádně zdeformují chodidla. Nepřirozená poloha a koncentrovaný tlak má za následek špatné prokrvení dolních končetin, což vede k častějším otokům. Pro sklon chodidla trpí kolena a zátěž se přenáší přes kyčelní klouby i na záda. Balancování navíc udržuje páteř stále v napětí.

Chůze po betonu

Balerínky sice zdravé chodidlo snese, ale v žádném případě nejsou vhodné pro lidi s plochými nohama! Platí to i pro letní tenisky a pantofle, zkrátka pro všechny boty s tenkou rovnou podrážkou. Pokud baleríny, tak jen na chvíli. Určitě si je neobouvejte na celodenní běhání po městě. V botách s rovnou podrážkou byste neměli ujít více než dva kilometry!

Prsty ven

Milujete žabky? Můžete v nich kráčet nejvíce hodinu, jinak vám poškodí achilovku, kotníkovou kost, patu a deformují prsty do takzvaného kladívkového prstu. Ten vzniká, když při chůzi v žabkách ohneme prsty, abychom si nestabilní botu udrželi na noze. Řemínek mezi prsty narušuje vazivo, které se v tomto místě nachází. Poškozuje tak i klenbu nohy, kterou toto vazivo drží. Klenbě neprospívá ani rovná podrážka žabek, nemá tak žádnou oporu a začne klesat. Nezapomínejte, že každý problém s obuví se velmi rychle odrazí i na páteři.

Ideální léto

Když už bez žabek nemůžete vydržet, vyberte si takové, které mají alespoň vytvarovanou nášlapnou část. Lépe však bude, pokud si koupíte pantofle, které mají řemínek přes všechny prsty. Zbavíte tak zátěže alespoň klenbu. Ideální letní obuví jsou sandály, které mají řemínek přes všechny prsty a další kolem kotníku, pata je vyšší a nášlapná část je vytvarovaná.

Otestujte se

Máte plochou nohu? Šlápněte naboso do písku nebo mokrou nohou na suchý povrch. Měli byste zřetelně vidět otisk prstů, polštářků, vnější okraj chodidla a patu. Pokud se odtlačila i vnitřní část chodidla, máte plochou nohu.

Vložky do bot

Silikonové nebo pěnové koupíte v prodejnách obuvi, v drogerii nebo v lékárně. Pokud máte spadlou klenbu, oceníte takzvané srdíčko, které se vkládá do středu boty. Od bolesti přední části chodidla uleví i klínové vložky pod patu. Nejlépe vám poradí ortoped nebo podiatr. Pokud zjistí, že váš zdravotní problém souvisí s anatomií chodidla, předepíše vám zdravotní ortopedické vložky. Nepotřebujete do každé obuvi jedny, můžete si je přemisťovat z bot do bot.

Ortopedické vložky na míru

Vložky se dají vyrobit i na míru. To se vám vyplatí, pokud máte opravdu velký problém, hodně vážíte a běžné vložky jsou pro vás příliš měkké. Výrobě vložek na míru předcházejí biomechanická vyšetření. Důležité je to, jak stojíte, chodíte, jak reagují vaše klouby a svaly na zátěž. Speciální chodící pás má přes 8 000 senzorů, které snímají rozložení hmotnosti přes chodidla během zátěže. Následně se z otisků udělají sádrové odlitky, které slouží k výrobě negativních odlitků. Z nich se pod tlakem vylisují vložky, které jsou přesně vytvarované na nohu, která byla změřena na speciálním pásu.

Prevence chřipky - vitaminy, očkování a větrání

Virové a bakteriální infekce dýchacích cest každoročně potrápí mnoho lidí. Přenášejí se zejména kapénkovou infekcí. Nákaza se nejlépe šíří vzduchem v uzavřených prostorách, často tam, kde se shromažďuje větší počet lidí. Namístě je proto dostatečné větrání, postupné otužování a zvýšená hygiena. Mytí rukou mýdlem a vodou 20 sekund, používání různých dezinfekčních gelů zabrání až na 80 procent šíření infekcí. Lidé by neměli zapomínat ani na dodržování pitného režimu a doplňování vitaminů.

zdraví, prevence, chřipka

Pokud již infekce zaútočí

Základem úspěchu při léčbě infekcí dýchacích cest je režim v klidu doma na lůžku, lehká strava, vitaminy, tekutiny, protizánětlivé léky a léky na teplotu, volně prodejné léky na bolest v krku, rýmu a kašel. Neměli bychom zapomínat ani na osvědčené recepty babiček - bylinkové čaje, česnek, cibuli. Při zvýšené teplotě do 38 stupňů bychom se neměli snažit srážet ji, protože tehdy "policejní ochrana" v podobě bílých krvinek a ostatních složek imunitního systému pacienta s nachlazením či zánětem pracuje v prostředí s vyšší teplotou o něco účinněji.

Prevencí chřipky je zejména očkování

K léčbě virózy nebo bakteriální infekce by měl stačit týden. Nejvhodnější je hned v úvodu infekce zalehnout do postele. Bohužel toto je největší problém. V akutním, nejinfekčnějším stádiu onemocnění běhá po venku většina nemocných. „Ještě dokončím uzávěrku, předám projekt...”. Často zapomínáme i na rekonvalescenci. Po infektu může pacient ještě měsíc pociťovat zvýšenou únavu, pocení, pokašlávání a tomu by měl přizpůsobit i životní tempo. Pokud příznaky během týdne neustupují, je třeba zajít k lékaři, může totiž jít o mnohem vážnější stav. Nejlepší prevencí chřipky je jednoznačně očkování. I díky vakcinaci můžeme v době epidemie prokazatelně minimalizovat očekávané komplikace a dokonce i ztráty na lidských životech. Riziko, které hrozí po podání vakcíny, je ve srovnání s přínosem vakcíny minimální. Dodržování zásad zdravého životního stylu a omezení bezprostředního styku s infikovaným, dokonce i účinnost antivirotik někdy selže.

Vitaminy

V polovině zimy jsme odkázáni i na užívání syntetických multivitaminových doplňků. V této době je k dispozici pouze chemicky konzervované a ošetřované, uskladněné ovoce či zelenina ze skladů a z dovozu. Relativně lépe jsou na tom lidé z venkova s ​​potravinami z vlastní zahrady a sklepů, ale i u těchto časem nutriční hodnota klesá. Jiným a poměrně častým problémem je potravinová alergie na citrusové plody, ale i jablka. Navíc i ovoce a zelenina, jako vzácný zdroj některých vitaminů, prebiotik a vlákniny, některé důležité látky postrádá. Například velmi důležitý vitamin D-prohormon. Vitamin D je molekula zázračných účinků. Jen málokdo dosahuje v tomto období ideální hladiny v krvi. Bez ”déčka“ přitom více než 200 genů nefunguje tak, jak by mělo.

Vícevrstvé oblečení

Ročnímu období bychom měli přizpůsobit i oblečení. Neměli bychom ale podléhat stereotypům. V proměnlivém a atypickém počasí někdy ráno netušíme, čím venkovní teploty překvapí. Oblečení by mělo být takové, abychom se ani nezpotili ani neprochladli. Nejvhodnější variantou je proto vícevrstvé oblečení, které lze kdykoli přizpůsobit vnějším povětrnostním podmínkám. Pozor je třeba dávat i na pobyt ve zbytečně přetopených místnostech s enormně suchým vzduchem. Adaptace lidského organismu na chlad se pak zákonitě snižuje a lidé jsou náchylnější na různé infekty.

Spánek při pootevřeném okně

Dokonce i v zimě je dobré spát při pootevřeném okně v ložnici. Příliv čerstvého zvlhčeného vzduchu ve spánku zabrání škodlivému vysušování sliznic dýchacích cest a vydá přinejmenším signál organismu, že nežijeme někde v tropech, kde i v noci neklesá teplota pod 25 stupňů. Na druhé straně nelze zapomínat na ochranu před chladem a větrem. Na hory si je potřeba přibalit teplé čepice, šály a rukavice, spodní prádlo a podkolenky. Postupné otužování, saunování a systematické budování tělesné kondice může pomoci snadněji se přizpůsobit změněným podmínkám vnějšího prostředí.