Perimenopauza a menopaouza není lehké období, ale nepříjemné příznaky lze zmírnit
Perimenopauza přichází kolem čtyřicátého roku života ženy, ale klidně se může dostavit i dříve. Je provázena řadou nepříjemných symptomů, mezi které patří deprese, úzkost, zuřivost, nepřiměřeně silná menstruace, návaly horka, nespavost, únava, zapomnětlivost, migrény, ale to ani zdaleka není vše. Některé z těchto příznaků se mohou vyskytovat i dlouho před tím, než si žena a její odborný lékař uvědomí, že přichází perimenopauza. Uklidňující však je, že tyto bláznící hormony nijak neohrožují zdraví a existuje mnoho možností, jak symptomy snížit - změna stravování, změna životního stylu a další.
Definice perimenopauzy
Je to přechodná fáze v ženském reprodukčním cyklu, která přichází v průměru 4 až 5 let před menopauzou. Během tohoto období produkují vaječníky méně ženského pohlavního hormonu, estrogenu, což způsobuje, že stoupne množství FSH, folikuly stimulujících hormonů, zodpovědných za růst a vývin vajíček a menstruační cyklus se zkracuje. Pravidelné měsíční krvácení začne vynechávat, estrogen klesne, hladina FSH stoupne, vytratí se ovulace a s ní na konci procesu, při přechodu do menopauzy, i menstruace. Že se perimenopauza změnila na menopauzu znamená, kdyžmenstruace chybí alespoň 12 měsíců po sobě. Perimenopauza se samozřejmě projevuje u každé ženy odlišně. Spolehlivým indikátorem toho, že žena přicházíte do přechodu je, když se menstruace nedostaví déle, než 3x po sobě následující měsíce. V takovém případě lze očekávat, že se krvácení zcela zastaví do jednoho roku. Symptomy perimenopauzy jsou nejsilnější ve stadiu přechodu do menopauzy a přetrvávají přibližně 1 až 2 roky před a po přechodu. Je to proto, že úbytek estrogenu v počátečním období menopauzy nabírá na obrátkách a mnoho zmíněných projevů je závislých právě od změn hladiny hormonů. Časem si ženský organismus na ztrátu estrogenu zvykne a symptomy mizí.
Šest klíčových symptomů
Žádný odborník nedokáže s jistotou říci, jak se perimenopauza projeví a jak dlouho bude trvat. Jedním z jejích charakteristických znaků je totiž právě nepředvídatelnost. Spoléhat se nedá ani na testy hladiny FSG, jelikož rychle se měnící hladina hormonů znemožňuje jakékoliv snahy o přesné určení, v jaké fázi menopauzy se právě žena nachází. Proto je důležité sledovat svétělo, menstruační cyklus a těchto šest nejběžnějších příznaků:
- Návaly horka - i když vědci nikdy nepřišli na přesnou příčinu tohoto projevu, předpokládá se, že ho má za výsledek pokles estrogenu, který rozhodí vnitřní termostat. Návaly horka zažívá 75 až 80 procent žen. Mohou trvat od několika sekund až do 10 minut a liší se také jejich intenzita. Pokud žena kouří, má nadváhu nebo afro-americký původ, je velká pravděpodobnost, že návaly budou skutečně silné. Návaly horka spojené s pocením se mohou dostavit i v nočních hodinách a pořádně narušit kvalitu spánku.
- Změny nálad - nevysvětlitelné návaly vzteku jsou považovány za jeden z úplně prvních příznaků perimenopauzy a mohou se objevit ještě před vynecháváním cyklu. Změny nálad spojené s hormonálními změnami při přechodu zažívá až 40 procent žen - od náladovosti, po úzkost až po silné pocity zoufalství. Vstup do perimenopauzy dokonce zdvojnásobuje riziko depresí. Pokud žena zažívala symptomy PMS, pravděpodobnost je ještě vyšší.
- Nepravidelná menstruace - v momentě, kdy ovulace začne být nestálá, menstruace se bude postupně zkracovat. Krvácení však bude silné s výraznými boulemi. Může být doprovázeno nepříjemnými křečemi. Když žena neovuluje, děložní sliznice, která se během menstruace vyplavuje ven z těla, totiž přerůstá.
- Nízké libido - chutě vintimní oblasti se mohou změnit, ale pokud měla žena zdravý apetit před perimenopauzou, s největší pravděpodobností s ní zůstane i během a po ní.
- Suchá vagína - nízká hladina estrogenu způsobuje, že tkáň v oblasti vagíny ztrácí lubrikační a elasticitu, což může vést k bolestivému pohlavnímu styku. Také tento faktor může zanechat ženu náchylnější k močovým a vaginálním infekcím.
- Problémy s pamětí - až 60 procent žen v perimenopauze zažívá krátkodobé ztráty paměti, ztrácejí schopnost efektivně se učit a mají potíže se soustředěním. Naštěstí, tento dopad je pouze dočasný a kognitivní schopnosti se automaticky vrátí do normálu během postmenopauzy.
Změňte své návyky
Změna životního stylu, cílená péče zda-li je to nutné dokonce správné léky dokážou výrazně zredukovat nepříjemné symptomy perimenopauzy. Může chvíli trvat, než žena najde, co nejvíce pomáhá právě jí, ale pokud se nevzdá, bude její život jednodušší minimálně o některé z uvedených šesti příznaků. Výzkumy prokázaly, že kuřáci, lidé s nadváhou a ti, kteří se příliš stresují, mají příznaky mnohem silnější. Řešením je proto volba zdravého životního stylu, který pomůže nejen cítit se lépe během perimenopauzy a menopauzy, ale i později, v procesu stárnutí organismu.
1. Jezte méně tuků a více kalcia
V období perimenopauzy se zvyšuje cholesterol stejně, jako riziko srdečních onemocnění a osteoporózy. Zredukujte proto ve své stravě tuky a zahrňte do ní raději více potravy, bohaté na kalcium: nízkotučné mléčné produkty, špenát, bílé fazole a další. Rovněž snižte příjem kalorií. Po menopauze se metabolismus výrazně zpomaluje, navíc kolísající hladina hormonů způsobuje výraznější ukládání tuku v rizikových partiích, úbytek svalové hmoty.
2. Cvičte 30 minut denně
Pravidelný pohyb pomáhá předcházet tloustnutí, zmírňovat krvácení a bulky, zlepšovat náladu a také spánek. Střídejte posilování (abyste udrželi svalovou hmotu) s kardio tréninkem (na spalování kalorií).
3. Zhluboka dýchejte - 5 sekundový nádech a stejně trvající výdech
Dělejte to 15 minut, dvakrát za den, a snížíte intenzitu návalů horka až o 39 procent. Vědci věří, že emocionální stres zhoršuje nejen návaly horka, ale i deprese a úzkosti. Jinými technikami, které stojí za vyzkoušení jsou jóga nebo tchai-ťi.
Zaměřte se na konkrétní problém
Žádná žena během perimenopauzy nezažije stejné problémy a každé na jejich zmírnění pomůže něco jiného. Zde jsou strategie, jak se co nejefektivněji zbavit jednotlivých symptomů. Zkuste nejprve ty jednodušší a když budou fungovat, přesuňte svou pozornost k náročnějším.
Zbavte se návalů horka
Zbavte se všech potenciálních spouštěčů - horka, pálivého jídla, alkoholu, kofeinu či kouření. Pomoci může i akupunktura, různé doplňky stravy, bylinky či dokonce kognitivně-behaviorální terapie, která pomůže změnit způsob přemýšlení, chování a vnímání vlastních pocitů, dá nad návaly pocit kontroly a zmírní emocionální stres. Návaly horka mohou těmito metodami klesnout až o 30 procent.
Spěte lépe
Osvojte si v tomto směru jistou rutinu - vypněte televizi, udržujte místnost během spánku tmavou a chladnější a pijte heřmánkový čaj. Pomoci může i trénování relaxace: napínejte postupně jednotlivé části těla a následně je uvolňujte. Začněte u chodidlech a postupujte směrem nahoru až se dostanete k hlavě. Abyste zmírnili noční návaly potu, noste lehké pyžamo z absorpčního materiálu a spěte u ventilátoru.
Zlepšete svou náladu
Všímejte si změny svých pocitů v průběhu cyklu abyste pochopili, jak navzájem souvisí. Vaši náladu ovlivňuje i nedostatek některých stopových prvků - například železa nebo vitaminu B12. Může tedy pomoci, pokud je budete nějaký čas doplňovat ve formě tablet. A opět, dejte šanci józe.
Zbavte se vaginální suchosti
Před stykem používejte lubrikant, abyste předešli štípání a pálení, které suchost může způsobovat. Také zvažte vaginální estrogenní krém, který jí může navrátit přirozenou vlhkost.
Zvažte lékařskou pomoc
I když studie prokázaly, že dlouhodobé umělé užívání hormonů u žen zvyšuje riziko rakoviny prsu a srdečních onemocnění, ale vědci potvrdili, že krátkodobé užívání je bezpečné. Pokud tedy není zvýšené riziko výskytu rakoviny prsu nebo podezření na vznik krevních sraženin, můžete dát krátkodobému užívání malého množství doplňkových hormonů šanci. Tento krok samozřejmě konzultuje se svým lékařem.