1. stadium: ohraničený děložní čípek, mikroskopické změny do 7 mm
2. stadium: malý nádor šířící se mimo děložní čípek, ale nepostihující boční stěny pánve a pochvy
3. stádium: Šíření do dolní třetiny pochvy a do pánve
4. stadium: Rozšíření do celé malé pánve, vzdálené metastázy na močový měchýř, konečník
Již zmíněného stadia onemocnění, rozsahu, věku a zdravotního stavu ženy, případného rozšíření i pro jiné okolní orgány. V takovém případě se dělají doplňková vyšetření močového měchýře, tlustého střeva a konečníku za pomoci ultrazvuku, MR či rentgenu. Zjišťuje se také stav lymfatických uzlin.
Včasné stádium rakoviny děložního čípku nemá žádné klinické příznaky. Ty se objevují až později. K nejtypičtějším patří krvácení mimo menstruační cyklus, výtok a bolest při souloži. Bolesti pánve a křížů už často svědčí o rozšíření rakoviny do okolí. Postižení lymfatických uzlin se může projevit jednostranným otokem nohy. Pokročilé formy provází často hubnutí a celkové snížení tělesné výkonnosti. Rané stadium rakoviny, když se rakovina nerozšířila na další orgány a stále je v raném stadiu, je možné odstranit všechny rakovinné tkáně z děložního čípku pomocí konizace. Jde o lékařský výkon v celkové anestezii, při kterém se odstraní část tkáně děložního čípku. Součástí výkonu je i kyretáž kanálu děložního čípku, případně i dutiny děložní. Materiál se odesílá na histologické vyšetření.
Pokud je rakovina v pokročilejším stadiu nebo se rozšířila i dále, mohou lékaři doporučit jeden z následujících terapií:
Pacientku léčí celý tým odborníků (gynekologickým a radiační onkologové), kteří rozhodnou o tom, zda se zvolí pouze jedna léčebná metoda, nebo kombinace některých z nich. Při včasném odhalení onemocnění je šance na úplné vyléčení velmi vysoká. Prevenci proto netřeba rozhodně podceňovat.
Co můžeme pro sebe udělat?
1. Chodit pravidelně na gynekologické prohlídky a nechat si kontrolovat cytologické vyšetření.
2. Chránit se kondomem. Začít pohlavně žít až po 18. roce života (doporučení pro mladé dívky).
3. Navštívit svého gynekologa při jakýchkoliv obtížích.
Ideálním obdobím pro očkování je ještě před začátkem aktivního pohlavního života. Největší přínos očkování proti rakovině děložního čípku je u dívek ve věku 10 - 15 let. Tato věková skupina obvykle ještě pohlavně nežije a tvoří nejvyšší množství protilátek potřebných pro ochranu. Očkování je však možné i v pozdějším věku. Chrání nejen před rakovinou děložního čípku, ale také před genitálními bradavicemi a dalšími onemocněními způsobenými virem HPV.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu