Probiotika mohou způsobovat poruchy soustředění

Syntetické léky mají své léčivé, ale i vedlejší, a to někdy hodně negativní, účinky. Některé z nich by měla potlačit probiotika. Zvykli jsme si je, a ne zrovna levně, kupovat na radu lékařů a lékárníků přímo s vyzvedáváním antibiotik na lékařský předpis. Ale ona probiotika také mají své vedlejší účinky. Jenže o těch se příliš nemluví.

Antibiotika a probiotika 

Vyhnala vás bolest krku do lékárny po antibiotika? Pokud ne lékař, určitě lékárník vám k nim přibalí krabičku probiotik navíc. Průjmy při infekcích a užívání antibiotik jsou hlavní důvod léčby živými kulturami. Laktobacily a bifidobakterie přilnou k buňkám střevní sliznice, vytěsní škodlivé mikroorganismy a se střevními buňkami aktivují imunitní mechanismy.

Probiotka mohou ovlivňovat soustředění

Vědci z univerzity v americké Augustě přišli s překvapivým zjištěním. Třiceti dobrovolníkům, které zkoumali, totiž živé pilulky po pravidelném užívání ovlivňovaly  mozek. Dobrovolníci si stěžovali na problémy se soustředěním, zmatenost, pocit "mlhy" v hlavě a nafukování. Testy v tenkém střevě odhalily obrovské kolonie takových druhů prospěšných bakterií, které tam nemají co dělat. Zatímco plynatost je logický následek kvašení cukrů probiotickými kulturami, tentýž proces vede k tvorbě velkého množství D-mléčné kyseliny. Několika účastníkům její naměřili dva- až třikrát více, než je běžné. Tedy dávku, která je pro mozek dočasně toxická. Pokud jistá probiotika neúmyslně kolonizují tenké střevo, může dojít k poruše rovnováhy a stavu zamlžené mysli. Zvýšené hodnoty kyseliny mléčné lze pozorovat u lidí se syndromem dráždivého tračníku.

Pozor na neodzkoušené preparáty a nadměrné dávky

Probiotika se celkově považují za bezpečná. Rizikem je užívání neodzkoušených potravinových doplňků, které ne vždy splňují požadavky. Oslabeným lidem mohou přivodit bolesti hlavy, nadýmání, nechutenství, únavu či kožní alergické projevy. Při průjmu, léčbě potlačující imunitu či ozařování mohou dokonce přestoupit ze střeva do organismu a vyvolat přidruženou infekci. Vysoké dávky probiotik uškodí i lidem s poruchou imunity, propustností střeva, kojencům a novorozencům. Některým citlivým lidem mohou probiotika způsobovat alergii na další látky, které se v přípravcích nacházejí, ale to s ejená spíše o ojedinělé případy. Každopádně by bylo lepší, kdyby i probiotika byla na lékařský předpis a lékaři by rozhodovali o druhu a také o tom, zda vůbec má probiotika ten který potencionální pacient užívat.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články