Probiotika jsou živé bakterie, které nám chrání zdraví

Probiotiky nazýváme zdraví prospěšné bakterie, které sídlí v zažívacím traktu a na kůži. Proto lékaři bijí na poplach, když to přeháníme s hygienou a ničíme si to osídlení na své kůži. Se zažívacím traktem je to malinko jinak, tam je naopak hygiena potravin zcela na místě. Při jejich správné činnosti se zvyšuje naše imunita a ony nám tak pomáhají v boji proti nemocem. A když nemoc i přesto vypukne a my dostaneme k užívání antibiotika, abychom zlikvidovali choroboplodné zárodky ve svém těle, zničíme tímto zásahem i probiotické bakterie. Proto je nutné po této léčbě tělu probiotické bakterie znovu dodat.

zdraví, probiotika, jogurt, antibiotika, imunita

Byly zde už dávno

Není to tak dlouho, co si lidé začali uvědomovat přítomnost a sílu probiotikckých bakterií. I když jsou zde již odedávna a poprvé je pojmenovali až v roce 1954, nevěděli jsme o nich. Teprve když přišel nástup reklam s produkty, které je obsahují, začali jsme se o ně více zajímat. Nacházejí se na střevní sliznici a podporují dobré trávení. Živí se například cukry a škrobem. Kdysi jsme jich v těle měli dostatečný počet. Špatnou životosprávou však postupně ubývají, a proto si musíme napomáhat i probiotiky. Jde o produkty, ve kterých se dokáží udržet pozitivní bakterie. Podávají se buď v přírodní formě nebo jako pilulky. Aplikovat bychom je měli buď ráno na lačno, nebo s posledním jídlem dne. Záleží na jednotlivci, jak mu to nejvíce vyhovuje. Ve střevech pak snižují PH hodnotu a zabraňují i ​​tvorbě žaludeční kyseliny.

Vzájemná pomoc s prebiotiky

Tyto bakterie však nemohou fungovat jen samostatně. Pro svůj vývoj potřebují i ​​pomoc prebiotik. Jde o látky, které podporují růst a působnost probiotik. Jsou to například nestrávené složky vláknin. Pokud tedy chcete dosáhnout dokonale pozitivní účinek, nezapomínejte na jejich kombinaci ve stravě. Dokonce existují i ​​kombinované výrobky, kde se nacházejí obojí složky. Jmenují se synbiotika. Výborné jsou při léčení miminek, jejichž organismy se ještě nemohou zatěžovat antibiotiky. Tímto způsobem se ozdravují jejich drobné neduhy a zvyšuje se jejich přirozená imunita.

Nejlepší v přírodní formě

Hned první kontakt, který máme s probiotiky je při konzumaci mateřského mléka. To obsahuje dokonce obojí složky. I proto je tak výborné, pokud jsou miminka co nejdéle kojená, neboť tím dávají speciální ochranu, kterou v takovém složení z jiných potravin nedostanou. Pak už tyto látky mohou získat jen zprostředkovaně, například v jogurtech a speciálních mléčných preparátech. Většinou máte tuto informaci označenou i na obalu. Měli byste však vědět, že čím více se blíží výrobek ke konci spotřeby, tím méně probiotických bakterií má a tím je i jejich slabší účinek. Stejně se nespoléhejte ani na zázračné informace z reklam. Žádný produkt totiž v sobě nemůže mít až tolik probiotik, jak je uvedeno. Zaměřte se raději na jejich dlouhodobé užívání, které dětem zároveň zlepší trávení, rozkládání tzv. hnijících potraviny jako například maso a lépe podporují i rozdělování tuků, čímž částečně zamezují tvorbě obezity.

V čem prospívají?

Pokud vás trápí nějaký dlouhodobý zánět, zkuste užívat probiotika. Jsou totiž výborným bojovníkem proti tomuto onemocnění. Malé děti také pomocí nich dobře dostanete z průjmů a nemusíte jejich tělíčka trápit silnějšími preparáty. Stejně pomohou i při zácpách.T aké jsou výbornou prevencí před různými alergiemi, protože ty vznikají právě z důsledku oslabení imunity. Narušená střevní mikroflóra je jedním z důvodů vzniku ekzému. Ochraňují nás také před různými virovými onemocněními a dobré je dávat je dětem zejména v chřipkovém období. Když cestujete s dětmi na dovolenou, podávejte jim probiotika pro lepší zvládnutí přechodu na jiné ovzduší a stravu. Chrání tělo před Helicobacteriemi a mají preventivní účinky před rakovinou tlustého střeva. Teenagerům mohou zmírnit průběh akné.

Doplněk antibiotik

Silné léky člověku pomáhají zbavit se nemoci a dostat se co nejdříve do formy. I když navenek vypadáme fit, uvnitř to tak není. Mnohá antibiotika jsou totiž agresivní a ničí přirozenou mikroflóru. Někdy přicházejí signály v podobě krátkodobě zhoršeného trávení nebo slabší bolesti. I bez upozornění lékařů byste měli po užívání antibiotik užívat probiotika, aby se vám do střev vrátily i přirozeně dobré bakterie.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Co a jak funguje v těle, když se jedná o naši imunitu?

Stále čteme, jak podpořit svoji imunitu. Ale co vlastně tvoří náš imunitní systém? Fungování imunitního systému...
více…

Ředkvičky ozdobí zeleninové saláty a dodají ji jim úžasnou chuť

Ředkvičky jsou nejen zdravé, ale také nádherně vypadají. Svou barvou i jemnou štiplavostí zpestří každý salát a...
více…

Červená řepa pomáhá zdraví, kráse a vitalitě

Červená řepa je jedna z nejléčivějších a nejvšestranněji použitelných potravin. Zdravá strava je jeden ze...
více…

Domácí kefír lze snadno vyrobit z kefírových zrn a mléka

Mléko a mléčné výrobky se pro nás staly neodmyslitelnou součástí života. Zvykli jsme si je konzumovat nejen v...
více…

Med manuka pomáhá v boji proti bakteriím

Druh výjimečného medu z Nového Zélandu, nazývaného manuka, může být přírodní cestou v boji proti hromadění...
více…

Růst svalů, dobrou náladu a imunitu zajistí omega-3 mastné kyseliny

Ukázalo se, že omega-3 mastné kyseliny mají schopnost snižovat odbourávání (ztrátu) svalových vláken. Funguje to...
více…

Masáž, která dokáže prodloužit život, léčit a odstranit stres

Různí šarlatáni, ale i seriózní vědci hledali a hledají elixír mládí a dlouhověkosti. A přitom stačilo najít Bod...
více…

Co dělat, když je dítě často nemocné?

Běžné dětské nemoci nepředstavují pro děti vážný zdravotní problém, pokud se objeví jednou za čas. Dítě si...
více…

Jak podpořit dobrou funkci imunitnitního systému?

Aby nás imunitní systém účinně chránil před infekcemi a nemocemi, potřebujeme stálý a vyvážený přísun...
více…

Rukavice na outdoorové aktivity

Palcové, prstové nebo s krátkými prsty? Tak to záleží na konkrétní outdoorové aktivitě! Ale zkrátka rukavice k...
více…