Dost často se u nás říká, že žena, která menstruuje, by neměla v té době navštěvovat kadeřníka, neboť jí nebude držet účes. Psalo se to zejména v souvislosti s trvalou, ale i s foukanou úpravou vlasů. Tato obava není podle odborníků vůbec opodstatněná a v tom, zda ženám bude držet účes nebo ne, spíš hraje roli počasí a povětrnostní vlivy.
K dalším zajímavostem, které jsou méně známé patří fakt, že v Indii až pětasedmdesát procent žen při menstruaci nevaří. Množství chirurgů se zdráhá operovat své pacientky v době, kdy mají měsíčky a stomatologové jim zase nechtějí opravovat zuby. Racionální je snad jen přístup operních intendantů. Odmítají obsazovat operní zpěvačky, a zejména sopranistky do náročných pěveckých rolí v období "jejich dní". " Proč? Protože během menstruace je jiné prokrvení hlasivek a to může narušit náročný pěvecký výkon. Navíc ani uprostřed cyklu to není úplně v pořádku, tehdy prý totiž může být narušena zase intonace.
Ještě hůře na tom však byly ženy v dávných dobách. Pokud se zjistilo, že krvácejí a přesto neumírají, neměly se věru na co těšit - vždyť to je potom musí ovládat nějaká magická kouzla nebo jiné čáry...
Lidé věřili, že menstruační krev způsobuje, že víno kyne, osetá půda se stává neúrodnou, že vysychají semena, ovoce padá ze stromů, povrch zrcadel se kalí, ostří se tupí, roje včel hynou či to, že bronz a železo se pokrývají rzí. Toto je dokonce napsáno v přírodopise od autora Plinia staršího. Hotová katastrofa, viďte? Inu, kdyby tomu tak bylo, náš svět by vypadal už asi velmi špatně. Na druhé straně není divu, že ženy se se "svými dny" nechlubily, ale naopak skrývaly a zřejmě to do jisté míry přetrvává dodnes.
Aristoteles měl také zvláštní pohled na menstruující ženy. Tvrdil, že "pohled menstruující ženy způsobuje zakalení zrcadel, ale obnažení jejího těla může naopak zastavit krupobití, vítr a blesky. Podle Radima Uzla měly mnohé starověké pověry velmi tuhý kořínek. Seriózní lékařský časopis Medical Journal uveřejnil v roce 1898 článek, ve kterém se tvrdí, že maso, které nasolí menstruující žena, se poškodí. Ještě sto let poté věřily téměř všechny ženy, že se při menstruaci nemá souložit. Ukázala to studie v deseti zemích. Výjimku tvořily výsledky z Velké Británie, kde tomuto zákazu věřila jen polovina žen. Pravdou zůstává, že menstruace má na ženy, především jejich náladu a stav dost silný vliv. Mnohé ženy jsou před menstruací díky premenstruačního syndromu PMS velmi nervózní a ne ve své kůži. Dokonce je dokázáno, že ve dnech před menstruací ženy páchají nejvíce trestných činů a dopravních přestupků.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu