Rodinný dům na míru

Požadavky na funkční a prostorové řešení rodinných domů jsou velmi rozmanité a individuální. Závisí na prostředí, ve kterém se má dům nacházet (město nebo venkov, rovina nebo horská oblast), na životním stylu a velikosti rodiny, na věkové skladbě členů domácnosti, ale i na finančních možnostech. Právě proto by měl být každý rodinný dům ušitý přímo na míru svým uživatelům.

stavba domu, rodinné domy, dům na míru

Obecně o dispozici

Základní dispoziční schéma rodinného domu vyplývá v prvé řadě z funkčních vztahů mezi jednotlivými místnostmi. V principu ani moc nezáleží na tom, zda jde o otevřenou, nebo klasicky členěnou dispozici, vztahy zůstávají zhruba stejné. V našich klimatických podmínkách by domu nemělo chybět závětří, zádveří nebo řádná předsíň. Na vstupní prostory navazuje kuchyně, schody, malá koupelna s WC, případně vstup z garáže. Logické je dále propojení předsíně a kuchyně s obývacím pokojem, jídelnou a exteriérem (terasou nebo zahradou). V přízemí je také vhodné umístit pracovnu, pokoj pro hosty či pokoj pro staršího člena rodiny. Na patře pak zůstává prostor na pokoje a ložnice se šatnami a hygienickými místnostmi. Není na škodu, když je i zde menší společný prostor na odpočinek (malé posezení na galerii u schodů). Pokud jde o přízemní dům, je dobré oddělit noční část domu (ložnice) od denní části dveřmi. Kromě přímého propojení jednotlivých funkčních zón je důležité i řešení chodeb. Dobře vyřešená dispozice má co nejméně chodeb a komunikačních jader (krátké chodby, centrálně umístěné schodiště), bez zbytečného křížení provozů.

Orientace na světové strany

Na dispoziční řešení konkrétního domu má velký vliv i vztah domu k příjezdové cestě, sousedům a soukromé zahradě. V ideálním případě by měl být dům nejvíce otevřený na jihovýchodní nebo jihozápadní stranu tak, aby obývací pokoj a jídelna mohly být propojeny se sluneční částí zahrady. Ložnice je vhodné orientovat na východ, kuchyň a pracovnu na západ.Díky vstupu do domu na západní straně máme z kuchyně přehled o dění před domem. Severní stěna domu má mít minimum oken, aby se stavba zbytečně neochladzovala. Tato strana s hygienickými místnostmi, skladem nebo schodištěm může být co nejblíže k hranici pozemku. Dobré dispoziční řešení domu, které bezprostředně souvisí s rozložením oken a zasklených stěn na fasádě, má velký vliv nejen na hygienu prostředí (obytné místnosti musí být alespoň hodinu denně přímo osluněné) a psychickou pohodu obyvatel domu (například vstávání spolu se sluncem), ale i na celkovou energetickou bilanci domu. Je třeba se snažit maximálně vytěžit z přírodních daností prostředí (spád terénu, orientace, převládající klimatické poměry), aby dům fungoval co nejefektivněji. Kromě ochrany stavby před chladem, větrem či přílišným sluncem lze tyto přírodní zdroje aktivně využívat například při koncepci nízkoenergetických nebo pasivních domů.

Bydlení pro mladé rodiny

Nové domy, které si staví mladé rodiny, se nacházejí nejčastěji v příměstských oblastech nebo na venkově. Tyto obvykle dvoupodlažní domy v sobě spojují moderní trendy s tradičními rysy bydlení. Oblíbeným schématem je otevřena hala v přízemí, která spojuje vstupní prostory, obývací pokoj, kuchyň a jídelna do jednoho prostoru. Na patře se nacházejí ložnice, koupelny a úložné prostory. Různé hospodářské místnosti, sklady a garáž jsou buď v přízemí, nebo v suterénu. Takové dispoziční řešení je přijatelné pro samostatně stojící domy i pro domy v řadové zástavbě. Doporučuje se, aby u domu zůstal kousek zahrady na odpočinek a pár záhonů zeleniny. Při řešení domu je v první řadě důležitá funkčnost a prostorová střídmost. Mladí lidé se při návrhu soustředí zejména na efektivní využití prostoru, aby stavbu zbytečně nepřeplácali, a na variabilnost dispozice, protože možná ještě přesně nevědí, kolik budou mít dětí a jakého budou pohlaví. Musí také počítat s tím, že věkem se budou nároky dětí měnit.

Vícegenerační dům

Pokud je třeba postarat o stárnoucí rodiče nebo pokud dospělé děti potřebují vyřešit své první bydlení, ideálním řešením je vícegenerační dům, který umožní dětem, seniorům i rodičům v produktivním věku soužití pod jednou střechou. Na dobré fungování je nezbytný dostatek soukromí pro každého. Takový dům má obvykle dvě samostatné bytové jednotky s vlastním sociálním vybavením a samostatným vstupem. V domě by však neměly chybět ani společné prostory, ve kterých by se mohli všichni scházet (obytná hala, jídelna, případně kuchyně). Při předpokladu, že v budoucnu nastane zmiňovaná situace, je dobré myslet na ni již při návrhu domu. Pokud rodina na začátku ještě dva samostatné byty nepotřebuje nebo nemá na stavbu v takovém rozsahu dost peněz, řešením je takzvaný rostoucí dům.

Bezbariérový dům

Když se řekne bezbariérový dům, každý si okamžitě představí tělesně postiženého člověka na vozíčku. Při návrhu vlastního domu si většina z nás pomyslí, že toto se nás netýká. Ve skutečnosti by však každý rodinný dům měl být alespoň do jisté míry bezbariérový, protože život přináší různé situace, které mohou člověka dočasně nebo trvale pohybově omezit. Nemusí hned jít o vážné tělesné postižení - může to být zlomená noha nebo bolavé klouby ve vyšším věku. Dům se širokými dveřmi, rampami vedoucími ke vstupním dveřím a dostatečně širokými chodbami oceníte i při stěhování velkých kusů nábytku nebo v období života, kdy se dennodenně trmácíte s dětským kočárkem. Při řešení domu pro postižené je rozhodující druh a rozsah postižení. Základní pravidla bezbariérových bytů pro vozíčkáře jsou: rampy namísto schodiště (sklon 1: 8 a držadla ve výši 30 cm nad zemí), široké dveře bez prahu (90 až 100 cm), manipulační prostor na otočení vozíku 150 × 150 cm, zvýšená toaletní mísa (48 až 50 cm) a vedle ní prostor pro vozík (nejméně 90 cm), držadla při WC a vaně, vypínače, zámky a jiné ovladače ve výši 80 až 110 cm nad zemí.

Bydlení a podnikání pod jednou střechou

S oživením tržního hospodářství začali u nás přibývat drobní podnikatelé a živnostníci.Mnozí z nich se rozhodly nebo je okolnosti přinutily k tomu, aby místo jejich bydliště bylo zároveň místem jejich podnikání. Vznikl tak, v našich poměrech relativně nový typ domů, které v sobě spojují obytný prostor a pracovní provoz. Jestli jde o malou restauraci, řemeslnou dílnu, kadeřnictví, prodejnu, nebo soukromou ordinaci, základní princip řešení takového domu je vždy stejný. Z hlediska bezpečnosti a ochrany soukromí, v některých případech i z hygienických důvodů, je důležité striktní oddělení obou částí domu. I v případě, že se byt nachází na patře a přízemí je věnováno "byznysu", část domu přístupná veřejnosti musí mít vlastní vstup, případně i vlastní hygienické zařízení. Zázemí provozu může být propojeny se soukromou částí domu schody nebo chodbou, ale především uzamykatelnými dveřmi, které poskytují naprostou nezávislost obou částí domu, takže majitel může v případě potřeby jednu část domu pronajmout. Výjimku, kdy může být mezi pracovištěm a bytem užší propojení, představují pouze domy s ateliéry nebo uměleckými dílnami, kde se nepředpokládá častý přístup veřejnosti.

Luxusní venkovská sídla

Luxusní vily se považují spíše za městský typ rodinného domu, ale můžeme se s nimi setkat i v příměstských oblastech nebo na odlehlejších místech obklopených hustou přírodou. Na rozdíl od běžných venkovských domů se řeší mnohem komfortněji a jsou přizpůsobeny wellness stylu. Pro každého architekta je návrh takového domu jedinečnou příležitostí ukázat, co umí. Důraz se neklade na efektivní využití plochy, ale spíše na dojem prostornosti a pohodlí. Obývací hala s velkým krbem může procházet až přes dvě podlaží. Na stolování je vyhrazen důstojný prostor s pěkným výhledem do zahrady. Ve všech luxusnějších domech jsou dnes již samozřejmostí prostorné koupelny u každé ložnice a velké šatníky. Rozhodně zde nemůže chybět pracovna, knihovna nebo hobby místnosti, podle individuálních potřeb členů domácnosti. Majitelé venkovských sídel potřebují prostory na různé sportovní a relaxační aktivity (bazén, fitness nebo saunu). Součástí usedlosti bývá stáj s jezdeckými koňmi a hospodářské části určené pro personál (kuchařku, zahradníka, ochranku, uklízečku a podobně). Architektonický styl vily může být velmi individuální - klasický, respektive historizující, nebo moderní ve stylu loftu (typický spíše pro městské prostředí).

Městské vily

Městské vily, které je nutné zakomponovat do husté zástavby v exponovaných částech města, vyžadují profesionální a kreativní přístup architekty, kteří musí zohlednit a skloubit všechny lokální podmínky. Nevhodné jsou katalogové domy, které nabízejí sice funkčně promyšlené, ale příliš univerzální řešení. Pokus zasadit katalogový produkt do atypického prostředí může vést ke znehodnocení pozemku, okolního prostředí i samotné architektury. Přestože velkorozpočtové rodinné vily nabízejí ideální příležitost k využití nejmodernějších architektonických a ekologických konceptů, přihlíží se většinou k dosažení maximálního komfortu a vysokého stupně bezpečnosti s pomocí moderní techniky a informatiky, která se vyprofilovala do systému určeného pro kontrolu a řízení všech procesů v domě (takzvané inteligentní domy).

Na co nesmíme zapomenout při návrhu rodinného domu

Typ domu, jeho velikost, dispoziční a stylové řešení musí odpovídat potřebám obyvatel. Rozhodujícím kritériem je počet osob, jejich věk a pohlaví, vztahy mezi nimi, ale i zdravotní stav každého z nich.Pokud bude v domě bydlet starší člověk nebo člověk tělesně postižený, samozřejmostí musí být pokoj v přízemí a bezbariérově ​​řešený prostor. Pokud má některý člen domácnosti zálibu, která vyžaduje speciální prostor (dílnu, fitness, pracovnu, ateliér), při návrhu rodinného domu je ten správný čas zahrnout tyto skutečnosti do plánů. Přílišné racionalizaci se nevyplatí, později byste to mohli litovat. Podobně je to při úvahách o tom, zda potřebujete sklep, letní kuchyň, nebo WC se sprchou při zahradě. Pokud jste náruživým zahradníkem, neváhejte - takové prostory se vám určitě sejdou. Při dnešním životním tempu a stylu života je třeba si promyslet i počet parkovacích míst v garáži. Možná vám jedno auto nebude stačit. Na druhé straně to netřeba přehánět s prostorovým luxusem. Zvažte, zda potřebujete obrovskou halu s galerií jen pro ten velkolepý pocit. Myslete na to, že ji budete muset i vytápět. Velký bazén v zahradě nepředstavuje pouze vstupní investici, ale každoročně spolyká kopec peněz na provoz a údržbu.

Charakter stavby do jisté míry určuje prostředí

Typ konstrukce a zvolený materiál by měly odpovídat klimatickým podmínkám a terénu. Dobře zvažte, zda budete stavět na rovině nebo ve svahu, dejte si posoudit pevnost podloží a hladinu spodní vody. Velikost, tvar, styl či materiálové řešení domu by se měli alespoň rámcově přibližovat okolní zástavbě. U domu v řadové nebo jiné hromadné zástavbě tyto věci jednotlivci nemohou velmi ovlivnit, ale je třeba na to myslet v případě izolovaného rodinného domu. V současnosti je již povinností každého, i drobného, ​​stavitele zohlednit ekologické a environmentální hledisko, to znamená, jaký vliv bude mít stavba na životní prostředí. Týká se to energetické bilance domu (dnes je nízkoenergetický dům téměř normou), využití alternativních zdrojů energie a také použití recyklovatelných materiálů z lokálních zdrojů surovin.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Topný systém je vždy potřeba přizpůsobit konkrétnímu objektu

Vybíráte vhodné vytápění do svého domu? Správný výběr limituje velké množství podmínek z vnějšího i...
více…

Výběr správného komína

Návrh a projekt domu by měl vypracovat architekt tak, že zohlední všechny požadavky majitele a rovněž zajistí...
více…

Vybíráme rodinný dům

Obytné domy patří mezi základní typy budov, které se v zástavbě vyskytují nejčastěji. Charakter obytné zástavby se...
více…

Výhled z podkroví - vikýř

Ať si říká kdo chce, co chce o (ne)výhodách a porovnáních konstrukčních tvarů, stavebních materiálů, postupů...
více…

Základem každé stavby jsou dobré základy

Při návrhu základů platí, že optimální základové konstrukce jsou takové, které při nejmenší pracnosti,...
více…

Základní zásady při navrhování komínů

Komín je především funkční součástí domu, ne módním doplňkem. Většinou je z něj vidět pouze malou část, ale...
více…

Život v satelitních městečkách není pro všechny a vůbec není ideální!

Satelitní městečka se v Česku ve větší míře začaly stavět koncem minulého století. Lidé chtěli bydlet v domě...
více…

Moderní plastová okna - investice, která se vyplatí!

Plastová okna, to je poměrně vysoká investice, která se ale vyplatí a časem dokonce vrátí. Je to položka na které...
více…

Dům na míru má své výhody, ale dům z katalogu je také dobrou investicí

Výběr domu je velmi závažné rozhodnutí. Vybrat si dům z katalogu nebo nechat vypracovat projekt na míru? Obě varianty...
více…

Dům na klíč, který je ohleduplný k životnímu prostředí a zdraví svých obyvatel

Je vám blízké ekologické chování? Třídíte odpad, zbytečně nepoužíváte chemii a celkově vám není lhostejné v...
více…