První pomoc pro děti, které spolkly co neměly

Malé děti strkají do pusinek vše, co najdou a co se jim líbí či voní. Občas je problém strčit jim něco do pusy, co jim nevoní a nechutná jako třeba léky, byť vhodně upravené pro dětskou chuť. Ale to, co nechceme, je nepsané pravidlo, že prostě občas “slupnou”. Většinou to nekončí zle. Nebezpečné léky a chemikálie mají rozumní rodiče pod zámkem a hodně vysoko. I přesto spolknutí čehokoliv číhá na malé děti téměř všude, ale ne s každou nehodou je nutné ihned volat lékařskou pomoc. Otázkou je, co a jaké množství děti požily.

Otrava dítěte

Otrava děťátka, ale i dospělého člověka může být buď menším rizikem, větším rizikem nebo pak už taková, která ho reálně ohrozí na životě a je třeba urychleně jednat. U dětí někdy stačí opravdu jen sekunda nepozornosti a neštěstí může být na světě, jindy zas jde o omyl. Stejně se však často stává, že i sami rodiče nechtěně své dítě otráví - například v lese nasbíranými houbami, různými plody, rostlinami, bylinami nebo i léky. Nejdůležitější ze všeho je v takových případech vědět správně jednat, ověřit si riziko otravy a poradit se s odborníky, co je třeba dělat. Vezměte si k telefonu i obal přípravku, respektive zbytek požité rostliny či houby a opište vše, co považujete za důležité, pak zodpovězte otázky, které vám položí operátor. Zachovejte klid. Nevhodná opatření mohou ublížit.

Co když dítě sní ...

Sesbírali jsme a zeptali se na několik nejčastějších otrav dětí v domácnosti samozřejmě nikdy neuškodí, pokud se něco takového stane i vám, pokud si riziko ještě jednou ověříte u odborníků. 

Křída

Je netoxická. Po náhodném požití podat malé množství vody, léčba není nutná.

Toaletní papír

Netoxický, léčba není nutná.

Mýdlo

Tuhá i tekutá mýdla jsou netoxická. Po požití se mohou v důsledku podráždění zažívacího traktu objevit průjmy a zvracení. První pomoc: Vypláchněte ústa vodou a podejte malé množství vody. Nevyvolávejte zvracení, může být nebezpečné pro případné vdechnutí vzniklé pěny do plic. V případě potíží vyhledejte lékařskou pomoc.

Sudocream

Používá se k prevenci a léčbě opruzenin. Obsahuje oxid zinečnatý a lanolin. Náhodné požití malého množství nezpůsobuje žádné potíže a to ani u malých dětí. Požití většího množství může vyvolat nevolnost, zvracení, průjem. Léčba obvykle není nutná. Stači podat malé množství vody.

Bepanthen

Krém s obsahem dexpanthenolu. Používá se na uklidnění suché nebo podrážděné pokožky. Po náhodném jednorázovém požití nezpůsobuje žádné potíže. Po požití velkého množství může vyvolat trávicí potíže, které nevyžadují léčbu.

Antikoncepce

Hormonální tablety bránící nežádoucímu otěhotnění. Po požití množství menšího než je měsíční dávka (do 28 tbl.) netoxické. První pomoc: Po požití množství většího než je měsíční dávka kontaktujte lékaře.

Omítka

Netoxické, léčba není nutná.

Hlína

Je netoxická, léčba není nutná.

Nedopalky z cigaret

cigarety obsahují alkaloid nikotin. Množství nikotinu v tabáku je různé. Většinou po požití dochází k spontánnímu zvracení, čímž by se měla odstranit část požitého množství. Nikotin může vyvolat ospalost, závratě, zmatenost, zpočátku zrychlený později zpomalený srdeční rytmus, ovlivňuje krevní tlak, dýchání, mohou vzniknout křeče. Požití je nebezpečné zejména pro malé děti. Příznaky mohou nastoupit cca 30 až 90 minut od požití. První pomoc: Pokud dítě spontánně nevracelo, zkuste zvracení vyvolat, podejte 5-10 tablet aktivního uhlí, podejte tekutiny. Kontaktujte lékaře.

Ptačí jeřabina

Syrové plody mohou po požití vyvolat trávicí obtíže - bolesti břicha, zvracení, průjmy. Tepelně zpracované plody jsou považovány za jedlé. Po náhodném požití syrových plodů podejte tekutiny a 5-10 tablet aktivního uhlí. Pokud je to nutné vyhledejte lékařskou pomoc.

Kuličky proti vlhkosti (ty, co se dávají do bot)

Malé světlé kuličky oxidu křemičitého (silikagel), používají se jako adsorbent vlhkosti. Mohou být umístěny v pytlíčku a přiložené například v některých potravinách, v kabelkách, v nové obuvi nebo ve víčku šumivých tablet apod. Jsou netoxické přesto, že na sáčku je napsáno "nekonzumovat". Léčba není nutná. Stačí podat malé množství vody.

Baterie

Knoflíkové baterie - malé baterie například z hraček, kalkulaček apod. po spolknutí dítětem obvykle nezpůsobují potíže. Ve většině případů projde baterie trávicím traktem bez obtíží a vyloučí se stolicí. Výjimečně může baterie uvíznout například v jícnu nebo v jiných částech trávicího traktu a časem způsobit poleptání. První pomoc: Po požití nevyvolávejte zvracení, nepodávejte aktivní uhlí! Pokud se baterie neobjeví do 2-3 dnů ve stolici, kontaktujte lékaře. Bude třeba udělat rentgenový snímek trávicího traktu na lokalizaci baterie.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články