Proti padání vlasů - masáž, úprava životosprávy a šetrná vlasová kosmetika
Padají vám vlasy? Ale to padají každému člověku! Jde o to, aby nepadaly nadměrně. Kolik vlasů by mělo člověku vypadnout, to je velice individuální. A navíc, nejedná se o vypadávání, ale výměnu vlasů. Tady, pokud jeden vlas vypadne, nový již začíná růst, a tak se vlasy neustále vyměňují. Než sáhnete po zázračném kelímku z lékárny, zamyslete se, proč vám vlasy začaly nadměrně vypadávat.
Vlasy vypadávají každému člověku
Na lidské hlavě se nachází přibližně 100 000 vlasů, které přirozeným procesem obměny padají, aby je nahradily vlasy nové. Co však, když vypadávají více, než je zdravé? Statisticky jsou na tom hůře muži, ale mnohem více tento problém trápí ženy. Samotné vypadávání vlasů je způsobeno tuhnutím tkáně, které tím oslabuje kořínek, což má za následek růst slabších vlasů, či jejich úplné vypadnutí. Příčiny oslabování a vypadávání vlasů jsou různé. Nejčastěji jde o zdravotní problémy, související se štítnou žlázou, různé hormonální změny (ať už v období těhotenství, nebo přechodu). Dalšími, přímo souvisejícími příčinami jsou problémy psychického charakteru (dlouhodobý stres, celková vyčerpanost organizmu a podobně).
Netřeba hned dělat paniku
A hlavně - nenaletět různým podvodným reklamám na zázračné šampony, které nám zaručeně do pár dní vytvoří na hlavě bujnou sexy hřívu. Co tedy dělat? Možností, jak zabránit vypadávání vlasů je mnoho. Pokud vám vlasy slábnou a jsou jemnější, než kdysi, je načase něco pro ně udělat. Například v období přechodu dochází v těle ženy k velkým změnám hormonálního charakteru. Na vlasové kořínky začne působit mužský hormon testosteron, který tím snižuje hladinu estrogenu. Pokožka hlavy je méně prokrvená, vlasové kořínky odumírají rychleji. Dopřejme si tedy masáž, která nám nezabere mnoho času. Spočívá v jemném masírování pokožky hlavy prsty, aby došlo k jejímu prokrvení. Je vhodné ji kombinovat s kartáčováním vlasů ve směru jejich růstu. To se však nedoporučuje při mastných vlasech, protože tehdy dochází k rozšiřování mazu. Naopak při suchých vlasech je vhodné vtírat ke jejich kořínkům olivový olej.
Správné mytí vlasů
Minimálně jednou týdně. Šampon musí být kvalitní, ale zjistit, který šampon vyhovuje právě našim vlasům je složité. Doslova jde o výběr pokus-omyl, protože ani v jednom vlasovém studiu vám na počkání neřeknou, který šampon je pro vaše vlasy nejvhodnější. Vlasy raději necháváme uschnout bez použití fénu. Horký vzduch jim totiž velmi škodí.
Jelikož neexistuje zázračný lék na vlasy,
musíme si vystačit s ověřenými způsoby, které vypadávání vlasů zabrání. Doslova blahodárné účinky byly objeveny v kofeinu. Neznamená to však litry kávy denně. Dnes už totiž i v našich drogeriích lze koupit kofeinové tonikum. Doporučuje se pít extrakt z bílého čaje nebo čaje, který pohlcuje volné radikály a podporuje krevní oběh, čímž aktivuja činnost vlasových kořínků.
Upravte svůj jídelníček
Vlasy potřebují hlavně dva prvky. Niacin - jako zdroj vitamínu B3 - nachází se v každé zelenině a mase, zejména v játrech, sušeném ovoci a ořechových jádrech, kávě a čaji. A zinek - stopový prvek - nachází se například v luštěninách. Není třeba se bát koupit si různé doplňky stravy či pilulky, které obsahují zdroj těchto potřebných vitaminů.