už v polovině třetího tisíciletí před Kristem v Egyptě. V Evropě má také dlouhou tradici. Původně se ploché střechy začaly realizovat v oblasti s malými srážkami, ale od 30. let minulého století se plochá střecha začala prosazovat i u nás. Nesmíme však zapomínat, že ve srovnání například se slunečním Středomořím jsou střechy u nás vystaveny větší klimatické zátěži, a zejména dešti.
Je to stavební konstrukce nad posledním podlažím, má vodorovnou polohu, se sklonem do 10 °. Tato konstrukce má chránit vnitřní prostor objektu před deštěm, větrem, sněhem a teplem a je vystavena přímému působení nepříznivých účinků povětrnostních vlivů. Z toho vyplývá, že základním faktorem při rozhodování, jaký typ střechy zvolit pro rodinný dům, by měly být přírodní podmínky - podnebí a charakter krajiny.Tvrdohlavá snaha jít proti přírodě se většinou nevyplácí.Pokud se respektují přírodní děje a krajina, potom se vhodně zvolená střecha i s celým objektem stává organickou součástí stavby. Taková střecha potom dobře slouží dlouhá léta. Plochá střecha by měla splňovat i estetická kritéria, ačkoli si mnozí řeknou, že to není důležité, vždyť ji není vidět. To však nemusí být vždy pravda, například při zástavbě rodinných domů ve svahu jsou střechy všech spodních sousedů pod neustálými pohledy horních sousedů. Je důležité si uvědomit, že i ploché střechy jsou součástí stavby a architektonickým prvkem, který mnohdy určuje charakter celého domu. Plochá střecha může zaujmout i detaily, jako jsou netradiční atiky, různé přesahy v půdorysech či na fasádách nebo možností jejího účelného využívání jako střešní terasy či zahrady.
To rozhodně nechte na projektantech. V zásadě se však pro rodinné domy využívá nejčastěji:
což se týká i stavitelství. Perspektivní koncepcí se jeví budování takzvaných vegetačních střech. Vegetace výrazně ovlivňuje své okolí, zvyšuje vlhkost vzduchu, čistí ho, významným způsobem mění teplotní režim v bezprostředním okolí a v neposlední řadě zvyšuje estetickou hodnotu prostředí. Zeleň na střeše působí i jako ochrana vrstev střešního pláště, která spočívá zejména v menším mechanickém opotřebování (působením slunce, větru, deště, sněhu, ledu) a ve snížení účinku sluneční radiace, a to nejen na krytinu a konstrukci střechy, ale i na interiér pod střechou.
Je finančně méně náročná, protože odpadá investice do konstrukce krovu. Je výhodnější z hlediska úspor energií - vytváří minimální povrch, a tedy i mnohem menší plochu, kterou je třeba zajistit izolací. Odpadají při ní i problematické detaily, čímž se minimalizují problémy s utěsněním obvodového pláště (tedy s tepelnými mosty) Čím jednodušší je forma střechy, tím menší je pravděpodobnost vzniku tepelných mostů a tím menší je ochlazována plocha, čehož důsledkem je menší potřeba tepla. Prostor pod střechou se snadněji využívá, poskytuje možnost libovolného dispozičního členění. Plochá střecha se může proměnit na velkorysou terasu, či střešní zahradu, například v městských podmínkách, kde je plocha pozemku kolem domu minimální.
• Jednoplášťové: S tepelnou izolací, bez parozábrany, s parozábranou, s opačným pořadím vrstev;
• Dvouplášťové: Větrané, s uzavřenou vzduchovou mezerou;
• Víceplášťové: S klasickým pořadím vrstev, s opačným pořadím vrstev (tepelná izolace se klade nad hydroizolaci);
• Střechy duo (klasická skladba doplněná o obrácenou skladbu nad sebou);
• Nepochozí (bezúčelové);
• Pochozí (účelové): Terasy, střešní zahrady.
Pokud si nejste jisti, že jste sehnali kvalifikovanou realizační firmu, s dobrými referencemi a potřebnými zkušenostmi vyškolených pracovníků a s dobrým technickým vybavením. Jakákoliv neodborná práce a šetření na nesprávně zvolených materiálech a technologických postupech vám dříve či později vytvoří vrásky na čele. U střechy, a ne pouze ploché, určitě stojí za to dát si na výběru realizační firmy záležet. I zde totiž platí známé: levné bývá nejdražší.
K nejčastějším problémům patří netěsnost a následné zatékání do střešního pláště, a pak i do interiéru. Hydroizolační asfaltové pásy (a na starých střechách i asfaltové lepenky s asfaltovými nátěry) byly v minulosti u nás téměř jedinou používanou vodotěsnou izolací plochých střech a tato technologie se dodnes spojuje s poruchami plochých střech.Kvalitní modifikované asfaltové pásy a hydroizolační fólie ze začátku 90. let minulého století významně snížily tyto chyby plochých střech, předpokladem však byla kvalitní práce realizační firmy. Problém může nastat i při nedostatečně vyspádované střeše požaduje se sklon minimálně 1 °, aby byl zajištěn odtok srážkové vody do vpustí. Nerovnoměrné namáhání hydroizolace stojatou vodou spolu s povětrnostním vlivy (mráz a UV záření) výrazně snižují životnost povlakové krytiny. Nové technologie při výrobě PVC fólií, zabojovali i v této oblasti a snížily riziko vlivu stojaté vody na životnost krytiny. Pomáhá to zejména při rekonstrukcích, kdy není možné dosáhnout dostatečný spád ploché střechy.
• nesprávný projekt střechy (nesprávná skladba střešního pláště, nevhodně zvolené materiály a špatně vyřešená kritická místa střechy, jako jsou okraje vtoky, žlaby, dilatace, světlíky, průniky potrubí a podobně);
• nekvalitní provedení řemeslnických prací (nevhodně zvolené technologické postupy, nedostatečné spojování povlakové krytiny, nevhodné mechanické ukotvení, zabudování mokrých materiálů a podobně);
• zanedbávání údržby;
• nerespektování počasí při realizaci střechy.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu