Proč poslouchat svůj vnitřní hlas?

Posloucháte svoji intuici? Občas se to vyplatí! I když to není nic, co by se dalo vědecky dokázat, náš vnitřní hlas nás dokáže důrazně varovat a někdy nám může dokonce i zachránit život. Navíc, intuice se dá nejen potlačit, ale také vycvičit k dokonalosti!

vnitřní hlasy, intuice, psychologie, život, zdraví

Co dokáže "zkazit" intuice

  • Těšíte se jako malé dítě ze skvělé nabídky a najednou se ozve tichý hlásek, který vám to kazí.
  • Představují vám novou kolegyni, sympatickou, s výbornými referencemi, a zase nějaká pochybnost - raději ji zaženete jako otravnou mouchu a časem se ukáže, že ta milá dáma vnáší na pracoviště rozbroje.
  • Sáhnete mimoděk po spisu a oko spočine na chybě.
  • Otevřete náhodně knihu a dostanete odpověď na otázku, se kterou si už dlouhou dobu lámete hlavu.
  • Probudíte se ze spánku, jdete do dětského pokoje a zjistíte, že dítě je rozpálené jako žhavá kamna.
  • Začne vás bolet hlava, odložíte cestu a na dálnici se stane hromadná autonehoda.
  • Nad ránem se probudíte s úlevou a myšlenkou řešení na vážné osobní dilemata.
  • Něco přízemnějšího? Prosluněné blankytné letní nebe, předpověď počasí jako namalovaná a vy najednou před odjezdem na velký nákup spontánně uklidíte zahradní nábytek, sekačku, venkovní hračky. Že se mezitím přižene bouřka typu tornádo, je nad slunce jasnější. Jak dopadla zahrada sousedky, která v pravé chvíli tichý hlásek neslyšela a vašeho úklidu si nevšimla, je také jasné.

Šestý smysl, předtucha, vnitřní hlas...

Šestý smysl, předtucha, našeptávač, mimosmyslové vnímání, vnitřní hlas, čili intuice ...Nikoho asi nenapadne zpochybňovat roli intuice v umění a tvůrčích oblastech, ale ve vedení lidí, krizovém řízení, obchodě, medicíně či vědě už jsme obezřetnější. Přitom bleskové rozhodování se na burze, vnuknutí myšlenky, která se ukáže klíčovým vědeckým objevem, náhle rozhodnutí stavitele, které zabrání pádu stavby a zachrání mnoho lidí, to už tu bylo mnohokrát. Víra v tyto pohnutky mysli je intimní záležitostí a ne každý, kdo na ni dá, s tím vyrukuje na veřejnost. Ještě i dnes to ve sférách postavených na empirickém poznání přiznají většinou jen profesně jistí muži a ženy velké duchem.

Odborníci na život s intuicí

Podle filozofa s doktoráty z botaniky a genetiky, proslulého výzkumníka v oblasti vztahu filozofie a vědy Massima Pigliucciho, je třeba přijmout myšlenku, že intuice není neomylná, ale hodí se minimálně jako předběžná hypotéza, první asociativní posouzení situace, které je třeba ověřit. Zároveň však intuice činí z odborníků špičkové specialisty. Odborník je někdo, kdo je na velmi vysoké úrovni, ať už je to medicína, právo, věda, šachy, tenis nebo fotbal. Jak už se ukázalo, lidé se stávají odborníky, nebo jednoduše, mnohem lepšími v tom, co dělají, když používají vedle svých vědomostí také i intuici.

Tři fáze učení intuice

  • V první fázi začátečník zaměřuje svou pozornost především na pochopení úlohy a toho, co od něj vyžaduje, a příliš přitom nedokáže hledat chyby.
  • Ve druhé fázi už nepotřebuje věnovat vědomou pozornost podstatě úlohy a provádí ji téměř automaticky, s přiměřenou znalostí. Většina lidí v této fázi uvízne, což neznamená, že je to špatně, dostavuje se krátkodobý pocit úspěchu přinášející vlastní uspokojení.
  • Třetí fáze je trochu nejasná, ale potvrzuje špičkové odborníky. Úkoly plní automaticky a rychleji a přepnutím řízení z vědomé myšlenky na intuici dokáží směřovat pozornost na odhalování chyb a jejich intenzivní a efektivní nápravu.

Proč se zabývat intuicí?

Protože princip vývoje u odborníka, lze aplikovat i na každodennní činnosti. Praktické úkoly, komunikace, vztahy. Jakmile máme všední problém "v rukou", díky intuici si můžeme život nejen usnadnit, ale také zlepšit jeho kvalitu.

 

comments powered by Disqus