Problémy s menstruací, které ohrožují vrcholové sportovkyně
Amenorea, neboli chorobný stav, při kterém chybí menstruační krvácení v reprodukčním období ženy, ale jeho příčinou není těhotenství, často vzniká i při nadměrném cvičení. K chybějící menstruaci se časem mohou přidat i problémy sv výživou organismu a kostmi.
V jakých případech se vám může ztratit menstruační cyklus?
Menstruační cyklus je úzce spjat s hladinou tuku v těle. Pokud žena hodně cvičí a sportuje, tato hladina klesá a menstruace může být nepravidelná nebo v extrémních případech i zcela chybět. Takový jev je běžný u žen, které nadměrně cvičí a zároveň jsou velmi hubené. Rovněž se problém s menstruací dochází i v případě, že ženy začnou najednou hodně cvičit s cílem zhubnout. Za normálních okolností se celkový zdravotní stav sportujících žen zlepšuje a aktivní pohyb by měl jejich tělu prospívat. Dobrá kondice přináší s sebou i benefity jako zlepšování funkcí kardiovaskulární soustavy, lepší prokrvení celého těla, udržování správné tělesné hmotnosti, zpevňování svalstva, zlepšování psychické výkonnosti a posílení kostry. Ale pokud je tělesná zátěž dlouhodobě neúměrná možnostem organismu, často je důsledkem tzv. sportovní amenorea, která může vést až k ženské sportovní triádě.
Co je to ženská sportovní triáda?
Původní název pochází z angličtiny - "The Female Athlete Triad" a jde o, v našich končinách zatím poměrně málo známou, komplikaci mnoha sportovkyň. Podle výzkumů se menstruace vyskytuje jen asi u 25 procent vrcholových sportovkyň. Skládá se ze tří dílčích poruch - chybné výživy (podvýživy), vynechávající menstruace až naprosté absence menstruačního cyklu a ztráty kostní hmoty (osteoporózy). Vyvíjí se nenápadně a postupně a příznaky zpočátku hůře pozorují. Většinu postižených tvoří aktivní mladé sportovkyně, zejména v disciplínách, které vyžadují nízkou hmotnost, atletickou postavu a někdy extrémně vysoký fyzický výkon - běhy, skoky, tanec, gymnastika či krasobruslení. Stálé zvyšování výkonnosti a ztráta váhy způsobují vynechávání menstruačního cyklu. Nakonec může nastat i úplná ztráta menstruace, trvající více než 6 měsíců (amenorrhea). Pokud se k tomu přidá ještě i nedostatečná výživa, snižuje se hladina ženských hormonů (zejména estrogenu) v organismu, což má vliv nejen na menstruační cyklus, ale i na kvalitu kostní hmoty. Takovým ženám hrozí osteoporóza a zvyšuje se lámavost kostí. Rovněž se s poklesem hladiny estrogenu zhoršuje i vstřebávání minerálů do organizmu, zejména vápníku , takového důležitého pro zdraví kostí.
Léčba a prevence:
- hormonální terapie (gynekolog na základě vyšetření předepíše hormonální přípravky),
- dostatečná výživa a plnohodnotný jídelníček,
- zvýšení příjmu vápníku (mléko, sýry, ryby, vejce, hrášek, luštěniny),
- zvýšení příjmu vitamínu D (ryby, žloutek, mléko),
- zvýšení příjmu hořčíku (ořechy, banány, sezam, pšeničné klíčky) a draslíku (banány, meruňky, brambory, špenát),
- bylinky (kontryhel, šalvěj),
- odpočinek, relax, zredukování stresu.