Středomořská dieta snižuje riziko rakoviny dělohy
Středomořská dieta, která je založená na olivách, mořských rybách, ovoci, zelenině a luštěninách, snižuje riziko rakoviny dělohy. Tvrdí to výzkumy britských vědců. Ale jen to nestačí. Ze stravy musí zmizet alkohol, mléčné výrobky a maso je třeba omezit na minimum.
Středomořské stravování pomáhá snižovat riziko vzniku rakoviny
Ženy, které jedí středomořskou stravu v kombinaci s ořechy a ovocem, by mohly snížit riziko vzniku rakoviny dělohy až o polovinu, tvrdí vědci. O této nemoci je známo, že je spojena s věkem a hmotností, ale odborníci zjistili, že ženy, které jedí středomořskou stravu, jsou méně náchylné na vznik nádoru dělohy. Ty, kteří se drží zeleniny, ryb, obilovin a jiných středomořských potravin, snižují riziko vzniku rakoviny dělohy až o 57 procent, píše studie zveřejněná v odborném časopise British Journal of Cancer.
Zaměřte se na těchto devět skupin potravin
Tým výzkumníků z Itálie a Švýcarska analyzoval stravu pět tisíc italských žen v souvislosti se zdravím ve vyšším věku. Vědci rozdělili středomořskou stravu do devíti různých složek a vyhodnocovali, do jaké míry jejich respondenti konzumují. Ideální strava podle této diety zahrnuje hodně zeleniny, ovoce ořechů, luštěnin, obilovin, brambor, ryb a mononenasycených tuků, které omezují příjem masa, mléka, ostatních mléčných výrobků a alkoholu. Ženy, které jedly sedm až devět složek "správných" potravin, snížily riziko rakoviny dělohy až o padesát sedm procent. Ty, které se držely šesti složek stravy, snížily riziko rakoviny dělohy o čtyřicet šest procent, a ty které jedly pět, snížily riziko o třicet čtyři procent.
Vyvážená strava je důležitá
Výzkum ukazuje, jak velký vliv má zdravá, vyvážená strava na riziko vzniku rakoviny dělohy. Je na našich každodenních rozhodnutích a tom, jak jsme aktivní, zda dokážeme riziko rakaoviny zmírnit. Experti tvrdí, že získali dostatek důkazů o tom, že zařazení zmíněných složek má vliv na pravděpodobnost vzniku rakoviny.