Člověk má vždy strach z neznámého. Proto pomůžete svému dítěti nejlépe tak, že ho na první návštěvu zubního lékaře připravíte. Neboť dítě, které ví, že všechno bude v pohodě, se nebude bát.Vezměte ho proto spíše s sebou, když půjdete ke svému zubnímu lékaři na preventivní prohlídku.Dokud vás budou ošetřovat, může dítě sedět na židli v ordinaci. Tímto způsobem postupně poznává ordinaci, lékaře i sestřičku a zjistí, že kontrola zubů je právě takovou samozřejmou záležitostí, jakou je nákup v supermarketu. Při druhé nebo třetí návštěvě můžete děťátko zkusit posadit do zubařského křesla - takto jej opatrně připravíte na jeho opravdový první termín. Atmosféra mu už bude dobře známá a nebude se tak velmi bát.
To, že byste dítěti neměli vyprávět o vašich bolestivých zážitcích u zubaře, by mělo být jasné. Vyhněte se před termínem návštěvy i větám jako "To nebolí" nebo "Nemusíš mít vůbec strach". V podvědomí malého dítěte jsou totiž výrazy jako "bolet" a "strach" hluboce zakořeněné - často právě na základě zmínění těchto slov přicházejí na myšlenku strachu.
V případě, že vaše dítě už zubního lékaře zná, neboť bylo přítomno při vašich prohlídkách, bude pravděpodobně stačit, když mu řeknete, že je už dost velké na to, aby absolvovalo svou vlastní prohlídku. Pokud bude chtít vědět víc, vysvětlete mu, co se bude v ordinaci dít: "Pan doktor se ti podívá na zoubky a spočítá, jestli už všechny vyrostly a které ještě chybí a určitě ti ukáže i to, jak je třeba si zoubky správně čistit." Na seznámení se s problematikou jsou vhodné i různé rolové hry, při kterých budete hrát zubního lékaře. Tímto způsobem si může vaše dítě návštěvu u zubního lékaře "nacvičit". Kromě toho v knihkupectví jsou k dostání různé obrázkové knihy, které názorně vysvětlují, co se v zubní ambulanci děje. Prohlédněte si knížku spolu s dítětem a objasněte mu vše, na co se bude ptát.
Navzdory všem přípravám nestavte termín u zubního lékaře příliš vysoko, ale berte ho takovým, jakým vlastně je: něčím naprosto samozřejmým. Věty jako: "Když otevřeš pěkně ústa, dostaneš dárek" nejsou adekvátní, neboť způsobují u dětí nedůvěru. V jejich uších to zní jako "Bude to sice strašné, ale když to vydržíš, dostaneš odměnu!" Samozřejmě, můžete po návštěvě zubního lékaře dopřát dítěti zmrzlinu - neměli byste ji však dopředu avizovat jako odměnu.
Důležité jsou první dojmy. Proto by měla být premiéra u zubního lékaře bezpodmínečně jednoduchou kontrolní prohlídkou. Ve věku dva a půl, nejpozději ve třech letech je ten správný čas. Nenechte to zajít až tak daleko, že spojíte první návštěvu zubního lékaře s ošetřením kazu na zoubku nebo jeho vytržením. Za takových podmínek je totiž velmi obtížné rozvíjet důvěryhodný vztah k zubnímu lékaři.
Nezapomeňte zůstat sami klidní - zejména v ordinaci. Děti si rychle všimnou, když mají rodiče obavy a pak samy dostanou rychle strach. Tedy: Nehoupejte se nervózně na židli, dýchejte zhluboka a mluvte klidným hlasem. Pokud vaše dítě nebude chtít otevřít ústa, nedělejte na něj nátlak, ale nechte to na zubním lékaři. ale i tak je možné, že se dítě zapře a nic s tím vy, ani lékař neuděláte. Nechte to být a dítě objednejte na příště. Nic se neděje. Dítě se uklidní a příští návštěva již bude i včetně vyšetření.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu