Bakterie má zacíleno na oslabenou imunitu
Polovina populace běžně na kůži nebo ve sliznicích krku nosí zlatého stafylokoka zcela bez obtíží, ovšem v závažných případech může tato bakterie způsobit velmi závažná onemocnění, trvalé poškození některých orgánů, septický šok a často končí i naprosto fatálně.
Zdroj obrázku: mi_viri / Shutterstock.com
Kdy navštívit lékaře?
Pokud vás dlouhodobě trápí průjmy, bolest v krku a angíny, máte zanícená ložiska na kůži kdekoli po těle, špatně se vám hojí poranění a jste celkově oslabení, je namístě, navštívit lékaře. Ten velmi jednoduchým vyšetřením (výtěrem z krku a krevními testy) může odhalit příčinu vašich obtíží. Pokud se jedná o bakterii zlatého stafylokoka (Staphylococcus aureus), bude léčba poměrně komplikovaná. Tato bakterie napadá řadu orgánů (srdce, játra, ledviny, pochvu, sliznice krku, kůži…) a léčba i její úspěšnost záleží na tom, jak je infekce silná a kde se objevila.
Oslabená imunita mu nahrává
Zlatý stafylokok se u zdravých jedinců se silnou imunitou nemusí vůbec projevit, nedělá jim žádné obtíže. Mohou ale nakazit oslabené a nemocné jedince – buď přímým kontaktem nebo prostřednictvím věcí, které užívají společně. Lékaři nevylučují ani kapénkový přenos, tedy vzduchem. Bakterie mohou obsahovat i některé potraviny. Zlatý stafylokok produkuje enterotoxin, který velmi negativně ovlivňuje střeva. Způsobuje silné průjmy, křeče v břiše a otravu jídlem. K ní dochází, když jsou infikované potraviny nedostatečně tepelně upravené. Asi nejnebezpečnějším následkem bakterie je stafylokoková meningitida. Hnisavá ložiska se krví zanesou až do mozku a těžký zánět mozkových blan končívá někdy i fatálně. Podobně zákeřný je septický šok, kdy otrava napadne celý organismus (hlavně játra a ledviny) a způsobuje zmatenost, průjmy, bezvědomí. Septický šok je velmi často spojený s užíváním menstruačních tamponů. K dalším typickým nemocem, které má na svědomí zlatý stafylokok, je ječné zrno, záněty průdušek, impetigo, záněty nehtového lůžka a hnisavé rýmy.
Léčba? Koktejl antibiotik
Vzhledem k tomu, že bakterie napadá převážně jedince s oslabenou imunitou a rezistentní k antibiotikům, která léta nadužívali, lékaři musí hledat kombinaci řady antibiotických preparátů, které infekci v těle zlikvidují. To nebývá snadné a proces může být poměrně zdlouhavý. Dodržujte proto přesně stanovená pravidla léčby. Zároveň posilujte imunitu, změňte životní styl a velmi důsledně dodržujte zásady hygieny. Jen tak se můžete do budoucna vyvarovat nebezpečné infekce.