Bromélie pocházejí zejména z Jižní Ameriky, kde rostou v rozličných klimaticky odlišných podmínkách - od tropických deštných pralesů po savany a pouště. Našli bychom je dokonce i v horách, kde teplota vzduchu často klesne pod bod mrazu. Mnohé druhy rostou v původní domovině epifytické (na hostitelských rostlinách), jiné žijí terestricky (tedy přímo v půdě) a najdou se i takové, které dokážou žít na kůře nebo v půdě. Bromélie jsou atraktivní svým celkovým habitem, barevnými listy se zajímavou kresbou a nenápadnými květy, které se ukrývají ve výrazných a sytě barebných listenech.Často je na těchto rostlinách působivé právě spojení zajímavých listů, barevných listenů a květů. V interiéru jsou pěkné v květináčích, ale i v závěsných nádobách a košících.Půvab bromélií vynikne i tehdy, když sdružíme několik rozdílných druhů, případně jejich zkombinujeme s rostlinami, které mají podobné pěstitelské nároky a způsob života. Bromélie jsou mimořádně vhodné i na "experimentování". Lze je vkládat do různých barevně a materiálově zajímavých vegetačních nádob, barvy jejich listů a květních listenů lze kombinovat s barvami bytových textilií a pod.Bromélie vyniknou i na okenních parapetech a v pokojových sklenících. Nejčastěji kvetou v letních měsících.
Existuje neskutečně mnoho druhů a kultivarů bromélií, které se liší celkovým tvarem, barvou nebo tvarem květů a květních listenů. Ne všechny jsou však vhodné do bytových podmínek.K nejznámějším druhům patří vriesea (Vriesea splendens), neoregelia (Neoregelia carolinae), bilbergia (Billbergia nutans), nidulárium (Nidularium), guzman (Guzmania), tilandsie (Tillandsia), echmea (Aechmea fasciata), kryptant (Cryptanthus) a rovněž známý ananas (Ananas comosus). Pokud splníme několik pěstitelských podmínek, ananas můžeme pěstovat i v bytě. Plodů se však pravděpodobně nedočkáme.
je jich asi osmdesát druhů. Dobře roste v květináčích, ale lze je pěstovat i na kůře nebo na kusu dřeva (kořeny však musí být obaleny rašeliníkem). Guzmánie vytvářejí zabarvené listeny, samotné květy jsou bílé a zcela nenápadné. Zatímco samotné květy vydrží jen jeden den, barevné (žluté, oranžové, růžové nebo červené) listeny vydrží pěkné několik týdnů. Rostlinu lze poměrně snadno rozmnožovat pomocí odnoží. Získáme tak jedince, které mohou rozkvést přibližně za dva roky.
Upoutá mečovitým květenstvím, které se v některých případech dokonce rozvětvuje jako svícen. Kresby na listech této bromélie se nejlépe vybarví na světle, ale tento druh vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost a stále vlhký substrát. Nízké Neoregelie pocházejí přímo z brazilské džungle. Vyznačují se efektními žíhanými listy, které vyrůstají ze středové nádržky. Tam se postupně objevují i drobné purpurové květy. Tento druh dobře kvete, pokud ho vystavíme slunečnímu záření (ne polednímu). Majestátně působící echmea má asi největší květenství a pěkné šedozelené obloukovité listy. Modré květy této bromélie nádherně kontrastují s růžovými listeny. K rychleji rostoucím druhům bromélií patří nenáročný ananas. Při jeho ošetřování si však třeba dát pozor na trny, které mohou poranit pokožku a poškodit oděv.
ale jsou poměrně nenáročné.Vytvářejí růžice dlouhých obloukovitých, jakoby svázaných listů. Zejména starší a mohutnější exempláře vnášejí do moderního bytu zajímavou náladu. V létě (ale někdy i v zimě) z listových růžic vyrůstají růžové listeny, z nichž se vyvinou převislé zelené květenství. Jen 12 cm vysoký a 40 cm široký kryptant vytváří půvabné a kompaktní listové růžice, které jsou na okrajích zvlněné. Tento druh původně rostl v Brazílii mezi skalami. Má nádherně zbarvené listy, které mohou být pruhované nebo jinak dekorované. Tento druh vyžaduje kromě vyšší teploty i vyšší vzdušnou vlhkost. V bytě bude nejlepší růst v teráriích a pokojových sklenících.
Bromélie lze získat nejčastěji v období jejich kvetení. Tehdy jsou sice mnohem dražší, ale i atraktivnější. Krátce po odkvětu mateřská rostlina obvykle odumře, ale současně v paždí listů vyrostou nové mateřské rostliny, které při dobrém ošetřování mohou v bytových podmínkách znovu rozkvést. Odkvetlé květenství je vždy lepší odstřihnout, prodlouží se tím životnost rostliny. Pokud neuvažujete nad tím, že budete bromélie pěstovat na kůře či v závěsném košíku, doporučuje se je pěstovat v menších květináčích, protože mají poměrně málo vyvinutý kořenový systém. V každém případě je ideální rašelinový substrát. Téměř všechny druhy bromélií vyžadují v interiéru světlé místo (zejména echmea), ale bez přímého slunce. Vybrané druhy (vriesea, kryptant) upřednostní spíše polostín.
a proto je vhodné rostliny zejména během letních měsíců postřikovat odstátou vodou. Zalévat (odstátou vodou po proschnutí substrátu) je třeba je v létě dva až třikrát do týdne, v zimě jednou do týdne. Vodu je třeba doplňovat na výšku 2,5 cm i do listové růžice. Bromélie stačí přihnojovat jednou za dva měsíce speciálním hnojivem na kvetoucí pokojové rostliny. V žádném případě by se na listy těchto rostlin neměly používat leštící přípravky. Nesmíme zapomínat ani na odstraňování nevzhledných a poškozených listů (hnědých konečků). Takové listy stříháme těsně nad zdravým pletivem ostrými nůžkami. V letních měsících můžeme bromélie umístit do polostínu na balkoně, na terase nebo v zahradě. Bromélie přinášejí do moderních bytů zajímavou náladu, jejich předností je nenáročnost a moderní vzhled. V současnosti není problém pořídit si je. Při samotném výběru je třeba brát ohled na pěstitelské požadavky jednotlivých druhů. Pouze to je totiž recept na úspěch.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu