Podlahy - informace, tipy, rady, návody
Jak na podlahy z betonu?
Jedním z nejlevnějších materiálů na podlahy je beton. K dalším zajímavým materiálům patří lité teraco, směs mramorové nebo žulové kamenné drtě, smíchané s betonem.
Jak na podlahy ze žuly a taveného čediče?
Žula i čedič jsou magmatické horniny (vyvřeliny). Vyvřelé horniny dělíme na hlubinné vyvřeliny tzv. plutonity (např. žula) a výlevné vyvřeliny tzv. vulkanity (např. čedič). Co do množství tvoří tyto horniny největší podíl všech hornin Země. Byly vytvořeny tuhnutím magmatu, které vystoupalo z nitra Země do zemské kůry, avšak nedosáhlo zemského povrchu.
Jak na podlahy z mramoru a jejich údržbu?
Pokud chceme dlažbu opravdu z odolného materiálu, pak je pro nás kámen tou pravou volbou. Velkou výhodou je rozměrová přesnost bez vzniku spár. Nejčastěji se používá mramor nebo žula.
Jak na podlahy z umělého kamene? Teraco
Krytiny z umělého kamene mají podobné vlastnosti jako přírodní kámen, ale nepůsobí tak dekorativně a proto jsou daleko levnější. Díky široké nabídce vzorů je můžeme použít prakticky kdekoliv.
Jaké jsou podlahy z kamene?
Kámen je jedním z nejstarších stavebních materiálů, Je pevný, odolává času i opotřebení a krom toho je krásný na pohled i na dotek. Přírodní kámen je nádherný a trvanlivý materiál, který vydrží navěky. Běžně se používá na dláždění venkovních cest, na terasy i venkovní obklady domů. Méně často už pro interiérové dlažby, i když právě tam se mohou uplatnit jeho přednosti a neopakovatelný vzhled.
Jaké jsou kaučukové podlahy?
Tyto podlahy jsou ze syntetického nebo přírodního kaučuku a jsou ideální do veřejných a sportovních prostor, jelikož na nich nezůstávají vrypy. Mají vynikající protipožární vlastnosti. Při pravidelném pastování jsou protiskluzové i za vlhka. V domácích podmínkách je používáme do koupelen, kuchyní na chodbách nebo do předsíně.
Jaké jsou korkové podlahy?
Korek patří mezi znovuobjevený přírodní materiál, který má výborné mechanické a fyzikální vlastnosti, že se mu málokterá podlahová krytina vyrovná. Jeden krychlový centimetr korku obsahuje kolem 40 milionů mrtvých buněk, které jsou naplněny plynem, podobným vzduchu.
Jak na linoleum?
Linoleum je podlahová krytina vyrobená pouze z přírodních surovin. Jeho nevýhodou je náročnější údržba a vyšší cena. Naopak k jeho velkým výhodám patří příjemný pocit na dotyk, výborné tepelně izolační vlastnosti, nápaditý design a barevnost, má dobrou odolnost, dlouhou trvanlivost, je antistatické a antibakteriální.
Jaké jsou vlastnosti parket?
Parkety. Tento název označuje druhy podlah, které jsou vyrobeny ze dřeva. Dřevěné podlahy jsou velmi rozšířeným typem podlahovin. Dřevo se v domácnostech a domech používalo od nepaměti. Přesto je to jeden z nejmodernějších materiálů na světě.
Jaké jsou druhy podlah, použití a vlastnosti?
Při koncipování a výběru prvků interiéru začínáme většinou u podlah. Kvalitní podlaha je základním předpokladem pro spokojené bydlení. Může být jednovrstvá nebo vícevrstvá, vždy navazuje na podkladový materiál, kterým je v nejnižším patře většinou podkladní betonová vrstva a ve vyšších patrech stropní konstrukce.
Podlahové krytiny vhodné pro podlahové vytápění
Podlahové vytápění známe již ze starého Říma, kde jeho obyvatelé využívali teplo spalin. Tyto spaliny proudily pod dům do kanálků a tím ohřívaly podlahu. Teplo nerozváděla voda, ale vzduch.
Rozdělení a použití dřevěných podlah
Dřevěné podlahy jsou v dnešní době znovu velmi oblíbené, protože v interiéru vytvářejí krásnou a klidnou atmosféru. Jejich předností jsou jejich vynikající tepelné a izolační vlastnosti. Jelikož se jedná o přírodní materiál, neobsahují prvky, které by mohly vyvolávat alergické reakce.
Jaká je historie podlah?
První čeho se při vstupu do místnosti dotkneme, je právě podlaha. Je to jediný pevný prvek o který se stále opíráme, proto na něj klademe požadavky, jako jsou například: pevnost, odolnost, zvuková a tepelná izolace, hygienická nezávadnost.
Sádrokartonové a sádrovláknité podlahy
Suché podlahy mohou být z dřevoštěpkových nebo z cementotřískových desek, u kterých však pro jejich obsah dřevní hmoty může nastat riziko objemových změn, nebo z objemově stálých a snadněji zpracovatelných sádrokartonových či sádrovláknitých materiálů. A právě sádrokartonovým a sádrovláknitými podlahám bychom se rádi věnovali v tomto článku.
Jak na broušení dřevěných podlah?
Správné a dokonalé broušení dřevěných podlah je velice náročná činnost jak na používané brusné stroje, tak i na druh brusiva,správnou volbu zrnitosti brusiva vzhledem k druhu broušené dřeviny atd.
Co se může pokazit u dřevěných podlah a proč?
Někdy realizovaná podlaha nesplňuje očekávaný výsledek. Možná lak nevhodně schnul nebo konečná vrstva laku má flekatý vzhled.
Zbarvení dřevěných podlah
Dřevo má svou vlastní přírodní barvu. Jeho barva se však po aplikaci ochranného nátěru změní. Ten, kdo tvrdí, že lak zcela zachovává přírodní barvu dřeva, je na omylu. Všechny laky, oleje i vosky mají vliv na tón zbarvení dřeva.
Skvrny na podlahách po aplikaci laku špachtlováním
Toto je primární problém na podlahách z dubu a buku. Skvrny mívají šedo-hnědé zbarvení a tvar srpku měsíce. Tvar těchto defektů je odrazem polokruhových tahů špachtlí při aplikaci laku na podlahu.
Proč se objeví černé tečky v laku podlahy?
Tento defekt se objevuje pouze v ojedinělých případech – při práci s vodními laky. Existují dva možné důvody, proč k tomuto dochází.
Nerovný povrch podlahy - důsledek aplikační metody
Nejběžnější příčinou tohoto problému bývá to, že byla aplikována příliš slabá vrstva laku. Proto lak rychle schnul a neměl dostatek času na dokonalý rozliv.
Jaké jsou vady lakového filmu podlahy?
Někdy vrstva laku aplikovaného na podlahu nepřilne k podkladu. Pár minut po začátku aplikace vypadá lak, jako by byl podkladem odpuzován a smršťoval se za tvorby kroužků, v nichž lak není. Tyto kroužky mívají často velikost mince. Něco na povrchu podkladu narušilo schopnost rozlivu laku.
Abnormálně zvednutá vlákna dřeva - drsný povrch
Faktory ovlivňující drsnost povrchu: 1. Kvalita broušení, 2. Množství aplikovaného laku, 3. Doba schnutí laku, 4. Druh dřeva, 5. Vlhkost dřeva, 6. Kvalita opracování dřeva
Proč vznikají rýhy po mezibroušení laku podlahy?
Rýhy a stopy po brusivu jsou zřetelnější při použití lesklého laku. Nejčastější problém vzniká při mezibroušení laku, který ještě nebyl dobře vytvrzen, zvláště při aplikaci nadměrného množství laku.
Proč vznikají na podlaze puchýře?
Puchýře se mohou tvořit na všech typech laků. U vodních laků řady Bona se však vyskytují ojediněle. Puchýře způsobují problém, poněvadž vedou k vážným reklamacím ze strany zákazníka a vina se zpravidla přisuzuje laku.
Příčiny nedostatečné vrstvy laku na podlaze
„Nepracuji s vodními laky. Zákazník požaduje hutný povrch, který s vodními laky nesvedu.“ Tento názor byl nejčastěji slýchán v minulosti, v současné době je však tomu zcela jinak. Většina lidí, pracujících s vodními laky obdrží velmi uspokojivý výsledek. Někdy ovšem se může něco udělat špatně a výsledkem pak je nedostatečná vrstva laku na podlaze.
Defekty, které se někdy objeví po nalakování podlahy
Předčasné opotřebení laku. Jestliže byla podlaha správně nalakována, životnost laku je odvislá do značné míry na tom, jak dobře vypadá po čase. Zrnka písku a vlhkost životnost parketového laku zkracují.
Proč se odlupuje lak po přelakování podlahy?
Většina z typů hotových parket je vhodných k přelakování, ne však všechny. Na některé z nich,i když byly pečlivě mezibroušeny, nechce dodatečný lak přilnout.
Olej nebo lak na dřevěné podlahy?
Toto je velmi častá otázka nejen mezi uživateli,ale i mezi profesionály. Důvod je ten,že na toto téma neexistuje jednoznačná odpověď.
Jak ošetřovat a čistit podlahy?
Rozhlédneme-li se kolem sebe a uvědomíme-li si běžnou rutinu denního života, uvidíme kolem sebe spoustu situací, které běžně ani nevnímáme.
Podlahové topení vs. dřevěné podlahy
Než si zvolíte dřevěnou podlahu na podlahové topení, doporučujeme si přečíst níže uvedené informace, které byste měli vědět.
Proč nepodceňovat podložky pod plovoucí podlahy?
Izolační podložky zajišťují vysokou odolnost podlahy a lepší komfort při používání a to především ve smyslu redukce hluku a zlepšení tepelné izolace. Většina výrobců plovoucích podlah doporučuje podkladový materiál s minimální pevností v tlaku (např. EGGER 6,5 t/m2).
Jak na pokládku laminátové podlahy?
Zásadně platí, že všichni dodavatele pokladky se musí v rámci své odpovědnosti před pokládáním přesvědčit, že má podklad potřebnou kvalitu.
Použití exotických dřevin na podlahu v našich klimatických podmínkách
Velice často diskutované téma mezi profesionály i kutily je použití exotických dřevin ve stavebnictví obecně. Z této rozsáhlé problematiky bych se pokusil objasnit pár základních a zároveň zásadních informací.
Inovace laminátové podlahy Spirit od výrobce EGGER
Inovace laminátové podlahy Spirit od výrobce EGGER. Světoznámý výrobce laminátových podlah EGGER vstupuje na český trh, ve spolupráci se společností Supellex centrum, s novinkou SPIRIT MODERN.
Vinylová podlaha DESIGNline Connect na zámkový systém bez nosné desky
Produktem DESIGNline Connect vznikla nová generace vinylových krytin. Díky patentovanému uzavření „Connect“ lze systém DESIGNline Connect položit rychle, čistě a jednoduše bez lepení.
Diamantová bruska RGP 130-16E na broušení podlah
Diamantová bruska RGP 130-16E je eso na lokální a střední broušení. Otáčky optimalizované pro diamantové nástroje umožňují rychlý úběr betonu, potěru i povrchových vrstev na tvrdém podkladu.
Laminátové podlahy EMOTION® TRENDS s novými dekory a formáty
Laminátové podlahy s novými dekory a formáty. Světoznámý výrobce laminátových podlah EGGER opět představuje se Supellexem novou kolekci laminátových podlah.
Jaké mohou být vady lakového filmu podlahy?
Někdy vrstva laku aplikovaného na podlahu nepřilne k podkladu. Pár minut po začátku aplikace vypadá lak, jako by byl podkladem odpuzován a smršťoval se za tvorby kroužků, v nichž lak není.
Co jsou vinylové podlahy?
Vinylové podlahy jsou stále více oblíbené a to nejen v ČR, ale na celém světě. Mají vysokou odolnost a lehce se udržují. Jsou vhodné jak do bytového, tak komerčního sektoru. Proč si vybrat vinylovou podlahu?
Vlhkost podkladních vrstev podlahy
DIN 18 356 uznává měření vlhkosti pomocí CM přístroje (v % CM), zatímco ČSN 74 4505 doporučuje měření vlhkosti gravimetrickou (vážkovou) metodou v % hmotnostních.
Vznik spár, bobtnání, tvrdost dřevin
V letním období odpovídá klima místností přirozenému klimatu s relativní vlhkostí cca 50 – 80 %. V průběhu topného období se vytváří umělé klima s vlhkostí cca 25 – 45 %.
Zásady pro následnou úpravu anhydritových podlah
Základními složkami této skupiny potěrů jsou pojiva na bázi síranu vápenatého, kameniva a vody. Jako suroviny pro výrobu pojiv se používají přírodní anhydrit, syntetický anhydrit (chemický anhydrit), tepelný anhydrit (anhydrit REA) a semihydrát alfa (získává se ze sádry REA).
Jak na podlahové krytiny z PVC?
PVC - polyvinylchlorid patří do skupiny plastů vyráběných z etylénu, je jedním z nejdůležitějších termoplastů. Má řadu výhodných vlastností, jednou z nich jsou malé výrobní náklady a široké možnosti využití.
Jakou podlahu do koupelny?
Výběr podlahových krytin u nás dlouhá léta podléhal úzkému sortimentu nabídky. Postupně se situace změnila a spotřebitelé si mohou vybírat z módních trendů, mezi nimiž převládají podlahy z přírodních materiálů, jako je dřevo, respektive korek. Tradičně neutichá ani zájem o dlažby.