Rekonstrukce bytu nesmí být bezhlavá akce, ale promyšlený postup!
Čeká vás rekonstrukce bytu? Těšíte se, ale zároveň vás přepadají obavy, zda všechno dopadne podle vašich představ? Vůbec se vám nedivíme! Vždyť se jedná o velký zásah nejen do rodinného rozpočtu, ale i do života vaší rodiny. Čeho se vyvarovat, aby výsledek nebyl pro vás nemilým překvapením?
Pěkném a praktickém bydlení
Zda renovujete své bydlení z estetického nebo funkčního hlediska, vždy se nejdříve zamyslete nad možnostmi, ale zejména omezeními prostoru. Mnoho lidí dělá při rekonstrukci velkou chybu, že prostor nepřizpůsobí zvykům, potřebám a počtu obyvatel domácnosti, ale snaží se v prvé řadě o to, aby byt vypadal reprezentativně. Ve snaze ohromit se již nejedná o "kreativní" rekonstrukci panelákového bytu, ale skončíme nevkusným nezdarem. Uvědomte si, že v bytě budete žít vy, a ne vaše návštěvy. Proto při přemýšlení o požadovaném výsledku nepodléhejte představám o luxusním příbytku. Rozhodně by se byt po rekonstrukci měl stát pohodlnějším, krásnějším a příjemnějším na bydlení.
Nepromyšlené finance
Lidé často podceňují výšku skutečných výdajů na rekonstrukci. Zřejmě proto, že ji nedělají každý den. Ideální je samozřejmě nastavit rozpočet tak, abyste nemuseli slevit ze svých představ. Pokud však zjistíte, že na jejich realizaci nemáte dost peněz, zvažte, zda rekonstrukci neodložíte. Pokud jste nuceni dělat kompromisy pro finance, máte tendenci dělat věci svépomocí a kupovat levné a nekvalitní vybavení, jaké se vám ve skutečnosti nemusí ani líbit. Po čase vás to však může mrzet. Abyste si uměli udělat co nejpřesnější představu o rozpočtu, udělejte si průzkum trhu. Zjistěte si podrobně, kolik stojí práce, materiál, zařízení, odvoz odpadu nebo i závěrečný úklid. Při kalkulaci ceny za novou podlahu nezapomínejte, že nestačí vynásobit čtvereční metry cenou v obchodě, připočtěte cenu za položení podlahy, za lišty či jiný materiál. Celková cena se často vyšplhá až na dvojnásobek částky za samotnou krytinu. Postupujte tak i u ostatních položek. Nezapomeňte na nové vypínače, svítidla a podobně. Pokud budete opravdu důkladní, vyhnete se nepříjemným překvapením. Není nic horšího než to, že vám v průběhu rekonstrukce dojdou peníze. A zlaté pravidlo prověřené mnoha zkušenostmi - co neuděláte hned, už neuděláte. Nebo až za několik let, při větším štěstí za několik měsíců. Mnohým dodnes v koupelně trčí dráty s objímkou a žárovkou, protože pozapomněli nebo jim prostě nezbylo na svítidla a při každodenních povinnostech se k tomu již nedostali. Při renovaci stěn můžete zjistit, že omítka dosloužila a budete potřebovat novou. Nikdy nevíte, co se stane, když začnete s bouracími pracemi, ale jedno je jisté: vždy se nějaký neočekávaný výdaj objeví. Pro takové případy mějte k dispozici minimálně 10 - až 15 % rezervu z celkového rozpočtu, jinak vás dofinancování skrytých nákladů může zaskočit. Pokud ji nevyužijete, můžete si za nepoužité peníze dopřát cokoliv jiného, například závěrečný úklid od profesionálů, nebo si peníze odložit na horší časy. Pokud budete na vyšší výdaje připraveni, nebudete z nich nervózní. A v neposlední řadě - pokud si na rekonstrukci plánujete vzít úvěr, předem si zjistěte, zda vám banka požadovanou částku půjčí a za jakých podmínek. Porovnejte si nabídky z více bank, a pokud je to možné, počkejte si na výhodnější.
"Hurá systém" - nepodceňujte plánování
Mít plán, i záložní, je základem úspěchu a bezbolestného průběhu každého procesu. Ledajaká dodatečná změna v průběhu přestavby představuje vyšší výdaje a časovou ztrátu, proto vše dobře promyslete a zorganizujte. Ověřte si dodací lhůty u prodejců materiálu. Konzultujte předem se správcem, zda jsou vámi plánované stavební úpravy možné. Pokud plánujete bourat příčky, oslovte statika. V předstihu vybavte vše potřebné na stavebním úřadě. Když vlastníte družstevní byt, potřebujete písemný souhlas družstva s rekonstrukcí. Pokud plánujete rekonstruovat pronajatý byt, platí totéž. Dohodněte si s majitelem přesné podmínky, slevu z nájemného a podobně. Dříve než než vybouráte první příčku, sondujte u svých známých. Ptejte se zejména na to, co je zaskočilo, jak dlouho rekonstrukce trvala, jaké měli neočekávané výdaje. Čím většího počtu lidí a více otázek se zeptáte, tím lépe se budete umět zařídit. Nevynechejte ani internetové diskuze, najdete v nich mnoho zkušeností. I když se říká, že člověk se nejlépe poučí z vlastních chyb, v tomto případě to určitě neplatí. Oč více času věnujete přípravě, o to méně starostí budete mít později. Toto pravidlo platí také při zahájení prací. Nespoléhejte se na nákupy na poslední chvíli. Představte si situaci, že stará koupelna je rozbouraná, mistři už čekají a vy si jdete po svou vysněnou vanu. V obchodě však zjistíte, že je třeba ji objednat a nejdříve vám ji dodají za týden (v tom lepším případě). A budete muset dělat kompromisy. Pro co se rozhodnete? Strávit týden (možná i více, pokud řemeslníci nebudou mít volný termín) v bytě bez koupelny nebo si vyberete něco, co je právě na skladě, byť ne zcela podle vašeho gusta? Investujete peníze, čas a přesto to nebude podle vašich představ. Za trochu plánování to přece stojí, ne?
Zvládnu to sám
Můžete si myslet, že svépomocí ušetříte nemalé peníze. Věřte však, že na přecenění vlastních schopností již ztroskotalo úsilí mnoha šikovných kutilů. Neodhadnete své možnosti. Napravování chyb vás vyjde mnohem dráž než investice do profesionální práce. A na svou práci nedostanete záruku. Klobouk dolů před těmi, co to zvládnou sami.
Ukvapený výběr řemeslníků
Musíte si být jisti, že mistr, kterého si najímáte, je ten pravý. Měli byste mu důvěřovat, protože ho pouštíte do domácnosti. Jednoduchý trik, jak alespoň zčásti odhalit seriózního řemeslníka, je sledovat, jak rychle odpovídá na vaše telefonáty, respektive nepřijaté hovory. Pokud komunikaci nezdržuje, nemá co skrývat. Nepodceňujte reference, zeptejte se firmy na její zakázky za poslední dva roky. Seriózní firma nebude mít problém ukázat vám je. Kontaktujte jejich klienty a zeptejte se na jejich názor. Vsaďte na reference od známých. Pokud si najmete firmu, vyjde vás to samozřejmě dráží, ale vyhnete se neprofesionálnímu výsledku, i když, bohužel, toto ne vždy platí. Výběru realizátora proto opravdu věnujte dostatek času. Využijte poptávkové internetové stránky, které dle vašich požadavků osloví dodavatele za vás. Vy si už jen vyberete ze zaslaných nabídek. Je ideální najmout jednu firmu, protože jednotlivé nezávislé party na sebe musí čekat.
Pokud uvažujete o rozsáhlejší rekonstrukci
a změně dispozice, není na škodu obrátit se na architekta. Ten najde skryté možnosti dříve než vy. Investice se určitě vyplatí. A nepodceňujte ani výběr stavebního dozoru. Může vám ušetřit peníze tím, že dohlédne na kvalitu práce firmy, kterou jste si najali.
Žádná smlouva
I když je to velmi lákavé z hlediska nižších výdajů nenajímejte si řemeslníků bez smlouvy. Správně formulována, a zejména existující (!) Smlouva o dílo vám ušetří spoustu starostí a peněz při případných reklamacích. Věnujte velkou pozornost popisu prací a dodaných materiálů, jinak se vystavíte riziku zvyšování nákladů a řadě nedorozumění. Firma by neměla bez předchozí konzultace a vašeho souhlasu dělat žádné náhradní řešení. Trvejte na tom ve smlouvě. Ta by měla obsahovat technickou dokumentaci (pokud je třeba), ceny, materiálové položky, termíny, sankce při jejich nedodržení a požadavek vést stavební deník, který bude každý den k dispozici. Nezapomeňte uvést i klauzuli o odvozu odpadu. Většina firem chce zálohu dopředu. Domluvte si, že budete za odvedenou práci platit průběžně a na závěr si necháte motivační doplatek, například 15% z ceny, který vyplatíte po předání hotového díla a odstranění všech chyb a nedostatků. Pokud se rozhodnete pro celkovou rekonstrukci, postup prací by měl být tento: bourací práce, čistící práce a přípravné práce pro stavbu - výměna oken - plyn - topení - elektroinstalace - vodoinstalace - zednické a obkladačské práce - malířské práce - elektromontážní práce (vypínače, zásuvky , svítidla) - podlahy - zárubně, dveře - nábytek.
Neuvážená rekonstrukce
Opravami sice můžete dosáhnout zvýšení hodnoty bydlení, ale ne každá rekonstrukce musí být dobrá rekonstrukce. Přemýšlejte dopředu, i na několik let. Myslete na to, že svou nemovitost budete možná chtít jednou prodat. Pokud koupíte nemovitost a další nemalé peníze investujete do její obnovy, abyste ji, dejme tomu, výhodněji prodali, myslete na lokalitu. Ve starém paneláku se taková investice nemusí vrátit, protože cenu výrazně ovlivní například zanedbaný vchod a polorozpadlé domy v sousedství.
Levný materiál
Lidé chtějí často ušetřit při koupi materiálu, a proto se neorientují na kvalitnější výrobky. Ty vám však zaručí delší životnost. Pokud si myslíte, že vám nevystačí finance na koupi materiálu dostatečné kvality, zaměřte se na sezónní výprodeje či množstevní slevy. Pokud nakoupíte vše u jednoho obchodníka, výsledná částka vás může mile překvapit. Poraďte se o kvalitě materiálu s někým fundovaným ještě předtím, než začnete bezhlavě nakupovat. A naopak, zbytečně nepřeplácejte. Nejednou se totiž výsledná cena odvíjí spíše od značky než od kvality zboží.
Nepřesné vyměřování
I půl centimetru někdy nadělá řádnou spoušť. Pokud nebudete důslední při vyměřování prostoru, snadno se stane, že si naděláte spoustu starostí. Pokud si nejste jisti, jak něco změřit, poraďte se nebo to nechte na odbornících.
Špatné načasování
Pokud plánujete rekonstrukci několika věcí (okna, koupelna atd..), a pokud vám to finance a možnosti i jen trochu dovolují, odstěhujte se z bytu a udělejte vše najednou. Je to ideální, protože "dodělávky" jednak lezou na nervy, jednak vyjdou dráž a často způsobují problémy, protože práce na sebe nenavazují. A pomyslete na úklid po každém odchodu party dělníků ... Pokud nemáte dost financí, zvažte, zda raději nepočkáte a nedošetříte. Pokud opravdu nemáte jinou možnost a budete doma bydlet i během rekonstrukce a všechno dělat postupně, připravte se na nepohodlí, hluk, prach, nefunkčnost toalety, koupelny či kuchyně a mějte záložní řešení. Myslete na tento fakt zejména tehdy, pokud máte děti. Pokuste se alespoň naplánovat si renovaci v termínu, když vám v práci nehoří uzávěrky, děti nemají prázdniny (nebo mají a vy je pošlete k prarodičům), zkrátka na období, když víte, že se budete moci plně soustředit na probíhající práce a budete je moci i kontrolovat. Je samozřejmě lépe je naplánovat v letních měsících, jen si nezapomeňte včas rezervovat termín ve stavební firmě.