Proč vznikají nemoci?
I přestože dnes už dělá moderní medicína opravdové zázraky, je alternativní medicína stále využívána, vyhledávána a lidé se o ni neustále zajímají. Proč vlastně? Podívejte se na pár zajímavých způsobů, které tato, možná ještě stále odcuzovaná, forma léčby využívá.
Jaké zastoupení má alternativní medicína?
Podle údajů Světové zdravotnické organizace, (WHO) si prvenství v dnešním světě zastávají indická a tradiční čínská medicína. Na druhé místo se dostala homeopatie a následuje bylinná léčba. Možná byste se divili, že až na čtvrtém místě se ocitla oficiální západní medicína. Pojem alternativní medicína vznikl pouze na odlišení léčebných postupů, které používají jiné léčebné systémy. Čína svůj systém léčby za alternativní nepovažuje, ale je nedílnou součástí jejího léčebného systému. V mnoha případech vzniká u nás několik teorií a pochybností této formy léčení. Možná proto, že máme nedostatek informací a možná jen protože naši lékaři ji ve velké míře neuznávají. Možná jste se setkali s několika výrazy jako mastičkářství, či lidové léčitelství, a tak ji většina obyvatelstva vidí ve špatném světle. V dnešní době se pod společný název alternativní medicína zahrnuje soubor léčebných metod, jejichž úspěšnost v různých směrech předstihuje úspěchy "klasické" medicíny, i v oblasti léčby závažných chronických onemocnění. Nemoc znamená léky. Alternativní medicína však v první řadě zastává dvě základní příčiny nezdravého způsobu života. Nevědomost a nedbalost!
S čínskou medicínou jste součástí vesmíru
Tradiční čínská medicína patří mezi nejznámější terapie a na člověka se dívá jako na součást vesmíru, který na něj působí neustále. V tomto směru neexistuje onemocnění jen jednoho orgánu, ale vždy jde o nemoc celého jedince. Člověk vibruje mezi dvěma póly, jangem a jingem, které jsou protikladné, ale vzájemné. Oba systémy musí být v rovnovážném stavu. Důležitým aspektem je životní energie, která udržuje rovnováhu mezi jednotlivými orgány.
Proč vznikají podle čínské medicíny onemocnění?
Může za to chlad, horko, vlhkost, sucho, vítr, nevyrovnané emoce, nesprávná životospráva, vrozené příčiny, hleny, stagnace krve a další Tradiční čínská medicína pomáhá rychlejšímu zotavení se po úrazech a operacích, navozuje psychickou stabilitu, odstraňuje následky náročného životního stylu. Využívaná je i při léčbě bolestí, onemocnění s vysokou teplotou, léčbě astmatu, kašle, závislosti na nikotinu, závislosti na jídle a slouží také jako podpůrná léčba při cukrovce, dětské mozkové obrně, poruchách erekce a mnoha dalších.
Ajurvéda - cesta k dlouhověkosti
Holistická medicína původem z Indie, je označována za medicínu zdraví a dlouhověkosti. Považuje se za nejstarší a nejkompletnější léčebný systém na světě. V Indii je využívána již více než 5000 let a drží se jediného a jasného principu. "Jaké jídlo, taková je mysl a jaká je mysl, takový je život." Ajurvéda je založena na 4 hlavních cílech lidské existence, na 6 základních principech, na učení o 5 prvcích a na 3 energetických principů (dóša) a tak tvrdí, že podstata onemocnění je dána nerovnováhou. Tělo vyjadřuje nerovnováhu prostřednictvím příznaků, které doprovázejí nemoc. Vhodnou stravou, detoxikací, denním režimem, či bylinnou léčbou můžeme odstranit škodlivý účinek vnějších vlivů a obnovit narušenou rovnováhu. Ajurvéda léčí široké spektrum nemocí, od nachlazení, až po chronické nemoci jako alergie, chronická únava, vředy, cukrovka, vysoký krevní tlak, kožní nemoci, špatné trávení, nespavost, migrény, bolesti hlavy a duševní nemoci.
Homeopatie jako kuriozita
Základy homeopatie postavil německý lékař Samuel Hahnemann před více než dvěma sty lety. I přesto, že se vystavoval obrovské kritice, je homeopatie populární v mnoha zemích Evropy, v Indii a dokonce i v USA. V některých zemích je homeopatická léčba hrazena zdravotními pojišťovnami. Podstatu léčby vyjadřuje známá věta "podobné se léčí podobným." Homeopatie si stále však udržuje status kuriózní léčby. Surovinou pro výrobu léků jsou přírodní látky rostlinného, živočišného a minerálního původu, kyseliny, prvky a jejich sloučeniny, horniny a některé druhy energií. Homeopatické léky můžete koupit v lékárně a to bez lékařského předpisu. Najdete je ve třech lékových formách: granule, roztoky a globule. Homeopatika pomáhají při horečkách, panice, strachu, bolesti, šoku, či při nespavosti. Spolehnout se na ně můžete při použití nadměrného množství alkoholu, otravě jídlem, štípnutí hmyzem, bodných ranách, otocích, bolesti hlavy, poúrazových stavech, natažení svalů, vymknutí končetin, kašli, či nachlazení a jiných. Homeopatie se může stát součástí vaší terapie každého tělesného a emocionálního problému.
Bylinářství - bezpečnější než západní medicína
Fytoterapie - bylinná léčba patří k nejstarším a nejúčinnějším způsobům léčby. Rostliny obsahují léčivé látky a už lidé ve starověku využívali byliny na různé nemoci. Byliny dodávají tělu i potřebné vitaminy, minerály a stopové prvky. Čerstvá bylina má mnohem více účinných látek než sušená. Nejlepší byliny jsou rostoucí divoce a na suchých, čistých místech. Velmi cenné jsou pampeliška, přeslička, šalvěj, heřmánek, kopřiva, máta, bezinky, lípa., ale i mnho dalších. Oficiální západní medicína je stále v rozporu s fytoterapií. Obhájci přírodní medicíny tvrdí, že ve srovnání se syntetickými léky jsou čerstvé a sušené byliny mnohem bezpečnější a účinnější než klasická západní medicína. Bylinná léčba slouží hlavně jako doplňková léčba, ale není vhodné ji užívat dlouhodobě bez přestávek. Klasická bylinná léčba má podobu čajů, nálevů, obkladů, koupelí, či mastí. Kromě výrazných detoxikačních, čistících, protinádorových a antioxidačních účinků, posiluje činnost vnitřních orgánů, zejména jater a ledvin, posiluje imunitní reakce, zlepšuje krvetvorbu a zlepšuje trávení.