Rekonsrtukce starého bytového jádra v bytě

Stará koupelnová jádra jsou už i v panelácích spíše raritou, ale i ty dříve předělané koupelny a koupelny ve starších domech možná už znovu potřebují renovaci. Máme nové trendy, nové technické možnosti, nový pohled na využití koupelny a její dispozici, možná se vám na té předešlé něco nepovedlo a už s tím potřebujete něco udělat. Tak do toho.

Doporučujeme

• Předem si promyslete, co a za kolik chcete mít v nové koupelně. Do jakého rozsahu plánujete jít s rekonstrukcí. Budete přemisťovat sanitu nebo dokonce zvětšovat plochu koupelny nebo půjde pouze o změnu povrchů. Při větších stavebních zásazích oslovte architekta nebo alespoň koupelnové studio.
• Zjistěte si na stavebním úřadě, zda nebudete potřebovat ohlásit stavbu nebo i stavební povolení.
• Zavolejte si odborníky, aby vám zkontrolovali kvalitu potrubí a instalací v instalační šachtě. Často se předělávala bytová jádra, aniž se někdo zabýval tím, v jakém stavu jsou stoupačky. Některá vedení mají i více než třicet let a jsou dokonce v havarijním stavu.

Je třeba vědět, že

  • kartuše směšovací podomítkové baterie má své rozměry, a tedy zda příčka, na kterou bude umístěna, má dostatečnou tloušťku na její zabudování, nebo je třeba vytvořit předstěnovou konstrukci
  • umístění toalety je vázáno na napojení na stoupačku, se vším ostatním je možné hýbat podle potřeby
  • není třeba se bát využít moderní materiály, často usnadňují realizaci, sádrokarton již není ve stavebnictví novinkou a při rekonstrukci koupelny se použije pro různé účely, práce s tímto systémem jde opravdu rychle,
  • bez zbytečného mokrého nepořádkudo koupelny však třeba použít impregnované desky odolné proti vlhkosti

 Pokud vaše koupelna není z těch největších,

popřemýšlejte nad využitím vany ve vaší domácnosti. Možná vám postačí sprchový kout a získáte více prostoru a odkládacích ploch. Přesto se nemusíte připravit o požitek a relax v koupelně. Stačí vhodně zkombinovat trysky, případně si vybrat sprchový kout i s párou.

V koupelně se vyhněte komplikovaným tvarům

a konstrukcím, na kterých se zbytečně usazuje špína a plíseň. Budete mít méně práce s čištěním a údržbou.

Při obkládání více typy obkladů a dlažeb

je třeba dát pozor na jejich možnou rozdílnou tloušťku. Nezapomeňte na přiměřené servisní otvory, jsou důležité pro zpřístupnění měřičů vody a plynu, ale i na zpřístupnění problémových míst v případě poruchy - například sifonu pod vanou. Nepodceňujte komplexní přístup k rekonstrukci i z technického a funkčního hlediska. Dostatečná a kvalitní hydroizolační vrstva s precizně zrealizovanými detaily je pod obkladem nezbytností. Obklad, dlažba a cementové spárovací malty jsou do určité míry nasákavé, voda přes ně může proniknout a časem způsobí v lepším případě "pouze" odlupování obkladu a dlažby. Pro spárování obkladů v koupelně jsou vhodnější moderní epoxidové spárovací materiály. Jsou nenasákavé a vyznačují se barevnou stálostí. Odolávají i chemickým látkám, proto je lze snadno čistit i chemickými přípravky. Spárovat je možné až po důkladném očištění a vyluxování spár, zejména při aplikaci silikonu. Pokud by ve spáře zůstala špína a vlhkost, může časem plesnivět.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články