Probiotika jsou živé bakterie, které nám chrání zdraví
Probiotiky nazýváme zdraví prospěšné bakterie, které sídlí v zažívacím traktu a na kůži. Proto lékaři bijí na poplach, když to přeháníme s hygienou a ničíme si to osídlení na své kůži. Se zažívacím traktem je to malinko jinak, tam je naopak hygiena potravin zcela na místě. Při jejich správné činnosti se zvyšuje naše imunita a ony nám tak pomáhají v boji proti nemocem. A když nemoc i přesto vypukne a my dostaneme k užívání antibiotika, abychom zlikvidovali choroboplodné zárodky ve svém těle, zničíme tímto zásahem i probiotické bakterie. Proto je nutné po této léčbě tělu probiotické bakterie znovu dodat.
Byly zde už dávno
Není to tak dlouho, co si lidé začali uvědomovat přítomnost a sílu probiotikckých bakterií. I když jsou zde již odedávna a poprvé je pojmenovali až v roce 1954, nevěděli jsme o nich. Teprve když přišel nástup reklam s produkty, které je obsahují, začali jsme se o ně více zajímat. Nacházejí se na střevní sliznici a podporují dobré trávení. Živí se například cukry a škrobem. Kdysi jsme jich v těle měli dostatečný počet. Špatnou životosprávou však postupně ubývají, a proto si musíme napomáhat i probiotiky. Jde o produkty, ve kterých se dokáží udržet pozitivní bakterie. Podávají se buď v přírodní formě nebo jako pilulky. Aplikovat bychom je měli buď ráno na lačno, nebo s posledním jídlem dne. Záleží na jednotlivci, jak mu to nejvíce vyhovuje. Ve střevech pak snižují PH hodnotu a zabraňují i tvorbě žaludeční kyseliny.
Vzájemná pomoc s prebiotiky
Tyto bakterie však nemohou fungovat jen samostatně. Pro svůj vývoj potřebují i pomoc prebiotik. Jde o látky, které podporují růst a působnost probiotik. Jsou to například nestrávené složky vláknin. Pokud tedy chcete dosáhnout dokonale pozitivní účinek, nezapomínejte na jejich kombinaci ve stravě. Dokonce existují i kombinované výrobky, kde se nacházejí obojí složky. Jmenují se synbiotika. Výborné jsou při léčení miminek, jejichž organismy se ještě nemohou zatěžovat antibiotiky. Tímto způsobem se ozdravují jejich drobné neduhy a zvyšuje se jejich přirozená imunita.
Nejlepší v přírodní formě
Hned první kontakt, který máme s probiotiky je při konzumaci mateřského mléka. To obsahuje dokonce obojí složky. I proto je tak výborné, pokud jsou miminka co nejdéle kojená, neboť tím dávají speciální ochranu, kterou v takovém složení z jiných potravin nedostanou. Pak už tyto látky mohou získat jen zprostředkovaně, například v jogurtech a speciálních mléčných preparátech. Většinou máte tuto informaci označenou i na obalu. Měli byste však vědět, že čím více se blíží výrobek ke konci spotřeby, tím méně probiotických bakterií má a tím je i jejich slabší účinek. Stejně se nespoléhejte ani na zázračné informace z reklam. Žádný produkt totiž v sobě nemůže mít až tolik probiotik, jak je uvedeno. Zaměřte se raději na jejich dlouhodobé užívání, které dětem zároveň zlepší trávení, rozkládání tzv. hnijících potraviny jako například maso a lépe podporují i rozdělování tuků, čímž částečně zamezují tvorbě obezity.
V čem prospívají?
Pokud vás trápí nějaký dlouhodobý zánět, zkuste užívat probiotika. Jsou totiž výborným bojovníkem proti tomuto onemocnění. Malé děti také pomocí nich dobře dostanete z průjmů a nemusíte jejich tělíčka trápit silnějšími preparáty. Stejně pomohou i při zácpách.T aké jsou výbornou prevencí před různými alergiemi, protože ty vznikají právě z důsledku oslabení imunity. Narušená střevní mikroflóra je jedním z důvodů vzniku ekzému. Ochraňují nás také před různými virovými onemocněními a dobré je dávat je dětem zejména v chřipkovém období. Když cestujete s dětmi na dovolenou, podávejte jim probiotika pro lepší zvládnutí přechodu na jiné ovzduší a stravu. Chrání tělo před Helicobacteriemi a mají preventivní účinky před rakovinou tlustého střeva. Teenagerům mohou zmírnit průběh akné.
Doplněk antibiotik
Silné léky člověku pomáhají zbavit se nemoci a dostat se co nejdříve do formy. I když navenek vypadáme fit, uvnitř to tak není. Mnohá antibiotika jsou totiž agresivní a ničí přirozenou mikroflóru. Někdy přicházejí signály v podobě krátkodobě zhoršeného trávení nebo slabší bolesti. I bez upozornění lékařů byste měli po užívání antibiotik užívat probiotika, aby se vám do střev vrátily i přirozeně dobré bakterie.